Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 11. 08. 2022     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Aldous Huxley:
Skutečně efektivní totalitní stát může existovat, bude-li všemocná vláda složená z politických bosů a armády jejich manažerů budou ovládat populaci otroků, kteří nemusí být za mřížemi, protože své otroctví milují.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Slávy dcera - Předzpěv
(08. 09. 2019, 2000x)
Odpočítávání se rozběhlo
(01. 03. 2021, 1946x)
Následovat cestu duše
(10. 09. 2019, 1734x)
Láska je prvotní
(26. 11. 2019, 1615x)
Osvobození se z obav
(28. 08. 2019, 1569x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Komentáře

ke článku: Je Reiki bezpečné?
ze dne 29.07.2010, autor článku: Michal Pilný

Komentář ze dne: 29.07.2010 10:13:46     Reagovat
Autor: [Ivana] - Ivana Paukertová (ipaukertova@volny.cz)
Titulek: Díky za článek
Ahoj, chci se podělit o svoji zkušenost. Kdysi mě kamarád, se kterým jsme absolvovali Zlatou mysl velmi zval na kurz Reiki, který se rozhodl absolvoval. V té době jsem cítila potřebu s něčím dalším pracovat a proto jsem to silně zvažovala. Nakonec jsem se zeptala sama sebe a celé moje já mi odpovědělo, že to není moje cesta. Je zajímavé, že moje rozumové argumenty byly podobné: ta snadnost, ale hlavně velká nejistota, zdali bych neudělala něco, co by mi "zavřelo" jiné cesty a jiné možnosti.

Komentář ze dne: 29.07.2010 10:23:39     Reagovat
Autor: [Ivana] - Ivana Paukertová (ipaukertova@volny.cz)
Titulek:
Ještě mě napadlo, že ze stejného důvodu jsem odmítla i jiné zasvěcení (nevěděla jsem co a komu budu slibovat. Zajímá mě způsob tvojí práce, pracuješ třeba s čakrama?

Komentář ze dne: 29.07.2010 11:51:33     Reagovat
Autor: [MichalP] - Michal Pilny (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek:
Ano taky, podle toho, co je třeba. Pracovat s energií není nic víc než nástroj jako každý jiný, tedy v praktické rovině.

Komentář ze dne: 29.07.2010 12:42:17     Reagovat
Autor: [Ivana] - Ivana Paukertová (ipaukertova@volny.cz)
Titulek:
Ještě bych se tě chtěla zeptat, jak je to z tou nevratností. Máš to potvrzené vlastní zkušeností, vidíš to anebo vycházíš z toho co o tom adepti této školy říkají?

Komentář ze dne: 29.07.2010 14:43:10     Reagovat
Autor: [MichalP] - Michal Pilny (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek:
Vycházím pouze z toho, co se dozvím odjinud, ale můžeš se to všude dočíst. Některé školy či "školy" jako Reconnection ani iniciaci nevyžadují resp. je to tak jednorázová a hromadná akce, že se nedá mluvit o iniciaci a přesto žádná z nich pokud vím nevysvětluje, jaktu techniku přestat používat.

Komentář ze dne: 02.08.2010 10:45:58     Reagovat
Autor: [javaho] - (javaho@seznam.cz)
Titulek:
Omyl, reconection požaduje nejen svoji formu iniciace, velké peníze, cetifikát, bez kterého nelze dál používat na profesionální úrovni nebo se tímto názvem vůbec ohánět.

Komentář ze dne: 03.08.2010 21:53:33     Reagovat
Autor: [javaho] - (javaho@seznam.cz)
Titulek:
Nerozumím - proč by ti reiki mělo zavřít jiné cesty? Reiki není náboženství, dogma nebo sektářství nebo čeho se tu pořád všichni bojíte? Můžu pracovat s čím chci, nic nikomu neslibuju. Dostanu etický kodex a pravidla reiki (filozofická), ale jestli se tím budu řídit je moje věc. Pracuju s homeopatií, pracuju s čakrama, můžu s kameny, mám ráda konstelace a jiné metody, dokonce můžu mít svoji vlastní filozofii jakou chci. Je pravda, že materialističti založení lidé s tím mají dost problém, někteří s tím nepracují, jiní se k tomu třeba vrátí když je tlačí bota, tedy mají problém. Reiki je LÉČEBNÝ systém. Zasvěcení není přísaha, ale otevření přístupu k této energii.

Komentář ze dne: 29.07.2010 14:32:07     Reagovat
Autor: [Nada] - Nada (evanada@seznam.cz)
Titulek: Zajímavá úvaha
, díky za ni je taková vzácně střízlivá, u země, jakože praktická. Já mám v sobě zakódovanou (bytostnou) nechuť k jakékoli magii, tedy i sebemagii (neuvědomavé tendence vlastní mysli působící na sebe samu - mysl), takže veškeré práce s energií, dokonce i praktikování jakýchkoli technik, cvičení, meditací jdou přímo proti mému přesvědčení a nevěnuji se tomu, nemohu. Ale co chci k tomu článku říct, že po přečtení a zaujal mě svým obsahem, díky za taková zamyšlení - ve mě vytanula otázka, PROČ CHCI VLÁDNOUT TĚMITO DOVEDNOSTMI? Pro mě to je zásadní otázka, která odkrývá motiv ... a alespoň u mě odpověď zapůsobí vyvázáním se z takových a podobných praktik právě pro onen magický potenciál, tedy potenciál MĚNIT STÁVAJÍCÍ. Zajímaly by mě odpovědi těch, kteří se něčemu podobnému věnují. Proč chtějí disponovat, vládnout (těmito nebo jinými dovednostmi, schopnostmi). Nějak si nemohu pomoct, ale vidím v tom hodně ne-li zcela potřebu osobní důležitosti, vyjímečnosti, i když se ona potřeba schová do odpovědi např. - mohu pomáhat (spíše chci pomáhat = opět potřeba sebepotvrzení se coby vyjímečné entity). Vždyť zázraky = uzdravení (nemyslím jen na fyzické rovině, ale hlavně duševní) se dějí jedině pochopením... Toť můj názor...

Komentář ze dne: 29.07.2010 14:37:28     Reagovat
Autor: [Nada] - (evanada@seznam.cz)
Titulek:
Takže u mě spíše platí: spas sám sebe, spasíš svět, než naopak. A mám pocit, že řada lidí to má obráceně. Ale možná mě odpovědi, vyskytnou-li se, na otázku PROČ CHCI VLÁDNOUT NĚJAKÝMI DOVEDNOSTMI (a tak měnit, pro mě násilně měnit, často bez potřebného odžití, a hlavně pochopení) překvapí a změním názor.

Komentář ze dne: 29.07.2010 15:24:28     Reagovat
Autor: [MichalP] - Michal Pilny (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek:
Myslím si, že je to hodně individuální a v řadě případů k tomu zasvěcence nejspíš opravdu vede motiv "konečně budu něco znamenat a budu obdivuhodný" apod., jiné k tomu prostě vede snaha být obecně užitečný, případně touží sbírat vděk, což je také velmi oblíbená disciplína. Jsem si jist, že drtivá většina lidí, kteří podobnou dovedností disponují (bez ohledu na to, jak k ní přišli) a měl jsem možnost se s nimi setkat, by vědomě touto cestou nikomu neublížila a chci věřit, že to odpovídá obecnému stavu. Nicméně dávat dohromady magii a práci s energií je trochu problematické. De facto my všichni nějakým způsobem s energií pracujeme, byť nevědomě. Například po jídle se kolem 70%-80% energie shromáždí v oblasti žaludeční sliznice, ve tmě se energie shromažďuje v očích a podobně - tyhle procesy nějak ovlivňovat se moc neliší od vědomého ovlivňování rytmiky dýchání, jen nám to není moc vrozené, resp. chybí tam ta zpětná vazba, která člověku řekne, jestli to dělá správně nebo ne a tuto zpětnou vazbu je zkrátka potřeba se naučit. Mnohokrát jsem přemýšlel o tom, proč člověk není vybaven podobným smyslovým orgánem, když ostatní životně důležité atributy okolního prostředí (vzduch, teplota ...) monitorovat může. Každopádně označnovat práci s energií za formu magie je stejné, jako tvrdit, že když pracuji s nožem, jsem skoro vrah - vrah sice potřebuje nůž, ale nůž nepotřebuje vraha. Jinak pro mě samotného je ta otázka proč tím chci vládnout bezpředmětná. Nikdo se mě neptal, jestli o to stojím nebo ne a můžu tě ujistit, že puberta, kdy se u mě ty dovednosti rozvinuly, pro mě vůbec nebylo jednoduché období.

Komentář ze dne: 29.07.2010 16:32:04     Reagovat
Autor: [Nada] - (evanada@seznam.cz)
Titulek:
Aha, díky. Nicméně sám píšeš: "Celkově se nemohu ubránit dojmu, že u energetických škol jde v podstatě o magii. Odpusťte - nebudu jakkoli rozlišovat mezi bílou, černou nebo jakoukoli jinou magií, magie stejně jako řada jiných prostředků může být využita pro dobrý nebo pro špatný účel. Ale zásadně důležité pro magika je, aby si uvědomoval, že magii používá a jakým způsobem svého záměru dosahuje; tento rozměr však u energetických škol prostě nevidím." S čímž souhlasím, vnímám to podobně, ne-li stejně včetně toho, že by si každý měl uvědomovat, jak je skrze něho činěno, že je jím něco činěno (změna, což je známka pro mne pro výraz magie), měním, tedy působím magicky (bez jakéhokoli dalšího zabarvení jako dobře, špatně, bílá magie, černá atd.), mělo by být dané, že přebírám plnou zodpovědnost za to, co je skrze mě činěno a že je činěno, protože nic nezůstane bez následku (stopa tu je) a tak nějak jsem si myslela, že by mělo být zřejmé (pro mne, když to dělám, když se tomu věnuji) i zodpovězení, proč to dělám. (někomu je to cizí, někomu ne, dá se předpokládat, že nějaký důvod za tím přece jen je...). Ale může se to zdůvodnit i tak, jak sis to zdůvodnil ty: ono se to objevilo, nikdo se mě na nic neptal, tak to používám. Může být... pokud je tu připravenost nést následky, určitě se snažíš pomáhat, ne škodit (i když to je taky otázka, co je pomocí, já bych si asi nelajzla někoho třeba vyléčit z nějaké nemoci, nebo někomu ochránit majetek, protože nevím, neznám vyšší záměr, co je ve hře a jestli to nemá být a řekla bych, že vždy je to učební látka především pro toho, koho se to týká a když on nepochopí, skutečně nepochopí, nezmění přístup, pak moje pomoc byla spíše ublížením, něco jako když vytáhneš rybu z vody, aby se neutopila..), ale to je můj názor. Mě jsou tyhle věci cizí. Tak jen pro jiný pohled, no.... PS: Pokud se někdo dává na takovou cestu = působit (mentální) energií změny, měl by být zřejmý záměr, který by měl být v zákrytu s Cílem a jsou takoví Mistři, kteří přesně vidí příčiny i možné následky a operují chirurgickým nástrojem na hranicích života a smrti (a to někdy doslova), ale těch je jak šafránu a dokonce bych řekla, že v České republice ani takový není. Ale každý strůjcem svého štěstí. Ať se daří :wave:

Komentář ze dne: 29.07.2010 16:40:43     Reagovat
Autor: [Nada] - (evanada@seznam.cz)
Titulek:
Je to velká zodpovědnost.

Komentář ze dne: 29.07.2010 18:55:12     Reagovat
Autor: [MichalP] - Michal Pilný (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek:
No já jsem měl na mysli pouze motiv, který člověka dotlačí k tomu, že o takovou dovednost usiluje, to nemá co dělat s tím, jak potom s takovou dovedností nakládám (byť je pravda, že to často souvisí). Zodpovědnost za následky mých činů je (tedy alespoň pro mě) samozřejmá, ono je to vlastně tak, že míra a rozsah zodpovědnosti úzce souvisí s tím, do jaké míry si tuto zodpovědnost uvědomuji. Vzato do důsledků každý jistým způsobem zodpovídá za vše, co nějakým způsobem vytvoří nebo změní. Jestliže například někomu doporučím nějaké pracovní místo, nesu určitý díl zodpovědnosti za to, že on na to místo nastoupil; ale pokud to někdo tak necítí, tak se ho taková zodpovědnost netýká. Nicméně to je úplně jiné téma.

Komentář ze dne: 29.07.2010 19:10:56     Reagovat
Autor: [Nada] - (evanada@seznam.cz)
Titulek:
Mě zase nešlo o to jak - ale proč... proč tolik lidí věnuje tolik pozornosti, vůle, energie, snahy atd., tomu, aby měli nějaké dovednosti, schopnosti... dobře, objevily se, řekněme, v jistém období života jako samozřejmý důsledek cesty, jako její vedlejší produkt, (u mne také...), a takto to je třeba brát, alespoň to je můj názor.. a je třeba jít "dál"..., resp. k sobě, do hloubky, ne naopak.... ale na druhou stranu chápu, že někdo na tom ustrne a věnuje se tomu nebo onomu a právě proto jsem se ptala na to PROČ, jestli je zřejmé, proč svou energi, sílu vkládám do např. práce s energií, chanellingu, a jiných esoterních směrů...je-li toto můj cíl, být mistr reiky, mistr kontaktér, mistr léčitel atd..... to mě zajímalo... ale jestli se tomuto směru nechceš věnovat dál, nemusíš.

Komentář ze dne: 29.07.2010 19:16:26     Reagovat
Autor: [Nada] - (evanada@seznam.cz)
Titulek:
Ten tvůj celý článek totiž není o ničem jiném, než úvaha o zodpovědnosti..., nevím, jestli sis to uvědomil.. proto reaguji, jak reaguji... ;-) :-)

Komentář ze dne: 29.07.2010 19:37:20     Reagovat
Autor: [Václav Gerla] - Václav Gerla (vaclav.gerla@seznam.cz)
Titulek: prakticke poznamky
vezmu to ciste prakticky: 1) kdyz za mnou prijde clovek, ktery resi nekolik let stejny problem a po par dnech mi dekuje, ze si to v sobe konecne doresil, nevidim duvod proc Reiki nepouzivat. Je mi jedno kdo nebo co mu pomohlo, jestli nejake Reiki, on sam, nebo neco jineho. Ze si nesel zameditovat do lesa pod strom a prisel za mnou na nejake "Reiki" je uz myslim vedlejsi. Dulezite je hlavne to, ze ho to nekam posunulo a nestoji stale na stejnem na miste. 2) Nemyslim, ze je Reiki nezvratne. Ja sam si to vsechno nastavuji. Pokud se hluboce ponorim sam do sebe a poprosim si, aby mnou prestalo prochazet Reiki, tak mnou prestane prochazet Reiki. Pokud ovsem nekdo vidi Reiki jako nezvratne, bude to pro nej nezvratne. S Reconnection, jak tu nekdo zminuje jsem nejaky cas take zkousel pracovat, ale kdyz jsem citil, ze mi to nic nedava (prislo mi to jen jako hracka na zazitky), prestal jsem tomu venovat pozornost a tak mnou prestaly ty energie prochazet. Kdykoliv se ale muzu na ty energie zase napojit, kdyz budu chtit, protoze je znam. Kazdy z nas muze, pokud opravdu chce. 3) Nemyslim, ze je Reiki snadne. Alespon ne to "Reiki", kdy clovek zacina fungovat v souladu s vesmirnym radem a zacne byt uzitecnym nastrojem i jinym lidem, ne jen sam sobe. Ono to totiz zdaleka neni o nejakych "Reiki zasvecenich" - to vi kazdy kdo uz s Reiki nejaky cas poctive dela. Ale souhlasim s tim, ze cesta k titulu "Reiki Mistr" snadna opravdu je - pri trose drzosti mate za par minut zasveceni u jednoho z nejlepsich mistru v Japonsku, ktery medituje tak casto, ze o nem nevi ani japonci.. staci chvilka u photoshopu a barevna tiskarna po ruce :) 4) "Pracuji s něčím, čeho podstatu neznám" kolik lidi kouka do monitoru? a kolik z nich vi, jak to v monitoru skutecne funguje? Kdyz neco prokazatelne funguje, tak to neni potreba zkoumat, ne? Zvlaste pak neco jako Reiki, co stejne zkoumat nejde (alespon ne tim, co si nosime v hlave). 5) Symboly nejsou striktne potreba k tomu aby Reiki fungovalo - symboly to vsechno pouze usnadnuji, nebot jsme zvykli myslet v symbolech. Nevim jak Reiki iniciace (neprovadim je), ale kdyz jsem zharmonizovany, nepotrebuji pro provedeni Reiki osetreni zadne symboly. Jen si stoupnu, zklidnim se, a necham at se vsechno deje samo od sebe. Netrapi mne, ze Reiki nerozumim, protoze se pritom norim nekam, kde jasne citim napojeni na moudrost, ktera vysoce prekracuje cokoliv na co bych mohl prijit rozumovanim. > Celkově se nemohu ubránit dojmu, že u energetických škol jde v podstatě o magii. myslis? a co kdyz jen nejsme schopni pochopit moudrost, kterou nam nekteri mistri predavaji? ukazou nam vratka k peknym energiim, ale my se to snazime nejak uchopit, vyuzit to ve svuj vlastni prospech, nacpat to vsude tam, kde si myslime ze to patri atd... proste magie.

Komentář ze dne: 30.07.2010 17:05:47     Reagovat
Autor: [MichalP] - Michal Pilný (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek:
Díky za fundovanou reakci. 1) Je mi jedno kdo nebo co mu pomohlo Za jiných okolností bych to rozporoval, ale v tomto kontextu s tím nemám problém, energii je fuk, odkud pochází, je to pořád ta samá. A ani jsem neměl v úmyslu naznačovat, že by původ Reiki ovlivňoval to, jaký bude mít vliv působení "reikisty", byť řada lidí by s tím souhlasila. 2) Nemyslim, ze je Reiki nezvratne. To je pro mě každopádně zajímavý pohled. Nechci nějak pitvat tvoje slova, která by mohla naznačovat, že musíš explicitně žádat, aby Reiki nepůsobilo, ale zajímá mě, jak je to tedy s tou nezvratností koncepčně: když například přestanu Reiki praktikovat a léta se tomu nebudu věnovat, ztratím tu schopnost a budu se později muset jaksi "rekvalifikovat", abych mohl v Reiki pokračovat? Nebo to mám k dispozici jednou provždy? 3) Nemyslim, ze je Reiki snadne. Jo rozumím, pokud budu uvažovat o Reiki jako o filozofické cestě nebo přístupu k životu, je to neodpustitelné zlehčování. Ale to, co mě zajímá, je právě ten konzumní přístup - opravdu to takhle funguje? Teď nemám na mysli ten Photoshop ;-), ale to, že někdo, kdo se rozhodne praktikovat Reiki, tak absolvuje iniciaci (berme to klidně tak, že to trvalo rok), za kterou zaplatí a tím procesem se mu Reiki zpřístupní a může jí regulérně a účinně praktikovat. Protože jestli je to tak, potom Reiki z čistě praktického hlediska JE snadné. Jestli to tak není, potom má mistr docela složitou pozici - provede za nějaký poplatek iniciaci, ale ta nemusí vést k tomu, co od ní zájemce očekává (proč - to teď nechme stranou prosím). Docela by mě zajímalo, jestli se stává, že mistr mezi zájemci vybírá a některé z nich prostě odmítne. 4) "Pracuji s něčím, čeho podstatu neznám" Ano samozřejmě, koneckonců také pracuji s energii, aniž bych dokázal doložit deklaraci fyzikální podstaty té energie a vlastně mě ani moc nezajímá. Mám v tomto místě na mysli jinou věc: pokud budu například chtít dosáhnout stavu klidu mysli, je to nemožné bez toho, že bych uměl "nemyslet", dovednost nemyšlení je tak jakýmsi kvalifikačním požadavkem pro klid mysli. Stejně tak pokud chci experimentovat s vizualizací, nebude se mi dařit, pokud neovládám koncentraci. Otázka zní: jaké jsou požadavky na toho, kdo chce seriózně pracovat s Reiki? 5) Symboly nejsou striktne potreba k tomu aby Reiki fungovalo Upřímně řečeno existence a zbytnost či nezbytnost symbolů je pro mě v tomto tématu dosti důležitá, jinak bych nemluvil o magii. Grafické symboly totiž žádná filozofická ani teozofická škola nepoužívá, tedy ne tím způsobem, jak to dělají energetické školy. Řada náboženských směrů praktikuje různé rituály a některé z nich by nepochybně bylo možné označit jako magické, ale pokud stoupenec tyto rituály nebude praktikovat, není kvůli tomu vyobcován. Naproti tomu například pro evokační magii jsou symboly velmi důležité. Zatím jsem nabyl dojmu, že symboly jsou pro Reiki zásadně důležité, mluví se o tom úplně všud

Komentář ze dne: 30.07.2010 22:59:12     Reagovat
Autor: [Václav Gerla] - Václav Gerla (vaclav.gerla@seznam.cz)
Titulek:
> ztratím tu schopnost a budu se později muset jaksi "rekvalifikovat", abych mohl v Reiki pokračovat? je to stejne jako treba cteni - kdyz se jednou naucis cist, tak to asi taky jen tak nezapomenes (nerikam ze to nejde). Pak na to ale nabalis spoustu dalsich veci a pouzivas to. Jak se to muzes odnaucit? A proc taky? > že musíš explicitně žádat, aby Reiki nepůsobilo nemusim o nic zadat, ale muzu to svou pozornosti zesilovat, nebo utlumovat (pokud chci). > za kterou zaplatí a tím procesem se mu Reiki zpřístupní a může jí regulérně a účinně praktikovat hodne to zjednodusim: predstav si ze mas v sobe kanal, kterym proudi zivotni energie. rekneme ze ma prumer 1cm. kdyz pujdes na iniciaci, tak se dostanes rekneme na 2cm, ale nic vic s tim mistr udelat nemuze, protoze by te mohl poskodit.. rok se sebou nebudes nic delat a pujdes na dalsi iniciaci.. mistr te bud rovnou vyhodi a rekne ti, ze se sebou stejne nic nedelas, nebo te vezme na druhou iniciaci a dostanes se na 2.5cm.. po dalsim roce jdes na mistrovskou iniciaci a dostanes se treba na 3cm. Jsi Reiki mistr, pritahnes si lidi, kteri odpovidaji tomu, kam ses dostal. Dobra, ale nekdo jiny zacina treba taky na 1cm, ale po iniciaci na sobe pracuje a dostane se za ten rok z 2cm na 5cm. Kdyz pak jde na druhou iniciaci, mistr ho posune na 10cm.. atd. A nekdo jiny na zadne iniciaci nebyl a stejne je z "nejakych duvodu" na 200cm. Nema sice nalepku lecitel, ale kam prijde, tam je dobre. > že mistr mezi zájemci vybírá a některé z nich prostě odmítne. to zalezi na mistrovi. dobry mistr vi jak na tom si, takze te vezme az ve chvili, kdy vi, ze jsi na prislusnou uroven dozral. Proc by te bral driv, kdyz vi, ze ti to stejne nic neda? > pokud budu například chtít dosáhnout stavu klidu mysli muzes se snazit dosahnout stavu klidu mysli, ale trvale ji v tom stavu stejne neudrzis, protoze to je mysl a jeji prirozenosti je myslet.. me se spise osvedcilo prestat chtit klid mysli ve vyznamu "nemysleni".. necham mysl, at si dela, co chce a ja jsem v klidu. > jaké jsou požadavky na toho, kdo chce seriózně pracovat s Reiki? byt ochoten se sebou neco delat > Zatím jsem nabyl dojmu, že symboly jsou pro Reiki zásadně důležité nesmis verit vsemu co si nekde prectes :))

Komentář ze dne: 02.08.2010 23:43:42     Reagovat
Autor: [MichalP] - Michal Pilný (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek:
>> ztratím tu schopnost a budu se později muset jaksi "rekvalifikovat", abych mohl v Reiki pokračovat? > Jak se to muzes odnaucit? A proc taky? >> >> že musíš explicitně žádat, aby Reiki nepůsobilo > nemusim o nic zadat, ale muzu to svou pozornosti > zesilovat, nebo utlumovat (pokud chci). Odnaucit urcite neni to spravne slovo. Ok, tedy ta dovednost se zafixuje podobne jako jine dovednosti, cili neni to tak, ze by mi nekdo Reiki jaksi "zapnul". Zaroven to taky znamena, ze kdyz se tomu budu nejakou dobu venovat (cimz si dovednost lepe ci hure zafixuji) a na zaklade zkusenosti zjistim, ze mi to z nejakeho duvodu neprospiva (nechci to pitvat, ale oba vime, ze takova situace muze nastat), budu mit - podobne jako se ctenim - problem to "neumet", dokud to zcela "nezapomenu". Toto neni polemika, jen shrnuji, jak jsem to pochopil. >> za kterou zaplatí a tím procesem se mu Reiki zpřístupní a může jí regulérně a účinně praktikovat > hodne to zjednodusim: predstav si ze mas v sobe kanal, kterym proudi zivotni energie. rekneme ze ma prumer 1cm. Podle toho, jak to popisujes, to zni jako trening dovednosti. Tomu dobre rozumim, nekdo proste ma vlohy, ktere pri tom vyuzije, jiny ne a tomu mistr "pomuze". Jak mu pomuze ponechavam tedy stranou, jeste mi prosim objasni, ten trening: spociva jen v trenovani prace s energii (opet neni podstatne jak), nebo tam hraji roli i jine atributy? Nebo naopak: hraji roli jine vlastnosti jako napr. moralni uvedomelost nebo jine, nebo nejsou podstatne? Vim, ze u samotne prace s energii to neni podstatne (pokud jde o funkcnost!), ptam se specialne na Reiki. >> že mistr mezi zájemci vybírá a některé z nich prostě odmítne. > > to zalezi na mistrovi. dobry mistr vi jak na tom si, takze te vezme az ve chvili, kdy vi, > ze jsi na prislusnou uroven dozral. Proc by te bral driv, kdyz vi, ze ti to stejne nic neda? To chapu, spis jsem mel na mysli to, jestli se treba muze stat a stava, ze mistr rekne "Nedoporucuji ti to, protoze ..". Vim, ze iniciace nedelas a nechci te uvadet do rozpaku, ale opravdu me to zajima. Podotykam, ze mluvime o Mistrech, ne o "mistrech". >> jaké jsou požadavky na toho, kdo chce seriózně pracovat s Reiki? > > byt ochoten se sebou neco delat Vpravde lisacka odpoved :-), z toho akceptuji jen tu cast "samo se nenakope". Neco delat v jakem smeru? >> Zatím jsem nabyl dojmu, že symboly jsou pro Reiki zásadně důležité > nesmis verit vsemu co si nekde prectes :-) Ok, takze symboly tedy nejsou podstatne? Lze provozovat Reiki bez nich? Toto je pro me dulezita otazka.

Komentář ze dne: 29.07.2010 22:47:38     Reagovat
Autor: [Milipino] - Miroslav (milipino@seznam.cz)
Titulek: přetlačení božské energie k nám
Vyjádřím se jen k reiki podle dr.Usuiho, tomu původnímu, které našel za pobytu 21 dní. Starší člen rodiny tam byl a viděl jsem, že je to neškodné a dobré. To, že se člověk při tom stane lepší, znamená polepšení a to je nevratné. Navždy jsem lepší než předtím. Není se čeho obávat. Metody s přídavky jako Atlatida a Egypt neberu, nejsem si jistý, je to na mne moc ´aromatizované´. Beru jen původní ryzí reiki dr. Usuiho.

Komentář ze dne: 02.08.2010 08:46:28     Reagovat
Autor: [Přítel draků] - Přítel draků (priteldraku@gmail.com)
Titulek: Je Reiki bezpečné?
Dobrý den všem, na začátku dotaz na autora článku: Jaké máte osobní zkušenosti s Reiki? Nemyslím ty načtené a odposlouchané od přátel, ale ty osobní. Pro Nadu: Na začátku (asi před 10 roky) jsem hledal něco, čím bych mohl pomoct sobě a blízkým. Časem se ukázalo, že Reiki je vynikající pomocník hlavně pro mě. Události v životě mě dotlačily k tomu řešit i věci, před kterými jsem záměrně zavíral oči, protože to nebylo nic hezkého. Jejich postupné otevírání přineslo občas propad. Psychický a někdy i fyzické obtíže - tady byla Reiki (a další metody) neocenitelná k tomu vyhrabat se ven. K přenosu Reiki na jiné osoby: Reiki se mi někdy spouští i sama, pokud je v blízkosti někdo, kdo potřebuje energetickou dotaci. Pokud mě osoba, u které se tento přenos samovolně spustil požádá o jeho ukončení, tak ho vědomě ukončím a on přestane.

Komentář ze dne: 02.08.2010 10:03:14     Reagovat
Autor: [Nada] - (evanada@seznam.cz)
Titulek:
Jistě, proč ne, každý má svou "metodu", která je mu blízká...

Komentář ze dne: 02.08.2010 23:58:58     Reagovat
Autor: [MichalP] - Michal Pilný (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek:
Moje osobni zkusenosti jsou z nekolika absolvovanych Reiki masazi, krome toho jeden z mych pratel absolvoval iniciaci. Kdyz to shrnu: 1) Reiki je neobycejne efektivni metoda prace s energii, nektere techniky (nevim, jestli je maseri pouzivaji uvedomele nebo ne) pro me byly velmi poucne. V tomto smeru je Reiki opravdu pozoruhodne. 2) Videl jsem Reiki masera, ktery mel 4. stupen a umel leda mlit pantem; videl jsem masera, ktery vystupoval velmi skrome, ale jeho schopnosti byly obdivuhodne. 3) Reiki maseri - tedy ti SCHOPNI - cerpaji energii ze zdroje, ktery znam, ale pouzivam jen v obzvlast vypjatych situacich. Zachazeni s timto zdrojem je pro ne snazsi nez pro me. 4) Energie, kterou Reiki maseri pouzivaji, neni nicim zvlastni. Kouzlo spociva v technice prace s ni. 5) Emise energie se u takovych lidi spousti nekdy i samovolne bez jejich vedome ucasti, v zavislosti na jejich pohnutkach. Na hypotetickou otazku, jestli je to dobre nebo spatne, si vahave odpovidam, ze to neni dobre.

Komentář ze dne: 02.08.2010 10:49:58     Reagovat
Autor: [javaho] - (javaho@seznam.cz)
Titulek: dezinformace
Protože o reiki lecos vím, jak teoreticky, tak prakticky a mám potřebu se k téhle slátanině vyjádřit, dám sem v nejbližší době článek, kterým budu reagovat.

Komentář ze dne: 03.08.2010 00:03:00     Reagovat
Autor: [MichalP] - Michal Pilný (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek:
Musim rict, ze je docela skoda, ze nam nevysvetlis, v cem vezi ta slatanina. Je tezke to vyjadrit strucne? Budu jedine rad, kdyz ten clanek napises - tesim se na nej, ale tenhe komentar mi nic nedal.

Komentář ze dne: 03.08.2010 10:44:50     Reagovat
Autor: [javaho] - (javaho@seznam.cz)
Titulek:
Slatanina je v tom, že píšeš o něčem o čem nic nevíš a dáváš do toho svoje domněnky, co by, kdyby. Můžeš si udělat svoji zkušenost s někým, komu bys snad mohl věřit, aby sis udělal s reiki osobní zkušenost, promluvil si atd. Takové vaření z vody nemá žádný smysl. Článek jsem už poslala, na dotazy Ti ráda odpovím. Některým příspěvkům zde uvedeným vůbec nerozumím, ve smyslu jak to autor myslí, protože jsou naprosto mimo téma, s naprostou neznalostí věci. Strach a paranoia je vůbec největší nepřítel jakéhokoliv vlastního pokroku. Ale dá se s ním dělat spoustu věcí i formou konstelací, homeopatie, eft a dalších...-:))).

Komentář ze dne: 03.08.2010 11:28:31     Reagovat
Autor: [MichalP] - Michal Pilný (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek:
> Slatanina je v tom, že píšeš o něčem o čem nic nevíš a dáváš do toho svoje domněnky, co by, kdyby. Ze pisu o necem, co neznam, je pravda, ale taky se to nesnazim ani naznacovat, natoz predstirat, naopak tam pisu vyzvu k polemice a pripadnemu preargumentovani. PROTO jsem ten clanek napsal, pokud se ozvou zasvecenci a reknou "Ses trubka, ve skutecnosti je to takhle a takhle", pak splnil svuj ucel. Formu clanku jsem zvolil proto, ze to - jak vim - zajima mnoho lidi. Domenky, o kterych se zminujes, jsou de facto kompilat mych navysost praktickych zkusenosti z jinych oblasti, nez jsou energeticke skoly. Rozhodne to neni popis toho co se mi v noci zdalo, kdyz mi spadla perina ;-) Osobni zkusenost s Reiki jsem z toho duvodu ochoten absolvovat pouze pasivni a uz jsem to nekolikrat udelal. Pokud jde o strach a paranoiu: znam vetsi nepratele, ale rozumim, jak to myslis. Urcite je to brzda, nicmene za tu dnes taha spousta lidi, bud kvuli spatnym zkusenostem (treba i jako nasledek nedorozumeni), nebo proto, ze v duchovnich skolach obecne dnes panuje - jak trochu neprehledne, ale trefne poznamenal Amad - tak neuveritelny chaos. A potom take paranoici jako ja, kteri diky tomu maji pocit sucha a bezpeci ;-)

Komentář ze dne: 02.08.2010 12:58:19     Reagovat
Autor: [Ivana] - Ivana Paukertová (ipaukertova@volny.cz)
Titulek: Dotaz na autora článku
"Neděsí vás, zasvěcence, představa toho, že se jednoho rána probudíte, řeknete někomu "Miluji tě" a oslovený díky několika nevelkým změnám ve významech symbolů zemře?" Tohle mi není moc jasné, se symboly příliš nepracuju a pokud ano, tak jen s těmi, které si sama vytvořím. Představuju si to tak, že používáním symbolu víceméně používám energii, kterou do něj vložil jeho tvůrce (nebo alespoň její část). Pokud by tvůrce symbolu opravdu změnil jeho význam ve výše uvedeném smyslu jsem přesvědčena že existuje možnost, že takto upravený symbol použiju, ale energie mého záměru (poslat lásku) může (ale nemusí) převýšit energii symbolu samotného. Pak by záleželo na energii mého záměru. To nebezpečí o kterém píšeš by se pak netýkalo všech. A nechme teď prosím stranou otázku, že pokud mám dostatečně silný záměr tak nepotřebuju používat symboly vytvořené někým jiným.

Komentář ze dne: 03.08.2010 00:14:14     Reagovat
Autor: [MichalP] - Michal Pilný (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek:
Mila Ivano, priznavam, ze veta, kterou citujes, je trochu provokativni, ale opravdu vyjadruje to, ceho se obavam, byt tim mam na mysli spis takove veci jako Shamballa BuhviKolikTisic apod. S tim, co pises, bez vyhrad souhlasim, ale to, ze zamer prevazi pripadny negativni vliv, se - presne jak pises - tyka jen nekterych zasvecencu, ne vsech. A to je pro me v rozporu s hlasitymi proklamacemi nekterych lidi, nabizejicich zasveceni. Zajemce o iniciaci, pokud neni empatik, nerozezna Mistra od "mistra". Mimoto mi koncept "neco prevazi neco" opravdu pripomina magicky souboj jak ho znam. Ale kazdopadne mluvime o hypoteticke situaci, netusim, jestli muze nastat, jen to nedokazu vyloucit.

Komentář ze dne: 02.08.2010 13:34:28     Reagovat
Autor: [amad2] - amad (amad2@post.cz)
Titulek:
nezvratnost? pokud se clovek vyda VAZNE (praktikuje ji) na nejakou duchovni cestu, ktera mu zmeni vnitrni nastaveni, tak zmena zpet je vzdy velmi tezka rozhodne to neni tak, ze reiki je nevratna a neco jineho neni v tom druhem pripade spise ta cesta nebyla delana vazne - vnitrne - bud slo jen o vnejsi projevy nebo byly delany jen povrchni uvolnujici meditace, nikoli silna vnitrni sebezmena jak muze nekdo, kdo byl drive zaryty materialista, a potom byt jen trochu zakusil, ze neni samotna bytost, ale je na jinych urovnich propojena s jinymi, jak se muze pak nekdo jen tak vratit do systemu "kdo z koho; právo silnějšího", aniž by toto heslo dokazal respektovat stejne vazne a zarputile jako pred zkusenosti propojenosti. to proste nejde vymazat! tak jako nejde, aby dite ktere verilo 100% na jeziska a zjistit, ze je to jinak (rodiče, Tesco), tak už nikdy nemůže věřit uplne stejne kvalitně jako předtím, i když jej třeba nejak presvedcíte (je to srozumitelné?) ja nastoupil cestu krestanstvi, budhismu, padl jsem potom na cestě, a nemam rozhodne pocit, ze bych se mohl vratit tam, kde jsem byl pred zacatkem tohoto ovlivneni praktickými veroukami nevim, kdes byl na tom, ze jsou symboly nezbytne a dulezite mraky symbolů jsou u nekterych skol proto, aby bylo hmatatelne pocititelne, ze se clovek za ty penize neco dostal a naucil je velmi komicke, ze napred cloveka pouci, ze vse je vzajemne propojene, ze reiki (ci jine energie) je univezalni a vysoce nadlidsky inteligentni sila, a za par chvil te uci mraky symbolu, kdy jeden je na leceni, druhy na vztahy, treti na hmotné, čtvrtý na dálku apod. znam mladou divku, ktera proste pomysli na reiki a uz citi, ze to tece; pritom sama na zadnem zasveceni ani kurzu nebyla, jen slysela, ze to existuje na co myslis, to pritahujes; jake mas zamery (vedome a skryté), takove mas vysledky podle me je reiki u spousty lidi stejne jen na zacatku prava reiki po case nekteri jdou dal ve vsem seberustu a pousti tam uz jine energie podle toho, jak vnitrne vyspeli nekteri naopak energie degradovali a i kdyz zadaji o reiki, tece jim tam neco i z "cernoty" nelze brat nazor, že člověk nemá lézt do toho, o cem nic neví kolik lidí ví, jak jej ovlinuji a jak je ovlivnen medii, internetem většina lidí neví, jak je ovlivnuji media, tv ,internet, jak jim cachruji intenzivne a temer nevratne s myslenim prco by to melo byt s reiki jine? reiki se tu obevilo, byl to po komunistickem duchovnim abstaku boom, vetsina lidi o tom bajila, jak se jim zmenil zivot po reiki, tak lidi do toho sli lide radi lezou do neceho, co zni, ze je to dobre, prinosne, uzitecne je jedno, jestli to sleva v supermarketu, stavebni sporeni pro kojence, nebo reiki (vetsinu lidi pritahuji veci, ktere ukazuji, ze clovek muze neco ziskat dobreho, co je na tom divneho?) a ze ze vetsina lidi jsou nevedomi ohledne energií? tak to tady proste ted a tady je vetsina lidi kdyz stoji pred necim novym, tak hledaji nekoho (vedce,

Komentář ze dne: 02.08.2010 13:38:32     Reagovat
Autor: [amad2] - amad (amad2@post.cz)
Titulek:
vetsina lidi kdyz stoji pred necim novym, tak hledaji nekoho (vedce, lekare, gurua, it specialisty (dnes i "nekoho" skrze knihy ci clanky na internetu), u koho se zad, ze o tom vi vic (vetsina lidi, kdyz ma velky problem se zubem, tak jde k zubarovi, a nepta se, jestli to neni nejaka lumparna, ta stomatologie...) kdyby clovek nemel lezt do veci, o nichz toho moc nevim, to by nemoh ani treba jit studovat nějakou školu, třeba medicinu lide jsou studovat medicinu, protoze vidi, ze je to k necemu dobre, vidi to u jinych ze stejneho duvodu jdou lide do reiki taky prece nemohu skutečně vědět, jestli me jit studovat medicinu posune dopredu nebo to ze me udela nastroj pharma prumyslu predepsujici nalepky na symptomy nemocí (pod heslem "nemoc nejde vylecit, lze vsak leky celozivotne mirnit jeji priznaky") NIKDY se tu clovek nerozhoduje podle dokonaleho nahledu, vzdy jen podle momentálních znalostí, pocitů a nazorů (neberu male procento jedincu, kteri to umi jinak) nekolik staleti jsme tu zili pod krestanskym nazorem, ze clovek ma zapíra své osobní potřeby a nezištně pomahat druhym ... a ze je to dobré, a ze tak pujdou do nebe, v opacnem pripade pujdou do pekla lide se to snazi naplnit... "... jsou takoví Mistři, kteří přesně vidí příčiny i možné následky a operují chirurgickým nástrojem na hranicích života a smrti (a to někdy doslova), ale těch je jak šafránu a dokonce bych řekla, že v České republice ani takový není." ale jsou, akorat o nich nikdo nevi, nemaji potrebu a ani moc nechteji, aby se o nich vedelo reiki je vratne a nevratne stejne jako cokoli jineho clovek v zivote potka mraky lidí, nekteri v nem zanechaji hlubokou stopu, jini temer zadnou zadna setkani nejosu nahodna, ani s reiki (nebo se mýlím? nevím)

Komentář ze dne: 02.08.2010 13:39:47     Reagovat
Autor: [amad2] - amad (amad2@post.cz)
Titulek:
pred 10 lety bylo !in" psát články o tom, jak je špatné se honit za manonen a jak je dobre intenzivne jit duchovni cestou, jak je dobrá reiki, kineziologie, křestanství a budhismus dnes je zase "in" psani clanku o tom, jak je intenzivni cesta k duchovnu a veci s tim spojene jen jinak prevlecena snaha ega, jak krestanské idelay nepatri do noveho veku vodnare jak je budhismus nezdravá cesta regresí zpět do lůna matky, že duchovní usilování je zbytečné jak je lecitelství tajna snaha po zviditeleni apod. taky jsem pred par lety uveril lidem šířícím takoveto informace a prestal jsem s aktivní duchovni cestou a touhou po ideálech. sice jsem byl "uchráněn před tím převlečeným egem", ale zase dnes přes den vyrábím ve fabrice technické vymoženosti, po večerech se marnivě přecpávám sladkým a trávím hodiny u porna, a to že jsem ještě dobrovolně neodešel kvůli absenci smyslu žití, je jen kvůli tomu, že zatím věřím ještě v to, že sebevrahové se stejně musí vrátit zpět a často ještě za horších podmínek, a cesta zpět snadná není, neboť tento stav obsahuje spoustu zpětných smyček, které jakoukoli snahu o změnu zadupou již v počátcích. na vnitřní vzestup je třeba aktivní snaha, a ta se vynakládá těžko, pokud již člověk nevěří ve smysl jít vzhůru co zapříčinilo duchovní pád, nevím. pozoroval jsem to ve spojení se setkáním se spolecentvím lidí kolem fenomenu "dikša", kde se mluvilo o tom, že v roce 2012 budou všichni lidé automaticky osvíceni a tudíž není třeba vynakládat nějaké duchovní úsilí byl jsem pak i na kurzu osvícení v indii, kde nám stále tvrdili, že nelze osvícení dosáhnout jakýmkoli úsilím, že usilování je spíše překážka, že osvícení je věc ze strany božské milosti. ale ono to bude asi složitější

Komentář ze dne: 03.08.2010 00:54:21     Reagovat
Autor: [MichalP] - Michal Pilný (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek:
> to proste nejde vymazat! tak jako nejde, aby dite ktere verilo 100% na jeziska > a zjistit, ze je to jinak (rodiče, Tesco), tak už nikdy nemůže věřit uplne stejne > kvalitně jako předtím, i když jej třeba nejak presvedcíte (je to srozumitelné?) Ano rozumim tomu. Tuhle nevratnost - nelze zapomenout nabyti nejake zkusenosti - nemam na mysli. Pokud je takto vyjadrena nevratnost zasveceni Reiki, nemam s tim zadny problem, ale pak nechapu, proc se o tom pomerne dost mluvi, pak je to prece samozrejme vec. > nekteri naopak energie degradovali a i kdyz zadaji o reiki, tece jim tam neco i z "cernoty" Ano a o ty se ja bojim. > nelze brat nazor, že člověk nemá lézt do toho, o cem nic neví To chapu a netvrdim, ze je to spravne. Je to proste moje vlastnost a vim, ze me v nekterych pripadech zbytecne brzdi. Muzu to smele prohlasit za chybu, ale tim nezmenim svoje nazirani, brani mi v tom spatne zkusenosti. > NIKDY se tu clovek nerozhoduje podle dokonaleho nahledu, vzdy jen podle momentálních znalostí, pocitů a nazorů Ano, bohuzel >> "... jsou takoví Mistři, kteří přesně vidí příčiny ... ale těch je jak šafránu" > ale jsou, akorat o nich nikdo nevi, nemaji potrebu a ani moc nechteji, aby se o nich vedelo To je prave to nestesti, protoze o tech, kteri usilovne lovi zajemce reklamou, je hodne a jsou to ti, kteri videt jsou. Dokud podobne veci neexistovaly, jen klasicke skoly, o nic neslo - nejakemu karieristovi se proste nechce travit radu let duchovnim rozvojem, meditacemi apod, ale iniciaci si zaplati snadno (vim, ted trestuhodne zjednodusuji, ale v rade pripadu to tak proste je). > Duchovni pad, vzajemne si odporujici uceni ... Ano, stalo se to opravdu neprehledne a rok od roku se to zhorsuje. Pokud se dnes nekdo o tyhle veci zacne zajimat, ma pekne tezkou ulohu se aspon vubec zorientovat, nez zacne volit, co je pro nej spravne a co ne. Zacina to byt tak zamotane, ze uz i tvrzeni neortodoxniho buddhismu, ze kazdy clovek ma svou cestu, zacina znit podezrele ;-). To je take duvod, proc sleduji kazdou skolu, ktera nabizi cokoli "rychle a snadno" podezirave. Vubec mi nejde o nejake pausalni ocernovani, jen hledam hranici mezi svetlem a stinem. Co se to jen stalo, ze se lide stavaji stoupenci hnuti, ktere tvrdi, ze Hitler sel po smrti do nebe a zaroven slibuje duchovni ocistu? Velice lituji vsech, kdo v dnesni dobe zoufale hledaji tu svou pravdu a moc jim drzim palce, aby ji opravdu nasli.

Komentář ze dne: 02.08.2010 16:48:23     Reagovat
Autor: [Andegard] - Andegard (elaela@seznam.cz)
Titulek: být in
"dnes je zase "in" psani clanku o tom, jak je intenzivni cesta k duchovnu a veci s tim spojene jen jinak prevlecena snaha ega, jak krestanské ideály nepatri do noveho veku vodnare jak je budhismus nezdravá cesta regresí zpět do lůna matky, že duchovní usilování je zbytečné jak je lecitelství tajna snaha po zviditeleni apod." Nevidím rozdíl mezi těmi, kdo tvrdí, že černoši či běloši jsou špatní od těch, kdo chválí nebo odsuzují duchovní úsilí. Příště se narodí se stejně razantním opačným názorem. A možná budou se stejně plamenným zrakem kázat opak už příští neděli. Obsah není důležitý, stav duše jo. Společnou hloupostí je generalizace. Pak lze rvát mravence, člověka a slona do stejných bot. Podezírání z nekalých úmyslů a vzbuzování strachu se vůbec do něčeho pustit vyplývá ze známého "podle sebe soudím tebe". Není přece možné, aby ten člověk byl o tolik lepší, než já, tam musí být nějaký skrytý špatný úmysl. Je to braní větru z plachet, jak krásně řekl Jarda Macháček. Jde jen o to, zůstat svůj. V tom hukotu guruů a duchovních expertů je to odvážný a nesnadný úkol. Ale je krásný. :-)

Komentář ze dne: 02.08.2010 21:40:16     Reagovat
Autor: [vodnizivel] - Hanka (vodnizivel@seznam.cz)
Titulek: symbolika
jen k těm symbolům všeobecně - tak nějak je považuju za určitou pomocnou berličku pro naladění vlastně na cokoliv, co kdo někdy nějak definoval. Pomocnou berličku na soustředění jedním směrem, pro omezení dalších myšlenkových "šumů". Je otázkou, co si všechno tímhle soustředěním na symbol ještě "nabaluju" dalšího na své já, pokud neznám pozadí vzniku a používání symbolu samotného.

Komentář ze dne: 03.08.2010 11:52:38     Reagovat
Autor: [Jindřich] - Jindřich Chmelař (jindrich.chmelar@seznam.cz)
Titulek: červený lev
Ahoj O Reiki vím jenom z doslechu a z toho, co jsem si kde přečetl, takže rozhodně nejsem schopen fundovaně psát o systému a jeho pro a proti. Nicméně možnost získat rychle schopnost léčit pomocí specifické energie, která je přístupná a ovladatelná pomocí symbolů (které jak chápu jsou specifické a různých kvalit) mi přijde taky nebezpečná, a to z podobných důvodů, o kterých píše Michal. Napadla mě souvislost s románem Červený lev od Maria Szepes. V ní hlavní hrdina ze strachu před smrtí pozře násilím získaný elixír života. Jelikož na to vůbec nebyl připraven a nevěděl ani v nejmenším co se stane a do čeho jde, dostal se díky tomuto kroku do víru událostí, které neovládal, a které by si pravděpodobně sám nevybral. Podle mého názoru Reiki se dá považovat za bílou magii. A jak bylo řečeno, když člověk dělá magii, měl by si dobře uvědomovat odpovědnost za své činy. Pokud se rozhodne magicky měnit realitu, tj. i léčit, měl by být přinejmenším schopen rozpoznat intuicí, zda jedná v souladu s univerzálním řádem. V některých duchovních systémech se pracuje ryze mysticky, tj. člověk se soustředí jen na spojení s Bohem a o ostatní se nestará. Nicméně to ostatní přichází a mystik se s tím nějak musí naučit vyrovnat. bez učitele tak může snadno zabloudit. Jiné systémy využívají nejrůznější praktiky, které se dají považovat za magické, protože se tím "ostatním" zabývají a učí to své adepty ovládat a používat (ideálně v souladu s Boží vůlí a postupně). Reiki mě osobně připadá jako jednostranně založený systém, který mě naučí něco dělat, ale nenaučí mě tomu rozumět a nenaučí mě to správně používat. Na to si musím přijít sám (nebo lépe s učitelem). Věřím tomu, že v Reiki existuje plno odpovědných mistrů i adeptů, nicméně vzhledem k masovosti systému určitě dochází i k nesprávnému použití.

Komentář ze dne: 03.08.2010 19:37:42     Reagovat
Autor: [javaho] - (javaho@seznam.cz)
Titulek:
Prostě: nic o tom nevím, ale vyjádřit se musím.

Komentář ze dne: 03.08.2010 19:46:49     Reagovat
Autor: [javaho] - javaho (javaho@seznam.cz)
Titulek: Jedno tajemství, které vám prozradím
Reiki se nedá znásilňovat. Reiki se buď spouští samo automaticky, když má potřebu nebo se požádá a buď je povoleno nebo není. Pokud je a např. se na někoho pokládají ruce, tak v určitém okamžiku působit přestane a člověk ví, že stačilo. Nedá se předávkovat, není nebezpečné, nedá se s ním zabít, jak tu autor děsil přítomné. Tohle je jedna ze základních věcí, které se učí na prvním stupni. A spousta dalšího. Pokud považujete za magii všechno, kde se pracuje s energií, pak je to všechno od čínské medicíny až po tantrické masáže. Nikdy jsem neslyšela o jedinném případu, že by reiki někomu ublížila. To dělají lidi, ne metody.

Komentář ze dne: 03.08.2010 21:44:09     Reagovat
Autor: [MichalP] - Michal Pilný (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek:
Promin - ted ale mluvis o praci s energii. Ano, pokud napriklad nekoho lecis, tak v okamziku, kdy se na prislusne misto dostane potrebne mnozstvi energie, a zacne pracovat uz jaksi nelze s energetickou dotazi pokracovat, prestane to tect. To je vsechno pravda, Bohuzel neni pravda, ze se touto cestou neda ublizit, znam takove pripady, protoze jsem jim pomahal z nasledku. Diky bohu se to nestava casto a vzdy to bylo zpusobeno zlym umyslem, nikdy ne nevedomky (byt i to si dovedu predstavit). V cem je jak to ja chapu podstatny rozdil mezi praci s energii obecne a mezi energetickymi skolami, je to, ze pokud symboly, k terych se mluvi jako o dulezitych, zpristupnuji nejakou dovednost nekomu, kdo by ji klasickou cestou neziskal, tak to muze byt riskantni. Otazka je jednoducha jako nadech: lze provozovat Reiki a dalsi energeticke skoly bez jakehokoli pouziti zminenych symbolu (vcetne iniciace)? Uplne staci, kdyz kdokoli, kdo praktikuje nekterou z energetickych skol a dela to uvedomele, odpovi s vedomim zodpovednosti za veskere nasledky "NE", kdyz rekne, ze nikdy zadne symboly nepouziva a presto pomoci Reiki/Shambally etc pomaha lidem. Potom odpoved na otazku, polozenou nazvem clanku, bude znit "Ano, Reiki JE bezpecne". V opacnem pripade je treba o tom dal premyslet.

Komentář ze dne: 03.08.2010 22:04:25     Reagovat
Autor: [javaho] - (javaho@seznam.cz)
Titulek:
Od mého prvního reiki zasvěcení uplynulo cca 10 let, prošla jsem reiki školou, byla jsem na zasvěcení za tu dobu u tří mistrů. Druhou reiki školou procházím jako učitel i žák. Pohybuji se a jsem v kontaktu s dost lidma na webíku i ve skutečnosti a za celou dobu jsem neslyšela o jediném případu, že by reiki někomu uškodila. Můžeš uvést nějaký příklad jak mohla ublížit? Protože energie je jen jedna, jen má různé formy, tak pochopitelně léčení rukama provozují lidé, kteří to mají danné od přírody bez jakéhokoliv zasvěcení. Kdysi to bylo normální. V dnešní době, kdy jsme od přírody čím dál oddělenější, potřebujeme se vracet k naší přirozenosti krapet oklikou, např. zasvěcením. I když vlastně např. šamani procházeli vždycky rituálem zasvěcení, takže nic nového pod sluncem. My natvrdlejší, co potřebujeme zasvěcení můžeme pracovat jak se symboly, tak s jejich "mentálními otisky", tak prostě bez nich. Ale nejdřív se to musíme naučit. Aspoň někteří z nás. Ano reiki je bezpečné. Ale nikomu nehodlám nic dokazovat, snad už bylo vysvětlování dost.

Komentář ze dne: 04.08.2010 19:38:04     Reagovat
Autor: [MichalP] - Michal Pilný (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek:
> Můžeš uvést nějaký příklad jak mohla ublížit? Jak už jsem psal jinde, je to možné a nenapadá mě žádný důvod, proč by to zrovna energií jít nemělo, když to jde čímkoli jiným. Můžeš například z nezkušenosti zadotovat někoho tak, že na něj přeneseš zároveň něco, co se přenést nemělo, jistě víš, o čem mluvím - i to je ublížení. Nebo odčerpáváš z někoho například nějakou nemoc a protože se ti nedaří, jen ho tím oslabíš. O etrémech jako je leeching nebo manipulace nemá cenu mluvit, to jsou extrémy. Ano, znám způsoby, jak někomu energií ublížít a viděl jsem je, ale ty jsou v drtivé většině spojené se zlým úmyslem. Ale tohle NIJAK nesouvisí s Reiki ani s mojí původní úvahou. Otázka, zda je Reiki bezpečné, by správně měla znit, zda je Reiki bezpečné PRO urychlovaného léčitele, který neměl čas si uvědomit, co má v ruce a že manipulací s energií na sebe bere jistou zodpovědnost. V žádném případě tím nechci nikoho strašit, ale není důvod, proč o tom nemluvit otevřeně.

Komentář ze dne: 03.08.2010 20:11:52     Reagovat
Autor: [javaho] - (javaho@seznam.cz)
Titulek: zachránci světa
Jo a vrhači typu: zrejkuju všechno, co přede mnou neuteče jsou buď začátečníci v euforii z objeveného (prošli jsme si tím skoro všichni) nebo lidi s diagnozou "spasitelský syndrom". Pokud se mi člověk nezdá a nedůvěřuju mu, pak k němu na žádnou terapii nebo masáž prostě nejdu.

Komentář ze dne: 03.08.2010 21:21:47     Reagovat
Autor: [JiHo] - Jiří (jiho@jitrnizeme.cz)
Titulek: Ach jo...
Javaho, přečetla sis pozorně Jindrův komentář? Nic o tom neví? - to je snadné odsouzení. Já s reiki podle potřeby pracuji také (dávno před tím, než se u nás vyrojili "mistři", zasvěcující za velké peníze), snad o něm i něco vím, ale ta "nebezpečí" si uvědomuji také. Reiki je nástroj - ale je to také o lidech a jejich kvalitě. Placeným zasvěcením se ještě člověk nestane lepším, zralejším. Když si zvykneš pracovat s energií (viz zmíněné vkládání rukou dávno před tím, než se tomu začalo říkat reiki), vkládáš tuto energii například i do svých reakcí, když tě něco rozčílí. Copak asi taková energie dělá? Léčí? Dovol abych pochyboval. Michal také pochybuje, a oprávněně. On je také zvyklý s energií pracovat, ne že o tom nic neví. Zdravá opatrnost je na místě. Mimochodem, taky nevím o případu, kdy by nůž někomu ublížil. Vždycky to byl člověk...

Komentář ze dne: 03.08.2010 22:28:50     Reagovat
Autor: [javaho] - (javaho@seznam.cz)
Titulek:
Víš Jirko, mám reiki ráda a ráda s ní pracuju i když nejen s ní. Proto mě zlobí, když se o ní špatně mluví. Špatnou reklamu jí dělají zase jen lidé, ona sama zato nemůže. V poslední době jsem hodně o léčení a lidech, kteří dělají různé terapie přemýšlela. Napadlo mě, že jak je pro lidi v různém životním období nejvhodnější jedna metoda a v druhém jiná, tak také potřebují a vyhledávají "svoje" lidi, kteří jim vyhovují a pomůžou. A může se stát, že právě potřebují víc takové energie: nejen léčivé, ale takové dravější, která není jen utěšitelka, spíš je povzbudí - prostě takový moderně nazváno "koučing". Sám víš, že když se učíš pracovat s energií, dočkáš se mnoha překvapení a mnoha variant. Je to velké a nekonečné dobrodružství. Proto si myslím, že i upřimnost k lidem i sám k sobě k cestě léčení patří.

Komentář ze dne: 04.08.2010 07:20:30     Reagovat
Autor: [JiHo] - Jiří (jiho@jitrnizeme.cz)
Titulek:
Tady souhlasím téměř bez výhrad. A to "téměř" se týká právě těch lidí, protože se dá říct, že nic není samo o sobě špatné. Vždycky je to v lidech a v tom, jak to použijí a jaký k tomu mají postoj. Reiki tady byla dávno před "reiki" a bude tu i potom, co se jí už dávno reiki říkat nebude. Stejně jako prána, čchi, ki a podobně. A co se týká práce se symboly, to je na dlouhé povídání. Když použiji třeba krystal, je to taky určitý symbol, pomůcka, která v souladu se záměrem slouží k zaostření a určitému zesílení působení. Podobně jako třeba v laseru. A laser se dá také použít na spoustu úžasných věcí, ale může i škodit. To už záleží na záměru, ta energie co z něj vychází za to nemůže. :-) Po pravdě třeba dordže je taky sporná záležitost, byla to i zbraň a přesto se používá i k léčení. Jak si ji "nadefinuji", tak mi poslouží.

Komentář ze dne: 04.08.2010 10:19:58     Reagovat
Autor: [javaho] - (javaho@seznam.cz)
Titulek:
Můj pocit je v tomtopřípadě jiný - symboly samy o sobě neléčí, ale usměrňují. Např. symbol posílání na dálku (a další možnosti), jen posílá na dálku, dělá směrovku, to ostatní dělá reiki a ta už působí podle potřeby, nejde předávkovat. Nebo symbol, který směřuje reiki na mentální úroveň, zase jen šipka pro energii reiki. Proto se může pracovat i bez symbolů, ale při použití můžou pomáhat víc zaměřit záměr, to je fakt. Dál je tam možnost použití dalších "směrovek" třeba i na konkrétní zdavotní problém (ty nevím kdo vymyslel), ale zase jsou to jen dálnice pro vlastní reiki. Možná tady právě dochází k velkému omylu - symboly nejsou totéž jako třeba dordže, které je samotné nositelem energie (jednou po akci, kdy tato pomůcka byla dost svérázně použita mi bylo dost špatně -:))).)

Komentář ze dne: 04.08.2010 10:45:08     Reagovat
Autor: [amad2] - amad (amad2@post.cz)
Titulek: a
ja sel ro reiki jednak proto ze jsem myslel, ze me to posune v duchovnim vyvoji a pomuze mi to zbavit silnych bloku ve mně a jednak proto, ze to vypadalo tak, ze mohu snadno ziskat lecebne schopnosti, o kterych jsem si dosud myslel, ze to jsou schopnosti, jez muze mit jen par lidi, co se s tim narodi pak jsem uveril nekomu, kdo rikal, ze jsou to energie astralu, a ze je to odbocka od cesty k Bohu (tim nerikam, ze je spatne zustat u reiki, ne kazdy touzi po Bohu, neni to obecná povinnost, je to dane stjn jako nkdo je treba introvert a nekdo extrovert, stejne tak muze byt i jiné potřeba) a navic opakuji, ze reiki a reiki je rozdil - lze predpokladat, ze clovek zacinajici s reiki a pak ten samy clovek s 10letoym praktikovanim reiki pracuje s jinymi energiemi, nebot se meni uvnitr kdyz potrebuji nekoho lecit, tak stejne tak mohu pozadat Boha, jezise, andele svetla nebo snad Buh odpoví "sorry, to neni ma specializace, na leceni je tu reiki..." (tim opet ale nic nerikam proti dlouholetému praktikování reiki; toto neni o reiki, ale o lidech; reiki je zde jen pojem, ktery u kazdeho muze znamenat neco jiného. jak tu kdosi napsal, nekdo "dela reiki" a jen mlatí pantem, jiny "dela reiki" a je to jiné...) otazka nutnosti pouziti symbolů: muj osobni nazor: maji vyznam spise na zacatku, aby se meli novacci vubec ceho drzet, spousta lidi jde na kurz bez nejakych znalosti energii apod. ale pro praci dle me nejsou nutne symboly - proste pozadam reiki, pomyslim na reiki a uz to tece. ale je to jen muj nazor a je to individulani, nekdo i po 10 letech pracuje se symboly - proč ne, jsou lidé konzervativní a nekonzervativní, automaticky jedno není lepší než druhé

Komentář ze dne: 04.08.2010 11:17:51     Reagovat
Autor: [javaho] - (javaho@seznam.cz)
Titulek: práce a symboly
Myslím, že člověk po zasvěcení a člověk po 10 letech pořád pracuje s jednou a tou samou energií, jen se jí naučil líp vnímat a líp s ní pracovat, protože je bohatší o vlastní zkušenosti. Na obědě mě napadlo takové přirovnání - když si reiki představím jako cisternu s vodou, pak symboly jsou silnice, po kterých můžu jezdit. Pochopitelně můžu taky jet polem - nepolem, ale někdy je prostě ta silnice rychlejší pohodlnější, v něčem mi pomůže víc nasměrovat. Moje pojetí reiki a zkušenost, o které tu i mluvíte, je ta, že je i důležité kdo s tím pracuje ve smyslu toho, co tam přidává ze své osobnosti. Mám taky možnost pracovat jak všeobecně jen to pustit, nebo cíleně na nějakou zakázku (problém) a pak se mi může užší zaměření pomocí symbolů velice hodit. Pochopitelně jsou různé školy - myslím co do názorů, ale ten hlavní základ je všude stejný. Osobní rozvoj je věc velice individuální, stejně jako víra v cokoliv mezi nebem a zemí. Nevím, proč by reiki mělo vést od Boha nebo makrobiotiky nebo vlastního života... jak jsem už slyšela.

Komentář ze dne: 04.08.2010 20:17:34     Reagovat
Autor: [javaho] - (javaho@seznam.cz)
Titulek: moment
Psala jsi, že jsi viděl, jak reiki někomu ublížila a žes to pak musel osobně napravovat. Takže bych tě chtěla požádat o konkrétní příklady ne všeobecné řeči co se může stát. Nerozumím taky tvé úvaze, že někoho můžeš oslabovat tím, že se začne léčit? Účelem léčení a to proč člověk vyhledává léčení je právě zbavení se nemoci. Proč to člověk může vnitřně odmítat, je jiný problém, ale tam se můžeš třeba postavit na hlavu a stejně se ti to normálním způsobem nepodaří. Pokud tam druhému něco přidáš záměrně ze svého nebo někoho manipuluješ, to není o metodě, ale o lidech a ty znám ve všech oborech. Ty když pracuješ s jakoukoliv energií můžeš dělat to stejné.

Komentář ze dne: 05.08.2010 09:44:00     Reagovat
Autor: [MichalP] - Michal Pilný (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek:
Teď přesně nerozumím, na co je to reakce, na mou odpověď z 04.08.2010 19:38:04? Nerozumím, proč se ptáš na jiném místě. Pokud jde o tento komentář, pak se to pokusím popsat lépe. Například léčitel léčí pacienta ve chvíli, kdy trpí bolestí hlavy a protože je nezkušený, přenese nechtě tuto bolest hlavy na pacienta. Pacient potom odchází s mylným dojmem, že to léčení je nějaké divně silné, protože po něm bolí hlava. Druhý příklad je taky konkrétní, byť pro reikistu mozna netypický, protože reikisty jsem viděl používat jen cirkulární techniky: léčitel potřebuje něco vyplavit z pacienta; provede to například tak, že dotuje pacienta energií a tímto proudem strhává to, co chce odplavit. Může ale nechtě - zároveň s tím, jak nechává energii odtékat - zároveň odplavit část pacientovy vlastní energie a tím ho oslabit. A samozřejmě v tomto případě NEMLUVÍM O ŠKOLE JMÉNEM REIKI, mluvím o práci s energií obecně.To, co popisuji, jsou prostě možná rizika, se kterými se člověk setkává na každém proku ať dělá cokoli. Jestliže Reiki nebo jiná energetická škola tvrdí, že umí pracovat s energií naprosto bezpečně, aniž by způsobila byť jen karmickou újmu léčiteli, tak buď má na to nějaký speciální "patent" (magie, pečlivý a trvale řízený výběr technik nebo něco jiného), anebo - pokud je to včechno jen terminologický problém a celá Reiki je (teď nemyslím ideovou stránku věci, jen praktickou) jen o iniciaci a symbolech jako podpůrných pomůckách - se toto tvrzení prostě nezakládá na pravdě a má výhradně komerční původ. Dovedeš si představit výrobce automobilů, který by začal prodávat nový model a tvrdil, že se nikdy nenabourá? To by přece bylo k potenciálním řidičům nefér, pokud by to nebyli schopni sami posoudit. Mrzí mě, že tato diskuze místy vyvolává negativní emoce, není k tomu žádný důvod. Napadá mě, že se možná ani neptám na správném místě, jestliže uživatelé Reiki nevědí nic o tom, jaké používají techniky. Možná se bavím s uživateli Outlooku o tom, že na počítači je možné napsat destruktivní virus a rozeslat ho pomocí Outlooku a že se to reálně děje. Posílám zprávy přes SMTP telnetem a uživatelé Outlooku na mě nechápavě hledí. Možná to tak opravdu je, nevím.

Komentář ze dne: 05.08.2010 08:48:52     Reagovat
Autor: [irini] - (lnenic@seznam.cz)
Titulek: Irini
Mě se stalo to, že jsem vyčerpala v roce 1996 všechny běžné možnosti jak najít dobrá řešení ve vztazích, tak jsem se rozhodla navštívit reiki večer, kde se mě dostalo tzv. celkové ošetření. Ukázalo mě to, i když nenajdu nikoho, kdo by mě přijal, tato energie to vždy udělá a pomůže. Zkoumala jsem reiki potom ještě tři měsíce jedekrát týdně. Odešlo mnoho mých potíží. Rozhodla jsem se tedy pro zasvěcení a reiki přijala. Podotýkám, že jsem absolvovala u vynikajícího člověka, který zkoumal a prověřoval o co jde. Reiki je asi opravdu všude, jen je potřeba dát stranou ego a asi také vůli na něco působit. Reiki má inteligenci jako voda. Jde tam, kde chybí. Myslím , že to není magie. Zasvěcení odstraní překážky pro průchod energie.

Komentář ze dne: 05.08.2010 11:10:41     Reagovat
Autor: [javaho] - (javaho@seznam.cz)
Titulek: asi tak
Možná máš pravdu, já jsem jen obyčejný praktik a nehodlám se zamotávat do žádných teoretických úvah. Jen jedna věc: to abych nepřenášela svoje věci na pacienta a naopak se učí v prvním, základním stupni.

Komentář ze dne: 07.08.2010 18:51:06     Reagovat
Autor: [Rebekah] - Rebekah (Rebekah@seznam.cz)
Titulek: je reiky zneužitelné, je reiki nebezpečné? Ano je!!!
Jako dítě jsem byla „zvláštní“ chodila ke mě i polodivoká zvířata a moje katolická babička se mě trochu bála, ale učila mě bylinkám. V pubertě jsem zjistila, že dokážu odebírat bolest, ale tahám si ji na sebe a tak jsem začala hledat co s tím a získala víru. Tenkrát mi reiki připadalo jako dobrá cesta být jen kanálem a netahat si nic na sebe. Vědět co bude následovat nikdy bych zasvěcení nedopustila, šla bych jinou cestou. V té době jsem pracovala hodně s kyvadlem a během 21 dní po zasvěcení se denně měnila polarita těla, tedy i kyvadlo pracovalo každý den jinak. Nechtějte vědět co to s vámi dělá. Jasnoslyšení, přes celou narvanou restauraci jsem jasně slyšela rozhovor u nejvzdálenějšího stolu. Tělesné vnímání bolesti jiných se zintenzivnilo a to hodně. Někdo se mě v narvaném metru dotkl a mě projela bolest místem, kde nebyl v pořádku,opravdu paráda. Emoční výkyvy od slz k smíchu během minuty. Hrůza. Kromě toho naprostá otevřenost k emočním výkyvům jiných. A k tomu se přidaly energetické útoky. Protože začnete více vyčnívat z davu. Ztratíte ochranu anonymity davu. Paní, která mě tenkrát zasvěcovala byla sama chvilku mistrem a nevěděla, že průběh může být až tak intenzivní a sama ho nečekala a tedy mě varovat ani nemohla. Na ochranu proti zneužití reiki jsem skládala světelnou přísahu. Já jsem ji zrušila, zasahovala do mého života více než měla. Dělala ze mě služku e-gregoru reiki a bohužel nejen reiki-da. Osobně tohle považuji za neoprávněný zásah do svobody a do integrity jedince. A reiki zasvěcence považuji spíše za členy sekty, tedy ultra jádro je sektou. Ptáte se jestli je reiki magií? Ano je! Je to totéž jako woo doo, také je báječné na léčení s výbornými výsledky, ale také může ublížit a na tom trvám. Oboje je pouze práce s energií a ta je jen jedna. Magie je jen jedna, nemá žádnou polaritu jen je. Záleží na způsobu použití. Zneužití reiki, ano reiki je zneužitelné a zasvěcenci také a jak snadno. Kdysi na jakémsi reikivebu se sbírala reiki na různě nemocné apod. Nejvíce markantní byl případ jakési Eriky, která prý vážně nemocná bojovala o život v Motolské nemocnici a všichni reikisté měli posílat reiki a nadšeně posílali. Komu a kam a proč se nikdo neptal. Začaly jsme se ptát s kamarádkou, zda se někdo dotyčné Eriky zeptal, zda o léčení stojí, zda dotyčnou o léčení požádala ( 17 letá, snad si pamatuji dobře je to hafo let). Snesla se na nás vlna kritiky, nadávek a osočení typu, že to nechápeme a že snad chceme, aby umřela. Osobně si myslím, že žádná Erika nikdy neexistovala, jen si někdo pro své magické či jiné potřeby nechával cíleně posílat energii, na fiktivní postavu slečny Eriky. Dala jsem si tu práci, že jsem o Erice přečetla celé diskusní fórum a byly tam naprosto rozporuplné informace a lži. Po té co se takto začalo ptát více účastníků diskuse, tak Erika náhle zemřela, už nebyla potřeba. Pak se tam rozjel cosi jako pranýř a fajn bylo, že nás s kamarádkou nemohli fyzicky najít, to bychom asi plápolaly na hranici, takhle b

Komentář ze dne: 07.08.2010 18:52:38     Reagovat
Autor: [Rebekah] - Rebekah (Rebekah@seznam.cz)
Titulek: Pokračování je reiki zneužitelné, je reiky nebezpečné? Ano je!!!
Pak se tam rozjel cosi jako pranýř a fajn bylo, že nás s kamarádkou nemohli fyzicky najít, to bychom asi plápolaly na hranici, takhle byla virtuální. Takovou nenávist a a útoky jen za otázky na etiku jednání jsem nikdy nezažila. Takové magické útoky co následovaly, tak ty taky ne. Jsem čarodějka od narození, tak se v ohrožení umím i jako čarodějka bránit, ale tohle? Tak se ptám, kam šla energie poslaná zasvěcenci reiki? Komu a k čemu sloužila? Kdo stojí v pozadí? Komu slouží egregor Reiki a k čemu potřebuje armádu snadno ovladatelných bytostí, které si nejsou ani schopné připustit, že ne vše co dělají je čisté. A jsou-li na to upozorněni, tak nediskutují, ale rovnou útočí. Takhle se nechovají svobodné bytosti, nebo ano? S energií pracuji dál, cesta zpět není, prostě už jsou dveře zpět zavřené ostatně nejde dvakrát vstoupit do stejné řeky.

Komentář ze dne: 07.08.2010 19:03:22     Reagovat
Autor: [Rebekah] - Rebekah (Rebekah@seznam.cz)
Titulek: Reiki a Diamantová voda
Příznivci Reiki a Diamantové vody reagují stejně, na otázky týkající se bezpečnosti, rovnou nabíhá agresivní reakce, nediskutují útočí. A tak se ptám, jak se dá definovat svobodná bytost? Je-li navázána v síti? Nastupuje kolektivní myšlení davu? Jak je možné i hledající takto zfanatizovat? A proč? V každém případě egregor reiki posiluje a mění se tak, jak se mi to velmi nelíbí. Je hodně reiki mistrů, kteří se chovají "čistě", ale ti se nezdružují. Otázkou je co to i s nimi udělá, dojde-li k cílené modifikaci egregoru reiki. Mimochodem stejně reagují i příznivci Greenpeace, když se jich zeptáte na zdroj jejich financování, no a ti už mají i "vojenské" výcvikové tábory. Tedy vytvářejí si armádu z příznivců. Kdo a kdy je asi použije? A na co?

Komentář ze dne: 08.08.2010 01:06:53     Reagovat
Autor: [MichalP] - Michal Pilný (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek:
> Otázkou je co to i s nimi udělá, dojde-li k cílené modifikaci egregoru reiki. Toto je jedna z otázek, které jsem v článku položil. Osobně si nejsem jist, jestli vysloveně Reiki by byla pro podobný účel vhodná, možná že egregor některé jiné energetická školy by nabídla v tomto směru podstatně širší možnosti, ale je pravda, že pro Reiki egregor by mluvila rozšířenost. Nicméně nemyslím si, že je nutné to vidět až tak černě, jakkoli jsem v článku podobnou úvahu (přiznávám, že poněkud provokativní, ale zato otevřenou formou) naznačil. Co by se v takovém případě stalo je sice těžké odhadnout, ale jak asi víte, každý egregor a zejména ty, které nejsou personalizované nebo jejich poularitou dojde k depersonalizaci, utvářejí všichni zúčastnění příslušným dílem. Jsem v zásadě optimista a nevěřím, že by mistři té dané energetické školy, kteří jednají zodpovědně, nebyli schopni modifikaci zastavit, nemluvě o pojistných mechanismech, které pravděpodobně už součástí Reiki egregoru jsou. Jsou to lidé, kteří si skutečnost, že mince má dvě strany, uvědomují a já jim věřím. Jen si nejsem jist, jak laik - zájemce o energetickou školu takového mistra rozezná a doufám, že má lidstvo dostatek motliteb pro všechny podobné laiky, aby nalezli tu svou správnou cestu. Zkušenosti, které popisujete v souvislosti s Reiki iniciací, dobře znám z jiné oblasti; zodpovědnost bohužel padá na hlavu zasvěcovatele, i když to myslel dobře. Pokud vaše problémy v nějaké podobě přetrvávají, měla byste vyhledat pomoc, lze to řešit. Druhá cesta je prostě energii nepoužívat, jak už tu bylo několikrát řečeno, ale pokud máte nějaké přirozené nadání, obávám se, že tato cesta by pro vás byla složitější, než vyhledat něčí pomoc. P.S. Greenpeace bych sem netahal, to je opravdu jiná parketa ;-)

Komentář ze dne: 07.08.2010 23:56:11     Reagovat
Autor: [z.pepa] - Pepa (z.pepa@klikni.cz)
Titulek: Reiki = kšeft???
Ahoj všem, chtěl bych znát váš názor Reiki, stejně jako řada podobných duchovních věcí zažívá jistý boom. S tím bohužel souvisí i obchod. Bylo mi nabídnuto, zůčastnit se seance nedaleko Prahy cena za 2 denní seanci byla 3000 + ubytování, počet lidí byl omezen na 10, čili výdělek pro lektorku 30000 za 2 dny. Ptám se zde přítomných přijde vám to etické? Mě ne a tak jsem to odmítnul.

Komentář ze dne: 08.08.2010 02:21:29     Reagovat
Autor: [Milipino] - Miroslav (milipino@seznam.cz)
Titulek: reiki je klidné ale síla magie je něco úplně jiného
Nevím o egregoru reiki a je to podivné. Léčitelé jen léčí a nevěnují pozornost tomu, co popisujete, totiž SILOVÝM PRAKTIKÁM bez ohledu na to, jak budou nazvané nebo připojené k čemu (zde k reiki). A nejde mi spolu spojení čarodějka a reiki. Možná to spolu jde nevím. Mám myšlenku, že to je jako promísit olej s vodou, také to nejde, jen jsou dvě vrstvy, v jeden čas léčím s reiki a kdybych byl čaroděj a čaroval, odešel bych v té chvíli od reiki a dělal něco jiného, to jest. čarování. Tedy jako dělat dvě činnosti postupně, prát a žehlit, nebo vařit a potom sázet stromek. Z toho vyplývá, že činnost reiki nemůže škodit ani u čaroděje. Kdyby ano, nejde už o reiki, to je neškodné. Milá čarodějko, jestli žiješ ´´v energiích´´, je možné, když si dáš svou cestu reiki někým ohodnotit, aby nešlo jen o osobní dojmy. Připomíná i to ale líčení od Elizabety Haich, jak v Dolomitech na návštěvě bojovala s vláknem od čarodějky o vlastnictví svého syna. To byly ale jiné čarodějky, neléčitelky.

Komentář ze dne: 08.08.2010 04:33:22     Reagovat
Autor: [Rebekah] - Rebekah (Rebekah@seznam.cz)
Titulek:
Reiki klidné není, pokud je možné pouze při debatě o etice vyvolat silné emoční reakce. Tam, kde nejsou emoce pod kontrolou není pro klid mysli a duše místo. Čarodějka jsem zrozením, dle astrologa čistý vodní trigon se často nevidí a tak se rodí ženy se znalostmi čarodějek. Ovšem problém je co definovat co vlastně čarodějka je? Zjednodušeně řečeno vnímám věci na více úrovních než většina. Takových jako já je hodně, ale málokdo o tom mluví a málokdo to připustí. Můžu použít slovo vědma a také se ti nebude zdát. Můžu použít přírodní léčitelka a také to nebude ono. Mohu použít Bohyně, to jsou léčitelky na našem území. Mohu použít označení jdoucí po cestě. Každá léčitelka, ví i o možnosti jak škodit. Hlavně proto, aby neudělala chybu a neublížila. Kdyby bylinkáři se nestarali o jedovaté rostliny, hodně pacientů by nepřežilo. Chci-li znát bílé, musím znát i černé. Světlo nemůže existovat bez tmy a tma bez světla. Reiki je jen jedna forma energie, tedy jen jedna z forem práce s energií. Uznávám efektní i naprostý laik žasne, když ho brní ruce a něco se děje. Je tam navázán podprogram brnění rukou při průtoku energie, proto každého začátečníka brní ruce. Později už to není třeba, později už nepotřebujete potvrzovací podprogram brnění rukou a i ten je součástí informací v egregoru reiki-da. Neexistuje nic co je jen bílé a nic co je jen černé, v čemkoliv čeho se dotkneme je obsaženo obojí. A mimochodem, zvládnu psát na PC, telefonovat a domlouvat se s partnerem a jestě si u toho kreslit návrhy. Na to jsme my ženy od přírody naprogramované, proto taky fungujeme a vnímáme jinak. Co se týká " vláken" mezi bytostmi, tak ty opravdu existují a dají se podle nich hodnotit vzájemné vztahy mezi bytostmi. Někdo je vidí a někdo je jen vnímá, já je čtu rukama, cítím je v rukou a tím je i vidím.

Komentář ze dne: 10.08.2010 03:15:20     Reagovat
Autor: [Milipino] - Miroslav (milipino@seznam.cz)
Titulek:
Rebeko, psal jsem dne 08.08.2010 02:21:29 pod názvem ´reiki je klidné, ale ..´ toto ´´.. Mám myšlenku, že to je jako promísit olej s vodou, také to nejde, jen jsou dvě vrstvy, v jeden čas léčím s reiki a kdybych byl čaroděj a čaroval, odešel bych v té chvíli od reiki a dělal něco jiného, to jest. čarování. Tedy jako dělat dvě činnosti postupně, prát a žehlit, nebo vařit a potom sázet stromek...´´ Ty píšeš dne: 08.08.2010 04:33:22, že dovedeš dělat více věci najednou. ´´.. A mimochodem, zvládnu psát na PC, telefonovat a domlouvat se s partnerem a ještě si u toho kreslit návrhy. Na to jsme my ženy od přírody naprogramované, proto taky fungujeme a vnímáme jinak...´´ Měl jsem na mysli druhy materiálu nebo činností. Druh reiki a druh čarodějnosti. Uvedu okolo: Maltu i těsto na koláč můžeš míchat. Ale těstem asi nebudeš obalovat cihly, ani maltu asi nebudeš péci v troubě. Z vaječného bílku se dá udělat sníh nebo cukroví. Ale nelze s ním vyšívat. Také nitě se nedají použít na tvorbu koláčů nebo sněhu. Je to oddělené použití podle druhu věci. Tak se mi zdá, že reiki a magie jsou oddělená realita. Můžeš přecházet. Než se upeče koláč v troubě, zamícháš maltu a můžeš ji nahazovat na stěnu. Potom se vrátíš, abys z trouby vytáhla koláč z těsta určeného na koláče, tak jako je malta určená na stěnu a nitě k vyšívání. Tak můžeš v jednu chvíli dělat reiki, ale s magií se to nemíchá, nelze, podle povahy věci. A když manipuluješ s jinými energiemi, čarovacími, je to zase jiný předmět. Proto je zbytečné se ptát v jedné řeči na reiki a čarování, nelze to míchat, jde o věci rozdílné povahy. Obě ale fungují. Na rozdíl od čarování ale reiki působí jen v jedné způsobě : ke zlepšení, k dobru. Nikdy nelze pomocí reiki udělat to, co se dovede v čarování, totiž rozvážit si zda podobřím nebo nepodobřím.

Komentář ze dne: 10.08.2010 03:28:35     Reagovat
Autor: [Milipino] - Miroslav (milipino@seznam.cz)
Titulek:
Rebeko, píšeš: ´´...Každá léčitelka, ví i o možnosti jak škodit. ...´´. Ale v reiki se neví jak škodit. Nevím to já, nevědí to jiní. A jesti se někdo zajímá o škodění, nevím, nevím, k tomu bych nešel jako pacient. Opakuji, že v reiki nemožno škodit, to by mohlo jen pocházet z jiného zdroje, reiki je neškodné, je to s nebes a tam se neškodí.

Komentář ze dne: 08.08.2010 07:36:36     Reagovat
Autor: [javaho] - (javaho@seznam.cz)
Titulek: nebezpečí
Nejdřív strach, pak paranoia a teď už i spiklenecké teorie. Reiki neubližuje za tím si stojím. Reikisté se sice znají a někteří prochází školami, ale zustávají jen učitelé, nejsou žádné organizace (Reiki aliance už je dneska pasé). Souhlasím s irini. Přemýšlela jsem v čem je to nebezpečí, ta temná stránka. Ta totiž vůbec není v reiki, ale v nás, v lidech. Zkouška našeho ega - jestli a jak s ní budeme zacházet. Je tam nebezpečí našeho pocitu nadřazenosti, pocitu zachránce světa, snaha lidi manipulovat, mluvit jim do života a taky jim ho řídit. Kdo kdy s reiki pracoval, tak ví, že není možné předávkování. Když je sklenice plná, tak už tam není možné přidávat. Stejně tak reiki, pokud na někoho působím a on už víc nepotřebuje, tak se prostě, opisně řečeno "vypne". A co tam tlačím potom už je právě to naše a chci a chci a chci. Možná ta jednoduchost, která v ní je, je pro některé lidi nepřekonatelná a když v tom nejsou záhady a moře tajemna, tak se jim to nelíbí. Ale to už je jejich věc.

Komentář ze dne: 08.08.2010 12:39:18     Reagovat
Autor: [wild owl] - (distinct@centrum.cz)
Titulek:
Javaho, otázky jsou vždycky na místě, je třeba nad svými činy alespoň občas přemýšlet, ne? To není paranoia ani potřeba "záhad a moří tajemna", to jsou osobní zkušenosti, co tu ostatní prezentují. Také mám nějaké zkušenosti za sebou a ze zásady nechci zpochybňovat zkušenosti druhých - je to o toleranci. Když chci, aby druzí tolerovali mne, musím tolerovat já je. Zpět ke zneužitelnosti. Jak napsali i jiní, zneužít se dá skutečně vše. Je to v lidech, i v jejich snaze "pomáhat", "zachraňovat", aniž by si uvědomovali souvislosti a následky.Asi také uplichtím nějakou delší myšlenku... Hezký den všem, ale hlavně pomoc lidem, postiženým povodní. Omlouvám se za dovětek, který sem tak moc nepatří, ale týká se to i jedné mé kamarádky, na kterou právě dost myslím... }8-)

Komentář ze dne: 08.08.2010 08:43:41     Reagovat
Autor: [JiHo] - Jiří (jiho@jitrnizeme.cz)
Titulek: Teorie spiknutí? Ale kdepak!
Děkuji Rebekah za odvahu ke sdílení. Byl bych samozřejmě raději, kdyby podobnou zkušeností s reiki (tedy spíš s reikisty) neprošla, ale bohužel, je to všechno o lidech. Javaho se rozčílila, když Michal vyslovil zpochybňující otázky. Podobný proces proběhl na Jitřní zemi před léty také, když vypukla tak zvaná vackiáda. Také tenkrát si jiný Michal troufl vyslovit zpochybňující otázky. A následoval hon na čarodějnice. Všichni "oddaní" se jako jeden muž vrhli na "viníka" i na Jitřní zemi, která se dokonce stala "slavnou" v knihách pana Vacka, který nešetřil slovy "moji nepřátelé na Jitřní zemi". Teď to vypadá, že tu máme "reikiádu". Opravdový guru, opravdový probuzený tak podle mne nereaguje, je nad pochybnostmi a otázkami druhých. Je to prostě o lidech... Pokud je energie reiki "klidná", neměla by vzbuzovat takové emoce především u svých zastánců. Ono je asi vůbec trochu mimo, přiřazovat energiím lidská epiteta. Elektřina, ani světlo samy o sobě také neubližují. Elektrické křeslo i bojový laser jsou výtvory člověka! Láskyplné jednání není bohužel úplně běžné nejen u reikistů, ale ani u křesťanů, kteří by je měli mít přímo "v popisu práce". Na druhé straně, to že někdo zneužije egregoru ke svým cílům nevypovídá, že reiki, wicca, Kristovo učení a další a další jsou špatné. Špatná je zaslepenost, která následovníkům brání přemýšlet a reagovat z čistého srdce. Potom se do všeho přibalí pýcha, zloba, chamtivost, touha po moci... Vždy platilo a bude platit: "Po ovoci poznáte je."

Komentář ze dne: 08.08.2010 15:43:51     Reagovat
Autor: [Rebekah] - Rebekah (Rebekah@seznam.cz)
Titulek: Argese? Je opravdu tvoje a nebo je to vložený prográmek obrany víry?Nejen pro Ja
Pro javoho: Miluji tě takovou, jaká jsi, čistá duše, součást Bohyně i Boha, moje součást. Vím, že se teď právě chováš tak, jak nejlépe dokážeš. A bolí mě, že ztrácíš svoji svobodnou vůli. Tak a teď si přečti znovu, co jsi napsala: Nejdřív strach, pak paranoia a teď už i spiklenecké teorie. Reiki neubližuje za tím si stojím. Reikisté se sice znají a někteří prochází školami, ale zustávají jen učitelé, nejsou žádné organizace (Reiki aliance už je dneska pasé). Souhlasím s irini. Přemýšlela jsem v čem je to nebezpečí, ta temná stránka. Ta totiž vůbec není v reiki, ale v nás, v lidech. Zkouška našeho ega - jestli a jak s ní budeme zacházet. Je tam nebezpečí našeho pocitu nadřazenosti, pocitu zachránce světa, snaha lidi manipulovat, mluvit jim do života a taky jim ho řídit. Kdo kdy s reiki pracoval, tak ví, že není možné předávkování. Když je sklenice plná, tak už tam není možné přidávat. Stejně tak reiki, pokud na někoho působím a on už víc nepotřebuje, tak se prostě, opisně řečeno "vypne". A co tam tlačím potom už je právě to naše a chci a chci a chci. Možná ta jednoduchost, která v ní je, je pro některé lidi nepřekonatelná a když v tom nejsou záhady a moře tajemna, tak se jim to nelíbí. Ale to už je jejich věc. Neútočím na tebe, ctím tvoje názory a nechci ti je brát, jen mě zajímají. A děkuji ti za ně. Add. působení reiki, tak reiki primárně působí na dávajícího, nazývá se to čištění a samoléčení, ale dělá jen tohle? Nebo tam vkládá prográmky, které se častým používáním utvrzují a pak realizují ve hmotě? Nic proti léčení, ale dle mého názoru je zbytečné, euforií s léčením jsem si prošla před lety, teď neléčím, ale vedu lidi k tomu, aby se léčili sami, to je to také léčení. Musí sami, nikoliv my, ale oni sami. To je o sebekázni, nepůsobit, nepomáhat a neřešit problémy druhých za ně. Není to jednoduché se jen dívat a nepomoci, protože o to nemocná bytost sama nepožádala a nebo stále škemrá o léčení a sama nechce nic na svém životě změnit. Prostě chce spravit a to hned. Pokud pomohu, tak je to cesta do pekel a ta je, jak víme dlážděna dobrými umysly. Pokud pomohu sebrala jsem bytosti dar, který jí nemoc nebo nerovnováha přináší a možnost následné změny oddálím nebo i zničím. Zjednodušeně na trochu extrémním příkladu někdo má silné bolesti hlavy, migrénu, a já je sundám a on místo aby ležel v posteli a úpěl, tak sedne do auta a zabije se. Nevyléčila jsem ho, poslala jsem ho do pekel, sebrala jsem mu možnost změny. Zdá se to tvrdé, ale takhle to funguje. Takže nejlepší co mohu pro své "pacienty" udělat je neléčit je a pomoci jim najít cestu k léčení a to je, dle mého názoru, správná cesta.

Komentář ze dne: 09.08.2010 14:39:23     Reagovat
Autor: [lisieux] - Michal Müller (lisieux@centrum.cz)
Titulek: Otázky k zamyšlení
Ahoj všichni zůčatnění, jakožto iniciator Vackiády před pár lety jsem se rozhodl ozvat i teď. tak jsem si pročetl diskusi. V několika věcech rezonuji s Rebekou. Jaký smysl má léčení, když si léčený neuvědomí smysl své lekce? (V případě, že se chci něčeho "zbavit"). Ve své práci preferuji práci s tím, jak naučit druhé vnímat samy sebe, jak být bděly a jak začít žít Sebe. A přitom procházet léčením. Léčením, kterým s pomocí Boží můžu procházet sám a jit vlastní cestou domů. Krátce řečeno: naučit se být vlastním pánem na své cestě a nezáviset na letorech, seminářích a léčitelích. Přijmout odpovědnost za svůj život. Možná může někoho nakoupnout, když ho léčitel reiki vyléčí a symptom zmizí. Přijmu ale v takovém případě opdovědnost za to, ce mi děje, co si tvořím? Myslím, že ne.

Komentář ze dne: 09.08.2010 14:40:41     Reagovat
Autor: [lisieux] - Michal Müller (lisieux@centrum.cz)
Titulek:
pokračování: Ag agregory: nedávno jsem viděl modelový obraz agregoru energie. Bylo možné se na něj napojit a užívat jeho energii. Mohou to být i mágové, kteří ho vlastně mohou hromadně přeprogramovat nebo jen používat ke svým cílům. Proto se ptám - je slepá důvěra zdravá? Na konec bych rád uvedl, že s reiki zkušenost mám a to dobrou. Jednou jsem kamarádovi posílal dálkové léčení. Kamarád mě potom upozornil na to, že se k tomu proudu přidalo pár astrálních sosajících bytostí. Jestli byly spojeny se mnou nebo s nim si už nepamatuju). Hlavní je podle mně fakt, že čistota proudu může být ovlivněna stavem odesilatele i přijímajícího. Po nějaké době jsem ji přestal používat, protože jsou mi bližší archandělské energie nebo ještě lépe být prostě Zdrojem či ve Zdroji. Nakonce otázka: jaké povadhy je reiki agregor a jak byl stvořen?

Komentář ze dne: 10.08.2010 00:58:36     Reagovat
Autor: [Milipino] - Miroslav (milipino@seznam.cz)
Titulek:
Michale, čtu tvou otázku: jaké povahy je reiki egregor a jak byl stvořen. JÁ ŽÁDNÉHO EGREGRA REIKI NECÍTÍM A NEZNÁM. Reiki přišlo ve XX. století na svět, když se doktora Usuiho ptali jeho žáci, jestli je dnes možné léčení jaké dělal Ježíš. Nemohl odpovědět. A tak si poctivě vyhradil čas a v samotě v lese se snažil na to přijít. Po čase dostal reiki. Objevil to, našel to, dostal to. Objevil také, že do reiki je možné uvést další osoby. A tak přišlo na svět v Japonsku znovuobjevené umění léčit. Od té doby se přidali lidé, kteří tvrdili, že to bylo známo už v Tibetu, jen se přestalo používat. Jiní to dovedli do Egypta a myslí, že teď přicházejí na svět lidí (a již zde jsou), kteří tehdy byli zasvěcenci a shromažďují se. Zvláště v České republice. Další to dovedli do Atlantidy. připojili symboly, o kterých zakladatel-objevitel Usui nepsal. Je-li nějaký egregor a působí, není to od Usuiho. Lidé dělají spolky, mohli by udělat a posilovat také nějaké vymoženosti typu egregor. Pravá reiki nezná žádného egregora. není potřebí ´´kolektivní energie´´ nebo společná podpora a společné pěstování reiki. Sama myšlenka ´´egregora reiki´´ je chybná. Ale jsou spolky a spolky. Někdo pracuje v politice, jiný ve sportu, a kdyby někdo pracoval na úrovni astrálu, není to moje oblast. Znám samotné reiki (bez Atlantidy a Egypta) a to funguje, je prosté, laskavé, rozumné a neškodné. Reiki nelze předávkovat ani odklonit na nesprávnost. Tak jako voda teče s kopce dolů, tak i reiki do potřebného člověka, samo najde místo do kterého má natéci a dost.

Komentář ze dne: 11.08.2010 19:05:23     Reagovat
Autor: [MichalP] - Michal Pilný (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek:
Upřímně řečeno, nejde o otázku. Jen jsem komentoval debatu, která se tu rozběhla kolem egregoru. Termín egregor nemůžeš spojovat explicitně s Reiki ani s ničím jiným. Pokud vodivým materiálem proudí elektřina, má to za následek jev zvaný elektromagnetické pole. Pokud více lidí sdílí nějakou myšlenku, má to za následek jev zvaný egregor. Bohužel dochází zde i na jiných serverech k nedorozumění pokud jde o termín Reiki, což podobné diskuze poněkud komplikuje. Reiki je prostě a jednoduše název školy, kterou založil Dr. Usui, a tato škola prezentuje specifický způsob, jak pracovat s energií. Můj článek nebyl o práci s životn egergií, ale o energetických školách, mezi něž prostě Reiki patří a Reiki jsem v názvu uvedl jen proto, že je nejznámější. Reiki v překladu z japonštiny neznamená nic jiného, než životní/životodárná energie, i proto k těmto zmatkům dochází. Vzniká tak dojem, že energie, se kterou manipuluje škola Reiki je nějak speciální; tvrdím, že není, stejně jako není žádná energie Reconnection, Shamballa apod. Existuje skutečně jen jedna taková energie, byť může mít mnoho různých podob, konzistencí a vlastností. Koneckonců když řeknu "rohlíky", tak taky nemám na mysli všechny výrobky z mouky, ale jen všechny druhy rohlíků, které se jako jiné věci vyrábějí z mouky ;-) > Reiki nelze předávkovat ani odklonit na nesprávnost. Už to tu zaznělo tolikrát, že na to musím reagovat: energii ve skutečnosti LZE předávkovat a lze s ní také páchat ošklivé věci, ale obecně k tomu nemůže dojít nevědomky. Na tom ale není nic divného, škrabkou na brambory taky můžu někoho zabít, ale dost těžko to udělám omylem. Článek však rozvíjí téma spíše v tom směru, že jestliže škola Reiki nebo jiná energetická škola obsahuje takové "programování", které obsahuje nějaké pojistky, které poskytnou zvýšenou ochranu proti škodlivému užití energie při praktikování dané školy, nemohu se vyhnout úvaze, že co lze naprogramovat, lze také přeprogramovat.

Komentář ze dne: 09.08.2010 22:47:13     Reagovat
Autor: [Pavel] - Pavel (pavel111@atlas.cz)
Titulek: trochu jiný pohled
Teprve dnes jsem objevil tyto stránky a i tento článek. Názory jsou různé, a proto přidám i ten svůj. Třeba mi ho někdo vyvrátí anebo potvrdí (to budu radši….) Je Reiki bezpečné, škodí atd.? Já si myslím, že to je otázka pojmů. Zastánci říkají, že se s Reiki dá pomáhat, například léčit. Odpůrci říkají, že se to dělat nemá, protože tu nemoc stejně nevyléčím, ale jenom potlačím. Takže bych měl nechat nemocného, aby se nad sebou „tzv. zamyslel“ (změnil svůj život), a nemoc pak odejde sama. Ale co když se nezamyslí? Je to v pořádku? Vždyť on si tuto cestu takto vybral. A nebo je to tak, že s tou Reiki mu nemoc sice jenom potlačím, ale třeba ho tím „nastartuji“ k novému „lepšímu“ způsobou uvažování a on nastoupí duchovní růst. Takže v kterém případě jsem vlastně pomohl? V tom prvním, kdy jsem Reiki nepoužil a nevyléčil, nebo v tom druhém kdy jsem Reiki použil a vyléčil? A nebo to můžu říci obráceně. Kdy jsem uškodil, zneužil Reiki, když jsem ho použil pro léčení jiné osoby? Duchovnem se zabývám již 1 rok, a „všude“ narážím na myšlenku, že vše co se děje, se děje správně, a je to součástí vývoje. Že neexistuje nic špatného, že vše je součástí vesmírných zákonů. Že vše co se mi stane, tak jsem si svým životním postojem přivolal. Velmi hezky je tato filozofie popsána v článku „Malinká duše a slunce“ (na stránkách www.modraalfa.cz – v levém menu 7. odkaz od shora). Také jsem četl knihy od Valerije Sinelnikova (Dohoda s nemocí a další.) Dle jeho teorie, si můžeme za všechno co se nám děje, vždy jen my sami svým postojem a myšlenkami – jinak řečeno jsme si to sami naprogramovali. A zachází do úplného extrému, například jakoukoliv vraždu dítěte zdůvodňuje tak, že to zapříčinili rodiče svým chováním a postojem, a tím si tu událost přivolali (nevím co si o tom mám myslet, ale na druhou stranu pokud přijmu výše uvedenou logiku, tak mě jiné vysvětlení nenapadá) Ve světle těchto teorií, nemůže Reiki škodit, (a ani ten nůž). Protože ať s tím Reiki cokoliv udělám komukoliv (i s tím nožem), tak podle vesmírných zákonů si ten „kdokoliv“ tuto událost přivolal, a já s tím Reiki (nožem) jsem jenom udělal to, co ten dotyčný potřeboval pro svůj duševní vývoj, a zároveň jsem pomohl svému vývoji. „Všude“ se tvrdí, že nemoc dostane člověk proto, aby dostal nějaký impuls, aby se zastavil a nad sebou se „zamyslel“. A nemůže to být tak, že když někdo dostane „škodlivý“ zásah Reiki (nebo nožem), tak to je úplně to samé (jenom trochu jiný impuls v jiné formě) aby se zasažený nad sebou zamyslel? A v tom případě, musí být někdo, kdo ten zásah Reiki (nožem) způsobí. A nebo to lze vysvětlit tak, jak je uvedeno v článku o těch dvou duší a Slunci. Pokud půjdeme do extrému, tak bych také mohl říci, že nebudu pomáhat lidem, kterým povodeň vyplavila dům. Protože podle vesmírných zákonů, tu povodeň lidé potřebovali, aby si něco uvědomili, a proto je potřeba, aby si ten dům vyčistili sami bez cizí pomoci, protože když jim pomůžu, udělám to za ně, tak si nic neuvědo

Komentář ze dne: 10.08.2010 01:15:47     Reagovat
Autor: [Ivana] - Ivana Paukertová (ipaukertova@volny.cz)
Titulek:
Pavle, někdo si zlomí nohu a je zcela nepochybně jasné, že kdyby byl opatrnější tak k tomu nemuselo dojít. Odmítneš mu pomoc a poukážeš na to, že si za to může sám?

Komentář ze dne: 10.08.2010 07:23:28     Reagovat
Autor: [Pavel] - Pavel Šroll (pavel111@atlas.cz)
Titulek:
Ivano, viz konec mého článku, který jsem teď doplnil.

Komentář ze dne: 10.08.2010 01:59:29     Reagovat
Autor: [MichalP] - Michal Pilný (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek:
Zajímavá úvaha :-). Myslím si, že rozhodnutí, zda jako léčitel pomoci nebo ne je vývostně osobní a v tom mimo jiné spočívá zodpovědnost toho, kdo je nositelem takové schopnosti. Myšlenka, že vše, co se děje, se děje správně, je poměrně nová a já osobně s ní nakládám velmi opatrně, protože snadno může obhájit téměř jakýkoli skutek. Existují i hnutí, která na tom staví svojí ideologii, vyzývají k osvobození se od všech pravidel a závazků. Pro mě je to příliš blízko zasvěcovacím postupům některých temných magických směrů (i tady na JZ vyšel článek na toto téma), nabádajícím osvobodit se od společenských bloků pácháním de iure netrestných, ale nechutných věcí nebo smýšlením o nich. Podobnou logiku spatřuji například v ideích Humanity’s Team, které na jednom konci prosazují pozitivní myšlení a na druhém konci stejné úvahy říkají, že zlo se nemá odsuzovat, ale chválit jako to, co umožňuje existenci dobra; korunou je dedukce, že Hitler skončil v nebi, protože de facto svým zlem vytyvořil prostor pro spoustu dobra. Je to jen můj osobní názor a nikoho tím neodsuzuji, ale na takové ideologii se nemohu podílet. Osobně tyhle problémy neřeším, protože se léčení nevěnuji, ale v případech, kdy jsem měl příležitost nebo byl vyzván pomoci, jsem to udělal. Možná je to sobecké, ale neunesl bych pomyšlení, že jsem nepomohl někomu, kdo trpí. Dívám se na to tak, že pokud měl ten člověk zemřít a já jsem mu zachránil život nebo jsem k tomu přispěl, přebírám za to jistou zodpovědnost. Pokud mojí zásluhou přežil a někomu ublížil, je to moje vina. Ale každá mince má dvě strany a to říká, že pokud přežil, dostal zároveň příležitost někomu pomoci, proto takovou zodpovědnost přijímám s radostí. Spoléhám se prostě na to, že onen vyléčený svůj dluh čestně splatí tomu, kdo to bude příště potřebovat. Koneckonců pokud jakýkoli čin je správný, budu raději činit než nečinit ;-), pokud k tomu jsem vyzván. Kdybych chtěl princip jednánií či nejednání popřít, argumentoval bych tím, že je-li vše předurčeno, jsou předurčeny i moje skutky a hodnotit je je bezpředmětné ;-). Nicméně všechno naštěstí předurčeno není, máme vždy možnost volby, pokud jsme aktéry a v této volbě má původ zmíněná zodpovědnost.

Komentář ze dne: 10.08.2010 07:33:49     Reagovat
Autor: [Pavel] - Pavel Šroll (pavel111@atlas.cz)
Titulek:
> Myšlenka, že vše, co se děje, se děje správně, je poměrně nová a já osobně s ní nakládám velmi opatrně.... Také s ní nakládám opatrně. Čerpán ze dvou směrů. Jeden směr je ten, že vesmír funguje podle pravidel, a vše co se mi děje jsem si přivolal svými postoji a myšlenkami a tudíž to pro svůj vývoj potřebuji (i to tzv. špatné). A druhý směr je ten, že si svoji realitu vytvářím a záleží jen na mých vědomích a podvědomích myšlenkách, co si do svého života pustím (viz například film nebo kniha Secret) Snažím se nějak tyto dva směry propojit, ale zatím nevím kudy do toho.

Komentář ze dne: 10.08.2010 09:24:23     Reagovat
Autor: [Jindřich] - Jindřich Chmelař (jindrich.chmelar@seznam.cz)
Titulek:
Tohle je celkem jednoduché, jak tyhle dva směry spojit. Oni se nepopírají. Všechno, co se děje se děje, protože sis to, řekněme karmicky, přitáhl, tj. svými činy, ale i myšlenkami a postoji, a to ať vědomými nebo nevědomými (těmi nevědomými ve velké většině). Takže svoji realitu si vytváříš, a to co ti leze do života ti tam leze po zásluze. jak dobré tak špatné. Důležitější je otázka, zda pak přijmout fatalistický postoj nebo naopak začít tvořit vědomě svou budoucnost. Já jsem pro druhou možnost. Mimochodem film Secret a podobné motivační záležitosti jsou moc pěkné, ale stejně narazíš na horu myšlenek a pocitů, které prostě nejdou jen tak "vypnout" jenom tím, že se pro to rozhodneš. Takové rozhodnutí, aby fungovalo, vyžaduje skutečně silnou, nepochybující mysl a vůli a rozhodně ne každý ji na začátku vědomého života má. Uvidíš, že to chce hlavně vytrvalost, trpělivost, upřímnost k sobě samému a silné nervy, abys překonal všechny pády a nezdary :-). A ještě otázka, jestli pomáhat lidem, co si sami zavinili povodeň? To samozřejmě záleží jen na tobě, jak to cítíš. Nicméně ti můžu zaručit, že postoj "zavinili si to sami, je to jejich karma, nebudu zasahovat" bude u valné většiny "duchovních" lidí čirým alibismem, kterým si budou racionalizovat svoji nečinnost.

Komentář ze dne: 10.08.2010 11:28:52     Reagovat
Autor: [Pavel] - Pavel Šroll (pavel111@atlas.cz)
Titulek:
> A ještě otázka, jestli pomáhat lidem, co si sami zavinili povodeň?< Jasně tomu rozumím a mám na to jednoznačný názor, prostě pomůžu (viz můj zbytek článku dnes ráno zveřejněný) Ale jde mi o toto: > Všechno, co se děje se děje, protože sis to, řekněme karmicky, přitáhl, tj. svými činy, ale i myšlenkami a postoji, a to ať vědomými nebo nevědomými< To pořád neumím uchopit. Takže například někdo pojede autem jako spoujezdec a zemře při autonehodě. Nebo viz můj příklad od pana Sinelnikova, který tvrdí, že za vraždu svého dítětě mohou rodiče svými myšlenkami. To jsou věci které nějak nemohu pochopit. Co nám přinese smrt? Konec možnosti získávat zkušenosti, jenže my jsme tady na Zemi abychom sbírali zkušenosti, pokud se nemýlím. Takže v tom trochu tápu.

Komentář ze dne: 10.08.2010 12:19:30     Reagovat
Autor: [Ivana] - Ivana Paukertová (ipaukertova@volny.cz)
Titulek:
Pavle, když jsem byla v podobné situaci jako ty a neuměla jsem některé věci uchopit, zjistila jsem že je lepší je poněkud odložit. Odložit otázky typu "Jak je možné že si za tohle můžou sami", přestat se zabývat jinými lidmi a jinými situacemi které jsou matoucí. Začít se ptát jinak, a to zejména v běžném životě, místo "Kdo za to může" pokládat otázku "Co mohu udělat já sama aby se to změnilo?". Jinými slovy přestat se zabývat odpovědností druhých lidí a převzít svoji odpovědnost.

Komentář ze dne: 10.08.2010 13:06:14     Reagovat
Autor: [Jindřich] - Jindřich Chmelař (jindrich.chmelar@seznam.cz)
Titulek:
Já to chápu tak, že každý život, každé jednotlivé zrození, mám určitý úkol. je tu něco hlavního, co mám pochopit, co se mám naučit. Když se to naučím a stávající tělo pro mě nemá další využití (neděs se, píšu to hodně zjednodušeně :-) ), tak je čas odejít a jít dál. Pokud někdo tvrdí, že za vraždu dítěte mohou rodiče svými myšlenkami, bude to podle mě přinejlepším pouze část pravdy. Nicméně já podobná kategorická tvrzení nemám vůbec rád, protože to nevede k žádnému řešení. K čemu je, že rodičům řekneš, že kdyby mysleli líp, že jim dítě nezavraždí. Akorát se sesypou a zbytek života se budou obviňovat. Nějak jsem se během let poučil že nelze změnit myšlení jenom tím, že si řeknu, že změním myšlení. To je jenom začátek dlouhé, systematické práce. Stejně tak pátrat po tom, z jakých karmických důvodů jsem se praštil kladivem a zlomil jsem si prst je podle mě blbost. Pokud někdo zemře jako spolujezdec při nehodě, měl tak asi zemřít. Z jakých důvodů, na to asi nepřijdeš, pokud nejsi jasnovidný a neumíš se pohybovat v Akáše jako doma :-). Všechno ostatní jsou jenom více či méně zamlžené doměnky. Co nám přinese smrt nevím, jsem na to sám zvědav, ale věřím tomu, že rozhodně ne konec možnosti získávat zkušenosti. Asi je třeba se na to koukat z perspektivy Duše, která je jako nit, na které jsou navlečeny korálky zrození.

Komentář ze dne: 10.08.2010 15:17:48     Reagovat
Autor: [Pavel] - Pavel Šroll (pavel111@atlas.cz)
Titulek:
Díky Ivaně a Jindřichovi za reakce. Já to taky moc neřeším u ostatních lidí co proč a jak... Ale v rámci diskuze neuvádím příklady v 1. osobě jednotného čísla. Mě spíš jde o to, to celé nějak pochopit. >Stejně tak pátrat po tom, z jakých karmických důvodů jsem se praštil kladivem a zlomil jsem si prst je podle mě blbost....< To je hezky řečeno, asi se více posunu do této praktičtější úrovně myšlení a nechám čas plynout....

Komentář ze dne: 10.08.2010 15:32:50     Reagovat
Autor: [Ivana] - Ivana Paukertová (ipaukertova@volny.cz)
Titulek:
"asi se více posunu do této praktičtější úrovně myšlení a nechám čas plynout...." Tohle mě fungovalo. Ono je to celé ještě trochu složitější, existuje několik úrovní ze kterých se dá na věci nahlížet. Jsou tak nějak nad sebou a některé myšlenky a přístupy z těch "vyšších" úrovní se dají pochopit teprve až tehdy když pochopím jak fungujou věci na těch úrovních "nižších". Došla jsem k názoru, že rozvíjím-li své poznání na úrovni, na které se právě nacházím, řídím se svou intuicí a násilím se "necpu" do těch věcí, kterým ještě plně nerozumím (nebo vůbec nerozumím) tak je pravděpodobné že se nacházím na správné cestě.

Komentář ze dne: 10.08.2010 14:44:10     Reagovat
Autor: [Lída] - Lída Mandelová (limandom@gmail.com)
Titulek:
„Jeden směr je ten, že vesmír funguje podle pravidel, a vše co se mi děje jsem si přivolal svými postoji a myšlenkami a tudíž to pro svůj vývoj potřebuji (i to tzv. špatné). A druhý směr je ten, že si svoji realitu vytvářím a záleží jen na mých vědomých a podvědomých myšlenkách, co si do svého života pustím ... Snažím se nějak tyto dva směry propojit, ale zatím nevím kudy do toho.“ Vnímám to jako dvě etapy jednoho procesu: když výsledkem všech mých předchozích rozhodnutí (vědomých i podvědomých) je, že jsem se ocitla v „peřejích“, volím optimální řešení, jak dál, co možná vědomě. To znamená, že věnuju plnou pozornost i důvodům, proč se chci pro to či ono rozhodnout. Nemusím si všechny důvody plně uvědomovat – některé z nich jsou součástí ssavčího systému emočního mozku, který produkuje osvědčená schémata sebeobranných reakcí. Když se rozpoznají, nemají sílu rozhodovat za mě. A uvolní se prostor pro tvořivou představivost „jak ano“- místo hledání,„jak ne.“

Komentář ze dne: 10.08.2010 07:25:41     Reagovat
Autor: [Pavel] - Pavel Šroll (pavel111@atlas.cz)
Titulek:
(Omlouvám se, ale teprve teď jsem zjistil, že chybí zbytek článku, takže ho dodávám): tak si nic neuvědomí. A nebo to je tak, že ta povodeň příšla, abych já těm lidem mohl pomoci ten dům uklidit a přitom (mimo jiné) si já měl uvědomit, že bych měl něco na sobě já něco změnit? Jsem toho názoru, že lidé si mají pomáhat, (už nebudu rozebírat proč si to myslím) takže já těm lidem při povodni pomůžu. A zrovna tak použiji i to Reiki abych pomohl, pokud bude zájem. Někteří diskutující uváděli, že Reiki jim, nebo někomu jinému uškodilo na konkrétních událostech. Možná to tak vypadá, ale ať si položí dvě otázky. Bylo to skutečně Reiki? A nepřineslo to náhodou do budoucna něco pozitivního, takže to spíše něčemu pomohlo? Takže já bych osobně otázku autora článku nerozebíral, ale spíš bych se chtěl dobrat definice, co to znamená, že je Reiki bezpečné (nebo nebezpečné, nebo že škodí) ve smyslu výše uvedeného. Sám v těch věcech mám pořád trochu nejasno. Takže mě prosím „nekamenujte“ za „kacířské“ názory, ale uvítam i jiné náhledy k tomuto tématu od zkušenějších. (omluvám se, že to tu je 2x, jsem nováček a teprve učím se vkládat příspěvky :-) )

Komentář ze dne: 10.08.2010 10:58:48     Reagovat
Autor: [Ivana] - Ivana Paukertová (ipaukertova@volny.cz)
Titulek:
Pavle co by se asi tak stalo kdyby někdo začal pobíhat po krajině a bodat do všeho živého a poté by prohlásil že si za to všichni mohli sami. Jaký by byl důsledek jeho činů a kde by asi na zbytek života skončil? Ono to celé je o důsledcích vlastních rozhodnutí a vlastních činů. Zkus si to představit z jiného úhlu pohledu: V řezbářské dílně starý zkušený řezbář používá nejrůznější pokročilé nástroje, zatímco jeho učedníci používají jen ty nejjednodušší. Časem se některý učedník rozhodne naučit se pracovat s mistrovskými nástroji. "Vše co se mi stane, tak jsem si svým životním postojem a následně svými činy přivolal" je pokročilý řezbářský nástroj, který si můžeš, ale nemusíš zvolit. Stejně tak ostatní lidé si tento nástroj ve svém životě mohou ale nemusí zvolit a někteří třeba i proto, že nemají tušení že existuje. Pokud si jej zvolíš, jseš řezbářským učedníkem který aspiruje na mistra, naučíš se jej používat a to, jestli ten nástroj používají i ostatní učedníci je sice zajímavá informace, ale je poměrně mimo tebe, neboť je daleko důležitější jak dokonale s ním zacházíš ty.

Komentář ze dne: 10.08.2010 11:48:32     Reagovat
Autor: [Pavel] - Pavel Šroll (pavel111@atlas.cz)
Titulek:
>"Vše co se mi stane, tak jsem si svým životním postojem a následně svými činy přivolal" je pokročilý řezbářský nástroj, který si můžeš, ale nemusíš zvolit.< To mi právě nejde do hlavy, přeci každá i ta nejvíce materialisticky smýšlející osoba (nevěřící na jakékoliv duchovno) si svými postoji utváří život nějakým způsobem. Takže i tato osoba si volí (nevědomky) své nástroje. A podle mě i ty "mistrovské". Pokud někdo kolem sebe neustále chrlí zlobu a zášť, tak to si myslím, že je velice silný nástroj, a té osobě se tato energie nějakým způsobem zase silně vrací. Nebo se pletu?

Komentář ze dne: 10.08.2010 13:24:57     Reagovat
Autor: [Ivana] - Ivana Paukertová (ipaukertova@volny.cz)
Titulek:
Ano, je to tak, se vším souhlasím. Řada lidí si utváří život nevědomě. Klíčem je poznat jak se těmito nevědomými rozhodnutími utvářel a utváří můj život a rozhodnutí volit si své vlastní nástroje vědomě. Zloba a zášť je velmi silný nástroj a samozřejmě se té osobě vrací - je to zcela zřejmé i na fyzické rovině. A ty máš možnost rozhodnout se že s ním tuhle hru nebudeš hrát.

Komentář ze dne: 10.08.2010 07:19:50     Reagovat
Autor: [Pavel] - Pavel Šroll (pavel111@atlas.cz)
Titulek: tak trtochu jiný pohled
(Omlouvám se, ale teprve teď jsem zjistil, že chybý zbytek článku, takže ho dodávám): tak si nic neuvědomí. A nebo to je tak, že ta povodeň příšla, abych já těm lidem mohl pomoci ten dům uklidit a přitom (mimo jiné) si já měl uvědomit, že bych měl něco na sobě já něco změnit? Jsem toho názoru, že lidé si mají pomáhat, (už nebudu rozebírat proč si to myslím) takže já těm lidem při povodni pomůžu. A zrovna tak použiji i to Reiki abych pomohl, pokud bude zájem. Někteří diskutující uváděli, že Reiki jim, nebo někomu jinému uškodilo na konkrétních událostech. Možná to tak vypadá, ale ať si položí dvě otázky. Bylo to skutečně Reiki? A nepřineslo to náhodou do budoucna něco pozitivního, takže to spíše něčemu pomohlo? Takže já bych osobně otázku autora článku nerozebíral, ale spíš bych se chtěl dobrat definice, co to znamená, že je Reiki bezpečné (nebo nebezpečné, nebo že škodí) ve smyslu výše uvedeného. Sám v těch věcech mám pořád trochu nejasno. Takže mě prosím „nekamenujte“ za „kacířské“ názory, ale uvítam i jiné náhledy k tomuto tématu od zkušenějších.

Komentář ze dne: 10.08.2010 11:07:47     Reagovat
Autor: [javaho] - (javaho@seznam.cz)
Titulek: mám nebo nemám?
Nevím, jak vy, ale já používám jednu základní věc: než se do něčeho pustím, tak se ptám své intuice, svým osobním způsobem "Zdroje" (nebo jak si to kdo pojmenuje) a pochopitelně člověka, kterého se to týká, jestli mám povolení. To je prostě základ. Když je tam jen trocha pochybností nebo rovnou NE, tak si prostě svoje touhy - musím, musím, musím pomoct - nechám zajít a smířím se s tím, že svět prostě nezachráním (zvlášť těžké je to u vlastní rodiny). Tohle je trochu už vyšší dívčí, zodpovědnost za to co dělám, nedělám nic bezhlavě, nic proti vůli druhých. Zdravý rozum tady má taky svoje místo. Respekt k rozhodnutí a životu druhých, je to velmi těžké se naučit. Tu zodpovědnost ale nevidím, jak tu kdosi psal, v tom, když s někým dělám terapii, tak jsem zodpovědná za jeho další život, ten neovlivním a nemám nad ním žádnou moc. Jen on se rozhoduje co dál. Stačí, že máme zodpovědnost za ten svůj, není třeba přebírat odpovědnost za celý svět, tem můžeme přispívat jen svoji troškou do mlýna ze své pozice a ti druzí zase ze své.

Komentář ze dne: 10.08.2010 11:18:56     Reagovat
Autor: [Pavel] - Pavel Šroll (pavel111@atlas.cz)
Titulek:
Tak s tímhle problém nemám, že bych měl potřebu pomáhat a pomáhat... U své rodiny také ne. Jenom co se týče vlastních dětí (zatím ještě nechodí do školy), tak pořád přemýšlím, jestli na ně pustit nějakou energii nebo né. Zatím ji teda pouštím kdykoliv dle vlastního uvážení, když to uznám za vhodné. Ale přijde doba, kdy vyrostou, a už za ně nebudu rozhodovat já jako rodič. A to nevím kdy to nastane. Třeba na to časem přijdu, mám na to zatím času dost....

Komentář ze dne: 10.08.2010 14:13:38     Reagovat
Autor: [javaho] - (javaho@seznam.cz)
Titulek:
Já už jsem ve stádiu, kdy mám děti velké a je to opravdu moc těžké rozhodování i to, naučit se tolerovat, že jejich život a jejich rozhodnutí, jsou opravdu jejich a ty vidíš, jak si můžou namlít nos.

Komentář ze dne: 10.08.2010 16:32:51     Reagovat
Autor: [MichalP] - Michal Pilný (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek:
To je zajímavé, musím říct, že jsem takové věci jako jestli dotovat energeticky svoje děti nikdy neřešil, tedy pokud nebyly nemocné, prostě není důvod. Navíc u dětí to celé funguje trochu jinak, mají docela velkou (percentuální) spotřebu energie, ale bez problémů jí docela rychle zase načerpají. Znovu mi to připomíná, co tu před časem napsal javaho: "zrejkuju všechno, co přede mnou neuteče" ;-)

Komentář ze dne: 10.08.2010 18:53:05     Reagovat
Autor: [javaho] - (javaho@seznam.cz)
Titulek:
Tak to mě jen tak taky nenapadlo, ale výborně reagují třeba miminka na přikládání rukou při nachlazení a špatně se jim dýchá nebo na bříško, na zklidnění když nemůžou usnout apod. Prostě tak jak se to odjakživa malým dětem dělá....

Komentář ze dne: 10.08.2010 19:18:02     Reagovat
Autor: [javaho] - (javaho@seznam.cz)
Titulek:
Vůbec úžasně reagují i rostliny a zvířata. Zvířata ji i údajně vidí, nemůžu posoudit, ale v každém případě překvapeně koukají a umí si říct kdy ano a kdy už stačilo...Tam je ten souhlas jasný: nechají se nebo nenechají, vlezou pod ruce a když mají dost zase odkráčí.

Komentář ze dne: 11.08.2010 19:12:29     Reagovat
Autor: [MichalP] - Michal Pilný (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek:
Zkus to s nějakou kočkou, ta překvapeně koukat nebude. Možná se od ní i něco zajímavého naučíš ;-). Nehledej v kočce mudrce, tím není, ale některé techniky ovládá obdivuhodně.

Komentář ze dne: 10.08.2010 16:24:00     Reagovat
Autor: [MichalP] - Michal Pilný (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek:
> Tu zodpovědnost ale nevidím, jak tu kdosi psal, v tom, když s někým dělám terapii, tak jsem zodpovědná za > jeho další život, ten neovlivním a nemám nad ním žádnou moc. Ano, to je vysloveně věc osobního názoru - já to tak vnímám, ale to samozřemě neznamená, že jde o obecný princip. Jen abych to vysvětlil: NEměl jsem tím na mysli to, že ten člověk už za svůj život nezodpovídá a já tu zodpovědnost přebírám, ale vzhledem k tomu, že jsem se v tomto extrémním případě na jeho dalším osudu podílel, přebírám URČITÝ PODÍL zodpovědnosti za to, že se věci začaly odvíjet jinak, než kdybych neudělal nic. Ono nejde ani tak o to si střádat seznam všeho, za co zodpovídám ;-), jako spíš s vědomím této skutečnosti své činy zvažovat.

Komentář ze dne: 10.08.2010 16:38:08     Reagovat
Autor: [Ivana] - Ivana Paukertová (ipaukertova@volny.cz)
Titulek: Otázky na Javaho
Javaho: Když někoho léčíš, stačí ti jeho souhlas? Anebo musí přijít a požádat o léčení? Vidíš v tom nějaký rozdíl, zejména co se týká zodpovědnosti?

Komentář ze dne: 10.08.2010 19:04:50     Reagovat
Autor: [javaho] - (javaho@seznam.cz)
Titulek:
Tohle vnímám jako totéž: jestliže přijde sám nebo mu to nabídnu a on souhlasí. Vyjimkou jsou situace, kdy to běží samo, třeba si dotyčný spustí a nabírá sám. Zodpovědnost je pořád ta stejná - nezáleží na formě ale na vlastním nastavení a přístupu.

Komentář ze dne: 10.08.2010 19:54:52     Reagovat
Autor: [Ivana] - Ivana Paukertová (ipaukertova@volny.cz)
Titulek:
U sebe vnímám velký rozdíl mezi "nechám se" a "rozhodla jsem se a chci". Před nějakou dobou jedna osoba usoudila že mě bude léčit. Já jsem se v té chvíli rozhodla, že bude rychlejší a bude to méně vyrušovat ostatní když ji nechám než abych se jí pokusila vysvětlit že něco takového v tuto chvíli od ní nechci.

Komentář ze dne: 10.08.2010 20:43:00     Reagovat
Autor: [javaho] - (javaho@seznam.cz)
Titulek:
Tohle už jsem si ujasnila. Zažila jsem na vlastní kůži různé metody, ale zásadně s lidmi, kterým věřím a na slušném odmítnutí není nic špatného. Tohle ovšem bylo tvoje rozhodnutí, ne její (ať už sis je zdůvodnila jakkoliv). Mě nedávno bylo nabídnuta ukázka a ochutnávka superléčení, karma až do desátého kolena, rozpouštění bloků kam oko dohlédne, člověk měl zasvěcení do moře energetických systémů a já věděla, že od něho si do sebe vrtat nenechám. Docela se divil i další jedinci, kteří se k tomu nachomýtli, ale když to necítím jako pro mě dobré, tak to prostě nedělám.

Komentář ze dne: 10.08.2010 20:50:43     Reagovat
Autor: [javaho] - (javaho@seznam.cz)
Titulek:
Ten rozdíl je v tom, že požádá člověk, který o této možnosti ví a jde už za konkrétním člověkem. Ale když neví nebo se vyvrbí situace, kdy by právě reiki byla vhodná, tak na nabídnutí nevidím nic špatného a je na druhém člověku, jestli tuhle možnost využije nebo ne. A odmítnutí je třeba respektovat a nebrat ho osobně.

Komentář ze dne: 11.08.2010 10:24:02     Reagovat
Autor: [Ivana] - Ivana Paukertová (ipaukertova@volny.cz)
Titulek:
Na nabídce léčení není nic špatného. Svým předchozím příspěvkem jsem chtěla jen naznačit, že je také hodně důležitý záměr léčeného (tj. rozhodnutí léčit se a vyléčit se).

Komentář ze dne: 11.08.2010 00:18:29     Reagovat
Autor: [Milipino] - Miroslav (milipino@seznam.cz)
Titulek: přejínmka názorů z Indie
´´nová myšlenka´´, že si za všechno můžeme sami a to přitahujeme, pochází nesporně z Indie. Tam je svět neměnný a nic se nedá dosáhnout co nebylo připraveno. Totiž oni berou činy jako následky karmy. Ale to znamená u nich nečinnost. Chudák, nemocný a smutný si zavinili svou karmu a je zbytečné podle Indů jim pomáhat. My máme jiný postoj. Ježíš by nikoho nevyléčil, kdyby měl takto postupovat v myšlení. Ano, jestliže si nemocný přivodil karmu, já půjdu a budu ho léčit. Nenechám ho v tom. Indové jsou tak daleko, že si myslí: když pomůžu někomu, způsobím si kladnou karmu, která se mi vrátí, já si ji budu muset v jiném životě odžít (chudák dobroděj, bude zatížený svou dobrou karmou v budoucnu, a být tam v pohodě o pár let déle, jak žalostné, že ?). Také se tam v tom svém kastovním systému myslí, že je vše určené dopředu. V něčem je. Chlapec jde do učení svatých spisů , dharmy, jako brahmačárín a když se vrátí, rodiče mu předem vyberou nevěstu ze spřátelených rodin pečlivě podle horoskopu, nikdo se ho neptá, má povinnost založit rodinu, tedy oženit se s vybranou dívkou, a mnohokrát jí poprvé uvidí tvář, až si po svatbě odhrne závoj. A na rande s ní chodit před svatbou je nemyslitelné. Tak také vzniká domnění, že se nic nedá měnit, vše je předurčené (narozením, karmou, rodiči a astrologií) a tudíž je Ind neaktivní. Doplácí se na to. Když chtěl Gándí vyjednat s Brity na rok 1946 nezávislost, Britové nakonec souhlasili, ale s podmínkou rozdělení moslimů a Hinduistů. Avšak proroctví předpovědělo pro Gándího atentát v lednu a tak by se celé úsilí mohlo bez osoby Gándího zpomalit nebo zhroutit. Gándí fatalisticky předpokládal, že se proroctví vyplní a že v lednu zemře. Nechránil se, jen tlačil na Brity, aby to dokončili dříve. A tak se stalo. Nedokonale připravené stěhování způsobilo utrpení statisíců na obou stranách. Gándí stál na hranici a díval se na nekonečné dva proudy : Moslimů na západ přes hranici budoucího Pákistánu a Hinduistů na východ do Indie. Nenapadlo ho, aby se osudu vepřel. Takový je fatalismus a proto se říká, že se nic nedá sám dosáhnout (jen milost Boží přijde kdy sama chce) a měnit Ani následky karmy. A proto, že se názory přebírají k nám bez ohledu na skutek, dochází k ´´senzačnímu´´ odhalení : když pomohu nemocnému uzdravit se, vlastně jsem mu ztížil prožívání osudu nebo jsme mu ublížil. Ha ha. Je to senzační nápad zvláště pro ministerstvo zdravotnictví : pojďme a z nemocnic udělejme osvětová střediska pro zkoumání minulosti s karmou, neléčit, rozebírat.

Komentář ze dne: 11.08.2010 09:17:33     Reagovat
Autor: [Pavel] - Pavel Šroll (pavel111@atlas.cz)
Titulek:
Já si myslím, že tady není sporu o tom, zda pomáhat a léčit. Dovolím si tvrdit, že panuje konsenzus, že je samozřejmost pomáhat a léčit. Diskuze a názory jsou však o tom jakou formou. Co se týče léčení, tak autor článku měl na mysli obecnou bezpečnost Reiki. A jelikož Reiki se velmi často používá na léčení, tak jsou různé názory zda léčit. >dochází k ´´senzačnímu´´ odhalení : když pomohu nemocnému uzdravit se, vlastně jsem mu ztížil prožívání osudu nebo jsme mu ublížil.< Já bych nepoužil slovo ublížil, dle mého názoru to je trochu jinak. Pokud někoho vyléčím (například šedý zákal) tak mu nemoc takzvaně vyléčím, ale většinou neodstraním příčinu. A je to úplně stejné jestli použiji konvenční metodu lékaře a operaci, a nebo nějakého léčitele. Toto kritizuje už učení Ajurvéda, že lékaři řeší následek, ale né příčinu, takže Ajurvéda se snaží řešit příčinu. Zda umí označit skutečnou příčinu, to teď nechme stranou. (Ajurvéda mimochodem také pochází z Indie a její nauku považuji za velice přínosnou) On ani ten klasický lékař nezkoumá totiž příčinu proč ten šedý zákal nastal. A ten pacient tu léčbu vyžaduje dobrovolně, jak u lékaře, tak u léčitele. Takže v obou případech o ni požádal a v obou případech ji dostal. Takže já to jako ublížení neberu, ani v jednom případě. Ovšem je potřeba si uvědomit, že tímto postupem pacienta připravuji o možnost hlubšího poznání, že skutečné příčiny nemoci jsou jiné, ovšem je to pacientova volba. Já zastávám názor, pacientovi sdělit, že příčiny nemoci jsou jiné, a že když mu pomohu nějakou energií tu nemoc takzvaně vyléčit, tak to je pouze potlačení nemoci, ale není to skutečné vyřešení příčiny. Touto informací dám pacientovi možnost, aby začal věci zkoumat. Zda tak udělá, to už je jeho problém. Já to dokonce beru tak, že léčení Reiki a jakýmikoliv jinými energetickými metodami je prospěšné, a to z jednoho důvodu. Pacient si uvědomí, že existuje také něco jiného mezi nebem a Zemí, než to, co ho učili ve škole, a začne (možná) o tom přemýšlet. A to je začátek jeho duchovního růstu. A teď trochu prakticky: Nemoc zvaná rakovina. Pacient se rozhodně pro klasickou léčbu, operace chemoterapie atd. Každý lékař dnes ví (včetně pacienta), že chemoterapie škodí lidskému tělu, a to dost silně. Jenže pacient se dobrovolně rozhodně, že to podstoupí, protože má šanci si vyléčit rakovinu. Je to volba pacienta a jeho životní cesta. A to samé je, když se pacient rozhodne pro léčbu Reiki. Je to jeho volba a jeho rozhodnutí a jeho životní cesta. A nebo se pacient může rozhodnout léčit rakovinu pouze změnou stravy, což také funguje, vím o jednom případu osobně. A nebo se pacient může rozhodnout vyléčit sám sebe změnou svých životních postojů, myšlenek a meditací. O těchto úspěšných případech jsem četl.. Takže proto já Reiki neodmítám, a proto považuji diskuzi, zda to je bezpečné nebo nebezpečné, za bezpředmětnou. (Stejně to nikdo s jednoznačným výsledkem nevyřeší) Protože zrovna tak můžu říci, že c

Komentář ze dne: 11.08.2010 11:46:17     Reagovat
Autor: [Jindřich] - Jindřich Chmelař (jindrich.chmelar@seznam.cz)
Titulek:
Slyšel jsem názor na léčení, že v ideálním případě by měl být do léčby zahrnut lékař, který ošetří akutní záležitosti (v případě rakoviny třeba vyřízne nádor), dále léčitel, který dokáže porovnat rozhozené energie (tady bych viděl Reiki) a nakonec mág, který dokáže, samozřejmě za spolupráce pacienta, vyléčit příčinu. Všechny tři stupně mají své opodstatnění, první na fyzické, druhý na astrální nebo energetické, a třetí na mentální (kauzální) úrovni. Ideální by bylo mít lékaře, který je zároveň léčitel a mág :-). Takových asi moc nebude

Komentář ze dne: 11.08.2010 13:14:55     Reagovat
Autor: [javaho] - (javaho@seznam.cz)
Titulek:
Příčiny zkoumá a řeší spousta alternativních disciplín, reiki dělá taky spoustu věcí. Dost divný nápad s magií, ovšem záleží na tom, co rozumíš pod slovem magie a co pod pojmem"mág".

Komentář ze dne: 11.08.2010 15:30:42     Reagovat
Autor: [Jindřich] - Jindřich Chmelař (jindrich.chmelar@seznam.cz)
Titulek:
Magie je pro mě komplexní věda, která se zabývá v podstatě vším, a to až do nejskrytějších detailů a souvislostí. Mágem rozumím bytost, která pochopila, realizovala a naučila se žít podle univerzálních zákonů, a je schopná je i prakticky využít. O mágovi se dá mluvit jako o člověku jen ve chvíli kdy je zrovna zrozen jako člověk, nicméně další charakteristikou mága je, že o svém zrození rozhoduje on sám. Magie narozdíl od mystiky zahrnuje kromě spojení s Bohem právě i porozumění a ovládnutí "nižších" sil, jako jsou například živly. Bylo by to asi na delší popis, nicméně co se týká mého příspěvku, tak mám na mysli někoho, kdo je ze své pozice schopen odpovědně a správně "naordinovat" léčbu ducha. To, že někdo umí léčit přikládáním rukou totiž neznamená, že bude také schopen odhalit skutečné příčiny problému (i když se to samozřejmě nevylučuje).

Komentář ze dne: 11.08.2010 15:52:58     Reagovat
Autor: [lisieux] - Michal Müller (lisieux@centrum.cz)
Titulek:
poznámka k mágovi: tady platí 3P - pokora, pokora a zase pokora. Čím větším potenciálem "vládnu", tím příchází větší odpovědnost a potřeba slazení s vůli Nejvyššího. Jinak je to akorát pád na držku.

Komentář ze dne: 11.08.2010 19:24:51     Reagovat
Autor: [MichalP] - Michal Pilný (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek:
Toto bych prosil tesat ;-), klidně i bez prvních tří slov.

Komentář ze dne: 11.08.2010 09:22:03     Reagovat
Autor: [Pavel] - Pavel Šroll (pavel111@atlas.cz)
Titulek:
Protože zrovna tak můžu říci, že chemoterapie je nebezpečná. A zde to je na rozdíl od Reiki prokázané a veřejné známé.

Komentář ze dne: 11.08.2010 19:47:09     Reagovat
Autor: [Ivana] - Ivana Paukertová (ipaukertova@volny.cz)
Titulek: Prosba
Michal Pilný a Rebekah: Nechcete někdo z vás nebo oba napsat článek o egregorech nebo o různých aspektech práce s energií?

Komentář ze dne: 11.08.2010 20:13:02     Reagovat
Autor: [MichalP] - Michal Pilný (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek:
Za sebe děkuji za důvěru ;-). Myslím si, že pokud jde o egregor, je to výzva spíše pro zkušeného hermetika a to já nejsem. Co se týče práce s energií, budu o tom přemýšlet.

Komentář ze dne: 11.08.2010 19:58:04     Reagovat
Autor: [MichalP] - Michal Pilný (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek: Související diskuze
Jelikož můj článek převzaly další servery jako http://www.putnici.sk/news/8689 nebo http://www.cez-okno.net/clanok/serial-overte-si-co-sa-de je/je-reiki-bezpecne a vyvolalo to jisté vášně, byl jsem požádán o vyjádření. Toto vyjádření bylo zveřejněno tady http://www.cez-okno.net/ clanok/testament-katarov/katari-museli-byt-odstraneni-preco-sa-tak-stalo-v-roku-2010, uvádím tedy backlink i na zdejší diskuzi. Od Corascendei i od Yezida jsem obdržel na základě toho (a předchozí komunikace) vyjádření, které mě utvrzuje v přesvědčení, že došlo spíše jen k nedorozumění, bohužel s neveselým koncem. Nemám v úmyslu se ve sporu stavět na číkoli stranu, protože obě jistě jednají s poctivým přesvědčením, ale mrzí mě, že pouhá diskuze na podobné téma může vyvolat rozkol, jakkoli může mít starší původ než nějaký článek. Domnívám se, že i to je cenné téma k zamyšlení. Přerušením komunikace v podobných případech dojde i k přerušení dějů, které mohou (byť nemusí) přinést rozuzlení. Chci k tomu dodat, že si vážím těch, kteří se mnou v čemkoli nesouhlasí, protože i to jsou moji učitelé.

Komentář ze dne: 11.08.2010 20:35:37     Reagovat
Autor: [Rebekah] - Rebekah (Rebekah@seznam.cz)
Titulek: Zsvěcení reiki , zkušenost
Zdravím přátelé, podařilo se mi přesvědčit moji přítelkyni, která před nedávnou dobou absolvovala zasvědcení do 1. stupně reiki, aby napsala své zkušenosti. Podotýkám, že se jedná o "vědmu" a špičkovou tarotářku, neznám lepší a znám jich dost, z mého pohledu mága nebo chcete-li čarodejku, nejhodnějšího člověka jakého znám a také velmi silně věřící paní. Mimo jiné dlouhodobě pracující s energií jako takovou, Používám slova energie jako univerzálního dorozumívacího prostředku mezi námi, přesněji definovat by byla asi trošku válka o slovíčka. Tak tedy příspěvek od dámy, které si hluboce vážím a vím, že je jedna z nejlepších, co znám. Příspěvek následuje:

Komentář ze dne: 11.08.2010 20:36:36     Reagovat
Autor: [Rebekah] - Rebekah (Rebekah@seznam.cz)
Titulek: Příspěvek o zasvědcení do 1 reiki
Po dlouhém váhání a zvažování pro a proti jsem se též nechala zasvětit do reiki. S energií již nějakou dobu pracuji, ale říkala jsem si, že nebude od věci se nechat zaškolit a jaksi si své působení „zlegalizovat“. Našla jsem si mistra, který neuvažoval dogmaticky, při školení trpělivě (a pro mne uspokojivě) odpovídal na mé všetečné dotazy a hlavně nám nepodsouval žádná omezení, co všechno s „jedničkou“ dělat „nesmíme“. Zasvěcení nelituji, nicméně na jednu věc bych si dovolila upozornit. Je to jakési kolektivní vědomí, které k vám najednou proniká. Aby nedošlo k mýlce – nezpochybňuji tím čistotu používané energie (s tou se ostatně dá pracovat i bez zasvěcení, ač reikisté to neradi slyší , jde mi teď pouze o „uživatelskou síť“, ke které se zasvěcením připojujete. Jsem hodně přecitlivělá na jakoukoliv formu ovlivňování individuálního uvažování, takže teď možná trochu přeháním, ale po zasvěcení jsem cítila, jak ke mně proudí určitý způsob myšlení, který bych měla přijmout a který mně osobně není zcela vlastní. Když to přeženu, tak jako by onen očistný proces, který nastupuje, vás vyčistil natolik, že vás zbaví přirozených ochran a vy jste pak velmi snadno manipulovatelní i zranitelní. Člověk prý po zasvěcení začne žít zdravěji a lépe, jenže co znamená lépe? A pro koho, pro co lépe? Prostě se mi zdá, že se tak trošku, docela malinko, využívá nadšení novozasvěcenců k tomu, aby se někam směrovali, byť se tím bezpochyby nemíní nikomu ublížit a leckomu to asi pomůže. Ale jakožto chorobnému individualistovi se mi tato praxe úplně nelíbí – samozřejmě že člověk má možnost volby, může klidně říct „tohle mi nevyhovuje, budu to dělat jinak“, ale mám dojem, že ne každý si toto zváží, protože je jednodušší přijmout, co se mi nabízí, zvlášť jsem-li ve stavu euforie, že „to opravdu funguje“. V takové rozradostněné chvíli totiž přijmu i to, nad čím bych se jinak více zamyslel anebo k čemu bych došel až po určité době, až trochu pochopím, proč tomu tak je. Dovolíte-li srovnání, tak je to podobný rozdíl, jako když někdo používá program, aniž by věděl, co všechno umí a na jakém principu funguje. Program mu tak bude sloužit dobře, ale v určitém smyslu se uživatel podřídí programu, protože neznaje základních principů jeho fungování si jej nikdy neupraví zcela podle svých představ. Ale z praxe vím, že většině uživatelů toto nevadí, takže i reiki asi opravdu slouží tak, jak je prezentováno – někoho vede, někdo se přizpůsobí, a pár heretiků bude na fórech psát sáhodlouhé litanie o svobodě uvažování.

Komentář ze dne: 11.08.2010 20:50:27     Reagovat
Autor: [javaho] - (javaho@seznam.cz)
Titulek: žasnu
Krapet mě překvapilo, že po těch chvalozpěvech na dvě dámy na tak vysoké úrovní práce s energií, vědmy, čarodějky a magické odbornice - jdete do něčeho tak prostého a jednoduchého jako je reiki a jak je možné, že dáma s takovými extrémními znalostmi neodhalila takovou drobnost, jakože ji to nebude vyhovovat? Záhada větší než reiki...

Komentář ze dne: 11.08.2010 22:00:27     Reagovat
Autor: [JiHo] - Jiří (jiho@jitrnizeme.cz)
Titulek:
Já taky žasnu... je to nutné?

Komentář ze dne: 11.08.2010 21:05:43     Reagovat
Autor: [Rebekah] - Rebekah (Rebekah@seznam.cz)
Titulek: To jste nepochopila
Ona věděla, jak se na reiki dívám já. Tedy lehce kriticky a na reikisty taky, ač k nim patřím. Jít se nechat zasvětit do reiki, bylo její osobní rozhodnutí a volba. To nic nemění na faktu, že umí a jen se tak rozhodla. Právo rozhodnout se a třeba dělat i pro jiné lidi nelogické rozhodnutí má každý z nás. Je to volbě vlastní cesty. A můžete se vztekat, jak chcete, je vám to není nic platné, svoji cestu máte stále před sebou a dlouhou, taqk jako ostatně každý... Neprezentuji se zde jako nějaký mistr, ale jako učedník na cestě a to je rozdíl. Můj názor na moji přítelkyni je takový, jaký ho mám a stojím si za ním a taky vím, proč. Jak už tu bylo jednou řečeno Poznáte ho po ovoci. Děkuji vám za vaše názory, stále se mám od vás co učit, míra emocí je u vás obdivuhodná.

Komentář ze dne: 11.08.2010 21:11:49     Reagovat
Autor: [javaho] - (javaho@seznam.cz)
Titulek: před dávnými časy
Kdysi se o reikistech tvrdilo, že jsou sekta. Dokonce jsou zařazeni v jakémsi seznamu sekt, který byl vydán před mnoha a mnoha lety. Přispělo k tomu i jedno centrum, kde jako jedni z prvních začali vyučovat reiki formou delšího studia a tudíž tam adepti jezdili pravidelně a pro okolí byli dost nepochopitelní. Kromě obchodní stránky věci, jakou provozují všechna centra, pokud se chtějí uživit, se tam žádné vymývání mozků nedělo ani žádná kolektivní "nalejvárna". Ostatně jak se měnili názory a zkušenosti lidí, tak tam noví lidé přichází a odchází, ale žádné spolčování se neděje. Dneska je učitelů opravdu hodně, každý je jen sám za sebe. Je tu možnost docházet (a je jedno jestli jednou nebo pravidelně) k některým učitelům na sdílení zkušeností nebo praktická cvičení, ale nic z toho nemá formu spiknutí. Aspoň já žádný takový spolek neznám a to tu setkání pořádá hned několik učitelů. A neznám nikoho, kdo by svoje žáky k něčemu nutil nebo zavazoval. Dřív byly tajné symboly, ale dneska už je to jinak. A někteří učitelé mají dost svérázné názory, to je jejich způsob výuky...

Komentář ze dne: 11.08.2010 21:26:30     Reagovat
Autor: [Rebekah] - Rebekah (Rebekah@seznam.cz)
Titulek: Sekta?
Ani se nedivím, že reiki bylo zařazeno mezi sekty. Bohužel, pokud reikisté vystupují jako fanatiční ochránci čistého reiki, které nemůže nikomu ublížit a chová se jako samostatná rozumná bytost, tak se opravdu nikdo nemůže divit, že se tak stalo. Podle mě to bylo škole rieki-do ku škodě a to značné. To je můj názor.

Komentář ze dne: 11.08.2010 22:08:27     Reagovat
Autor: [JiHo] - Jiří (jiho@jitrnizeme.cz)
Titulek:
Souhlasím - teď už se také přestávám divit. Reakce některých lidí prokazují reiki docela medvědí službu. Asi tak: pomohly Ježíšovým myšlenkám křížové války a hony na čarodějnice?

Komentář ze dne: 12.08.2010 05:43:46     Reagovat
Autor: [javaho] - (javaho@seznam.cz)
Titulek: sekta
Tímto jsem jen chtěla říct, že snaha reiki poškodit byla už dávno před touto debatou. Reikisti nikdy žádná sekta nebyli, jak se toho hned kdosi chytá. Ale teorie o ovládání přes symboly nebo kolektivní ovládání jsou přece jen novinka.

Komentář ze dne: 12.08.2010 09:31:40     Reagovat
Autor: [Rebekah] - Rebekah (Rebekah@seznam.cz)
Titulek:
Možná to ani nebyla snaha poškodit, ale indentifikovat a zařadit. Je-li reiki zařazeno mezi sekty, tak to opravdu není náhodou, ale podle jasně vykazujících příznaků, ostatně příznaky sekty jsou snad i někde popsané. Tuším, že snad MV má na posuzování sekt, jasné předpisy s popisem " příznaků". Můj osobní názor je, že jedna ze známek sekty je placení vysokých finančních částek, a to tu zavedla paní Mary Hall ( tuším, že se tak jmenovala) z USA, také zavedla bezprecedentní změny v systému reiki ve formě hromadného zasvěcování a bohužel i do více stupňů najednou. Jak se ti lidé po zasvědcení chovali si nedovedu ani představit. Pravděpodobně se v euforii novozasvědcenců potáceli k vlaku a není divu, že je okolí vyhodnotilo, jako divné. Tato dáma, bohužel, jak se domnívám, velmi poškodila pověst reiki - da v ČR a také mnoha slušných mistrů. Jenom kvůli svému honu za mamonem, protože v tomto případě šlo jen a jen o finance, veřejnou prezentaci a zase finance. Pochybuji, že by se takhle namáhala zadarmo a také pochybuji, že by ji za tohle v USA nečekala řada žalob, neposkytla plné zasvěcení a tedy neodvedla práci za přijaté peníze. Občas si necháme my domácí pěkně s... na hlavu, místo, abychom se ozvali a hájili si své zájmy. Necháme ze sebe udělat pokusné králíky různých dobrodruhů. Nicméně trvám na tom, že Reiki škole tohle velmi uškodilo a útočná obrana bez argumentů jí škodí dále. Podotýkám, jsem "reikista", ale s vlastním názorem na svět a velkou potřebou osobní svobody. Než útočit je lepší mlčet, každý útok "pro reiki" zanechává v egregoru reiki stopu a tedy ho tzv. "špiní", negativní emoce zůstávají a dříve nebo později narostou do takové velikosti, že se musí vybít třeba upálením, ukamenování prostě fyzickou agresí. Ostatně v i v současnosti, nejen v minulosti, je spousta příkladů ideologické nesnášenlivosti. Proto prosím opatrně na slova.

Komentář ze dne: 12.08.2010 06:49:54     Reagovat
Autor: [JiHo] - Jiří (jiho@jitrnizeme.cz)
Titulek: Nepochopitelé emoce
Stále víc mi vrtá hlavou, kde se berou takové nepochopitelné vášně, pokud je reiki "jenom energie". Proč takové emoce nevzbuzuje elektřina, oheň, nebo třeba voda? Proč lidé reagují, jako by někdo pomlouval jejich rodiče? Tento podivný jev sám o sobě nutně vzbuzuje celou řadu otázek a pochybností. Je to Ukázka působení egregorů?

Komentář ze dne: 12.08.2010 10:38:29     Reagovat
Autor: [javaho] - (javaho@seznam.cz)
Titulek: hmmm
Díky paní Mary Hall se dostala reiki do Evropy, tedy i k nám. Nevím co myslíš termínem "špatné zasvěcení"? O ničem takovém jsem neslyšela a o těch žalobách taky ne. Ty máš nějaké konkrétní, doložené informace na to téma nebo jsou to jen tvoje domněnky? To, že za reiki brala tolik peněz bylo dáno trhem a jejim nastavením, ne otázkou reiki.

Komentář ze dne: 12.08.2010 11:41:26     Reagovat
Autor: [Rebekah] - Rebekah (Rebekah@seznam.cz)
Titulek:
Nemáš pravdu v 97 roce, tehdy jsem byla zasvědcena do prvního stupně reiki-da se o nějaké Mari Hall nevědělo. Větev původního sytému zasvědčení tedy 4x působení během jednoho víkenu, pozor pouze jeden stupěň reiki, tedy systém přímo od zakladatele reiki-da Dr. Mikao Usui‎ k nám přišel z Německa a nikoliv USA. A pasvil se zrychleným zasvěcováním ten přišel až pozdeji. Dr.Mikao Usui, také doporučoval alespoň půlroční pauzu mezi jednotlivými zasvěceními a rozhodně by nesouhlasil s masovými akcemi a dvěma stupni najednou. O tom jsem přesvědčená.

Komentář ze dne: 12.08.2010 13:49:13     Reagovat
Autor: [javaho] - (javaho@seznam.cz)
Titulek:
A kdo ho přinesl do Německa nebo abych byla tedy přesnější: do Evropy? Pochopitelně zasvěcování do všech možných stupňů naráz vymyslely hlavně takoví jedinci jako paní Steinová (právě Německo), o některých našich expertech nemluvě. Ale to je zase jen něco, co si tam kdosi přidává jako svoje vlastní, ne původní.

Komentář ze dne: 12.08.2010 10:51:15     Reagovat
Autor: [javaho] - (javaho@seznam.cz)
Titulek: být sám sebou
Jirko, probleskává sem i téma osobní svobody, být sám sebou. Myslíš, že emoce k člověku nepatří? Že jediná správná cesta je právě se zavděčit obecenstvu a stát se loutkou, která odříkává naučené fráze z ezoterických knih? Možná i to je jedna z pomýlených cest: podle této šablony by člověk takto zaměřený měl takto mluvit, takto psát a takto uvažovat. A basta.

Komentář ze dne: 12.08.2010 11:08:16     Reagovat
Autor: [JiHo] - Jiří (jiho@jitrnizeme.cz)
Titulek:
Samozřejmě máš svobodu k čemukoliv. A samozřejmě také zodpovědnost za svoji volbu. Já jsem jen položil otázku, proč nemáme stejně bojovnou potřebu obhajovat třeba vodu...

Komentář ze dne: 12.08.2010 11:57:20     Reagovat
Autor: [Rebekah] - Rebekah (Rebekah@seznam.cz)
Titulek: Pro javaho
Prosím, čti moje příspěvky pečlivě, reaguješ na své myšlenky, nikoliv na to co píšu v příspěvcích. Děkuji, že mým příspěvkům věnuješ stejnou pozornost, jako já tvým. Přečti si to znovu a přestaň se zlobit, ničemu to nepomůže.

Komentář ze dne: 12.08.2010 12:05:18     Reagovat
Autor: [Rebekah] - Rebekah (Rebekah@seznam.cz)
Titulek: Ach jo, tohle mě nebaví, opravdu
Díky paní Mary Hall se dostala reiki do Evropy, tedy i k nám. Nevím co myslíš termínem "špatné zasvěcení"? *Kde jsem napsala termín "špatné zasvěcení"? O ničem takovém jsem neslyšela a o těch žalobách taky ne. *Kde jsem napsala, že byla žalována? Ty máš nějaké konkrétní, doložené informace na to téma nebo jsou to jen tvoje domněnky? *Napsala jsem, že se domnívám a míním tím, že je to můj názor na problém. To, že za reiki brala tolik peněz bylo dáno trhem a jejim nastavením, ne otázkou reiki. *Nikoliv, to rozhoduje mistr, nikdo mistry nenutí brát peníze, je to jen jejich rozhnodnutí. Schovávat se za trh je opravdu hezké, ano využila poptávky dokonale. Jestli tě zasvědcovala ona, tak se už ničemu nedivím. Je mi jen líto, že jsi neměla možnost poznat opravdu dobrého mistra.

Komentář ze dne: 12.08.2010 15:12:03     Reagovat
Autor: [Pavel] - Pavel Šroll (pavel111@atlas.cz)
Titulek:
Myslím si, že debata se posunula trochu jiným směrem, než je téma článku. Asi bych zde opravdu neřešil kdo přinesl Reiki do Evropy, či kdo jaké slovíčko na diskuzi řekl nebo špatně přečetl. A kritika ostatních, ještě k tomu s emocemi, není vhodná k této diskuzi. Oni pak tyto příspěvky opravdu dělají "medvědí" službu Reiki a podobných věcem. Zkusme pouze sdělovat své zkušenosti a názory, a každý čtenář si již vybere přínosné myšlenky pro sebe dle svého uvážení. Jak jsem psal výše, pro mě je dizkuze zda je Reiki bezpečné z hledniska výsledku bezpředmětná. Podle mě se toto téma stejně ideálně nevyřeší. Ale co se může stát je to, že pokud bude diskuze kvalitní, tak si obě strany mohou odnést přínosné myšlenky a třeba se někam dál posunout. A to byl dle mého názoru také účel článku, jak naznačil autor.

Komentář ze dne: 12.08.2010 20:34:14     Reagovat
Autor: [MichalP] - Michal Pilný (michal.pilny@centrum.cz)
Titulek:
> A to byl dle mého názoru také účel článku, jak naznačil autor. Ano, byl a je. Dokonce i když si oponenti z diskuze jen odnesou názor toho druhého, aniž by se snažili dosáhnout shody a budou o něm potom přemýšlet, má to větší cenu, než když si jen potvrdí, jak je to prima, že si myslí oba totéž ;-). Osobně jsem vždy připraven přehodnotit svoje postoje k čemukoli, jestliže jsem vystaven jinému názoru, který je podán konstruktivně a tvořivě. Je to snad méně, než se jen pasívně učit novým věcem a přijímat je tak, jak leží? Jsk jinak se usvědčíme z vlastních chyb?

Komentář ze dne: 12.08.2010 15:55:10     Reagovat
Autor: [javaho] - (javaho@seznam.cz)
Titulek: hm
cituji:Tato dáma, bohužel, jak se domnívám, velmi poškodila pověst reiki - da v ČR a také mnoha slušných mistrů. Jenom kvůli svému honu za mamonem, protože v tomto případě šlo jen a jen o finance, veřejnou prezentaci a zase finance. Pochybuji, že by se takhle namáhala zadarmo a také pochybuji, že by ji za tohle v USA nečekala řada žalob, neposkytla plné zasvěcení a tedy neodvedla práci za přijaté peníze. Občas si necháme my domácí pěkně s... na hlavu. Konec citátu. Pak jsou tohle ničím nepodložené pomluvy.

Komentář ze dne: 12.08.2010 17:17:58     Reagovat
Autor: [Ivana] - Ivana Paukertová (ipaukertova@volny.cz)
Titulek: Pro Javaho
"Pak jsou tohle ničím nepodložené pomluvy." Já to vnímám jako osobní názor. Proč tomu říkáš pomluva? Protože se liší od toho tvého?

Komentář ze dne: 12.08.2010 19:13:10     Reagovat
Autor: [javaho] - (javaho@seznam.cz)
Titulek:
Ne. Myslím si, že to je jen další ze způsobů jak vrhat na reiki špatné světlo. To je zase můj osobní názor.

Komentář ze dne: 13.08.2010 01:58:27     Reagovat
Autor: [Rebekah] - Rebekah (Rebekah@seznam.cz)
Titulek:
Nějak nevím, psala javaho jaký stupeň zasvěcení má?

Komentář ze dne: 13.08.2010 11:10:23     Reagovat
Autor: [Pavel] - Pavel Šroll (pavel111@atlas.cz)
Titulek: moje zkušenost
Mě zasvěcoval Mistr s opravdu velkým "M". Mohu to potvrdit, protože s ním dále spolupracuji. A vím jaké má schopnosti. Málokdo má takové. Je to Mistr, který se moc nezvýrazňuje a své schopnosti nedává najevo. Jeho výklad před zasvěcením je velmi podrobný a také příprava nechybí. Také jsem dostal asi 20ti stránkové akripta, kde je vše o Reiki pěkně vysvětlené včetně původu. Nikdy jsem nezaregistroval, že by nás Mistr někam vedl, v tom smyslu, k čemu máme použít Reiki. Vždy jen sděloval jaké jsou možnosti, a co vše s Reiki můžeme dělat. Ani náznakem se nikdy nikoho neptá, zda vůbec to Reiki požívá, jak ho používá, zda někoho léčí, a nebo jenom sebe opod. (Mimochodem, on to pozná bez ptaní.) Po skončení zasvěceni jsem měl hlavu plnou elánu, jak pomůžu zdravotně tomuhle, a pak tomuhle a byl jsem nadšen. Během pár dní mě toto nadšení opustilo. Asi to tak mělo být. A teď jsem ve stavu, že Reiki používám jen na své tělo a pak na své děti, a pokud dhce tak na moji paní. (Pokud mě někdo požádá cizí, tak klidně vyhovým a Reiki také použiji, v tom problém nemám). S Mistrem spolupracuji již déle, takže vidím, že nějaké ovlivňování jak Reiki použít (nebo projevy egergora v diskuzi zmíněné) jsem nezaregistroval. A dokonce pokud žáci se Mistra ptají co mají dělat, jak mají řešit situaci, tak Mistr velice váží slova. A to v tom smyslu, že rady jak řešit situaci moc nedává. Spíše se snaží vést žáka k tomu, aby na to příšel sám. Toť má zkušenost ohledně v diskuzi zmiňovaného "násilného" směrování Reiki nebo reikistů nějakým nežádoucím směrem.

Komentář ze dne: 13.08.2010 12:07:25     Reagovat
Autor: [Rebekah] - Rebekah (Rebekah@seznam.cz)
Titulek:
Taky jsem narazila na mistra o jakém ty mluvíš, v jeho přítomnosti bylo všem dobře a odeznívaly zdravotní problémy, prostě bolesti hlavy zmizely. také to byl člověk, který velmi vážil slova, neradil, nesoudil, nechal hledajícího žáka jít vlastní cestou. tenkrát, jsem to nechápala a dnes jsem za to hluboce vděčná, dal i dar svobody, nepotřeboval navázané žáky. Nepotřeboval se veřejně prezentovat a nikdy by se nesížil k útokům proti názoru druhého. Tenkrát jsem nahlížela na některé názory kriticky, tak jak to žáci dělají. Měl pravdu. K některým názorům a pravdám musí člověk dozrát a dojít si sám. Zkušenosti nejsou přenositelné, bohužel nebo bohudík? Proto mě tak mrzí, že dochází k modifikacím reiki-da a odklonu od tradičního Usui systému, ku škodě reiki školy. To je otázka, kterou by měli řešit reiki mistři svým zásahem, my o tom tady můžeme polemizovat a psát svoje zkušenosti a pokládat otázky.

Komentář ze dne: 13.08.2010 14:36:22     Reagovat
Autor: [Pavel] - Pavel Šroll (pavel111@atlas.cz)
Titulek:
Nevím co je reiki-da, nikdy jsem o tom neslyšel. Takže nedovedu posoudit, jestli to škoda je nebo není. Je však otázka, zda by Mistři reiki od Mistra Usui toto řešili svým zásahem. Jestli by to právě nebylo to ovlivňování, které zde bylo kritizováno. Každý kdo se vydá touto cestou musí umět volit tu srávnou cestu pro sebe. A jestli někdo zvolí reiki-da, tak nechť to je jeho cesta vývoje. Já jsem cca 2 roky "vzdoroval", než jsem šel k mému Mistrovi na reiki. Celou dobu jsem pozoroval lidi co k němu chodili, a nebo jinam, poslouchal jsem jejich zážitky, kladl provokativní a mnohdy "rejpavé" otázky, a sledoval odpovědi. A pokud jsem měl možnost, tak jsem zpovídal lidi, kteří o tomto něco věděli. A také jsem četl literaturu. Když jsem se po těchto 2 letech rozhodl jít k mému Mistrovi na zasvěcení, tak jsem nelitoval. Takě jsem již opustil některé duchovní směry, ale jsem rád, že jsem je okusil, protože to pro mě byla cenná zkušenost. Takže já bych nikoho od jakékoliv jeho cesty, kterou nastoupil, neodrazoval. Pouze bych se s ním podělil o mé zkušenosti, vyslechl si jeho, a pokud by chtěl, tak bych dal doporučení, ale nic víc.

Komentář ze dne: 13.08.2010 14:53:56     Reagovat
Autor: [Rebekah] - Rebekah (Rebekah@seznam.cz)
Titulek:
Reiki - do je reiki cesta, do je cesta a výklad slova reiki už byl zmiňován výše. Zpočátku se opravdu používal termín reiki - do, jako název školy pracující s energií, je to stejné jako různé bojové školy, jejich názvy končí také do, například aikido. Není v tom nic jiného než přidaný výraz pro cestu. Připadá mi to tak přesnější, škola práce s energií, životní cesta s reiki, tak nějak. Nelíbí se mi změny v používání symbolů a jejich kreslení, také jsem to tu už psala, že jsem se symbol učila od mistra kreslit přesně obráceně, nejen zrdcadlově, ale i od středu ven a nikoliv dovnitř, jak je v návodech pro reikisty je prezentován ( také jsem přiložila odkaz na ty stránky) tak jak je a vzhledem k síle těch symbolů se mi to prostě nezdá. Nemohl by jsi se na to zepta svého mistra, jsi-li s ním v kontaktu? Zajímalo by mě co si, o tom myslí. Dík.

Komentář ze dne: 13.08.2010 19:49:41     Reagovat
Autor: [Pavel] - Pavel Šroll (pavel111@atlas.cz)
Titulek:
Nějak to nemůžu najít ty stránky o tom kreslení. V kterém to bylo příspěvku?

Komentář ze dne: 13.08.2010 20:46:41     Reagovat
Autor: [Rebekah] - Rebekah (Rebekah@seznam.cz)
Titulek:
Promiň, je to pod tím článkem od javaho Je reiki bezpečné? Ano. Symboly Reiki [Rebekah] - Rebekah 07.08.2010 17:46:22 http://www.otazky-a-odpovedi.org/reiki-symboly.php Symbol [Rebekah] - Rebekah 07.08.2010 17:51:59 Reiki Symbol Cho-Ku-Rei (Čo-Ku-Rej) Tradiční symbol Reiki II Tak tento symbol mě moje Reiki mistr učila přesně zrdcadlově otočený a maloval se od středu. Pravda jsem zasvěcená od roku 1997, ale takové změny? Jsem zasvědcená podle tradičního systému. Symboly už dávno nejsou tajné vydávají se knihy s jejich popisem a upřímně řečeno je docela zmatek v tom jak si je kdo vykládá.

Komentář ze dne: 13.08.2010 21:31:30     Reagovat
Autor: [Pavel] - Pavel Šroll (pavel111@atlas.cz)
Titulek:
Tak to je zajímavá informace. Mě to Mistr učil malovat tak, jak je popsáno na těchto stránkách. Začíná se nahoře vodorovná čára, potom dolů a následují kružnice. A zrcadlově otočený symbol je také správný. Oni jsou totiž dva vypadají přesně stejně, ale jsou proti sobě zrcadlově. Ten na obrázku je levý, a vedle něj se ještě kreslí napravo zrcadlově otočený. Zjednodušeně řečeno ten levý pracuje s vesmírnou energií a ten pravý pracuje se zemskou energií. Nemyslím si, že takovéhle stránky je to "pravé ořechové". Za prvé to tam je velice zjednodušeně popsáno, a za druhé bez vedení Mistra, tyto věci nebudou správně fungovat. Ale na to kreslení se zeptám svého Mistra. Za 2 týdny spolu máme školu, tak pak dám vědět.

Komentář ze dne: 23.08.2010 12:19:16     Reagovat
Autor: [Pavel] - Pavel Šroll (pavel111@atlas.cz)
Titulek:
Tak jsem se ptal na to kreslení těch symbolů, a pokdu to některé školy kreslí jinak, tak to je z neznalosti. Funguje to také, ale není to ideální.

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!