Melaleuca alternifolia - Tea Tree Oil

Autor: JiHo <jiho@jitrnizeme.cz>, Téma: Rostliny, biologie, Vydáno dne: 20. 02. 2004

Malý zázrak v lahvičce? Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že ano. Je to úžasný přírodní desinfekční prostředek, který se vyplatí mít stále po ruce. Olej z australského čajovníkového stromu pomáhá na rány, při bodnutí hmyzem i u kožních plísňových onemocnění.

Melaleuca alternifolia, neboli australský čajovník (ovšem s pravým čajovníkem Thea sinensis nemá nic společného) se v přírodě vyskytuje pouze v severovýchodní Austrálii. Jedná se o strom z čeledi myrtovitých a jeho olej má unikátní schopnosti čistit i hojit rány a poškození kůže u lidí i u zvířat. Přináší rychlou úlevu i při bodnutí hmyzem, kdy nejen že téměř okamžitě zmírní bolest, ale dokáže podstatně zmírnit i toxické následky (třeba když dostaneme žihadlo).

Pro naši civilizaci tento strom objevil kapitán James Cook v roce 1770, i když australští domorodci jeho účinky znali již dávno. K objevu neuvěřitelně silných antiseptických účinků západními lékaři však došlo až mnohem později. Teprve v roce 1923 zjistil A. R. Penfold, že esenciální olej z australského čajovníku má 13x silnější baktericidní účinky než tehdy hojně užívaná kyselina karbolová (fenol)

Jak pokračoval další výzkum, ukazovala se ještě další zajímavá vlastnost tohoto oleje. Byl prakticky nejedovatý a nedráždivý pro zdravé tkáně a účinkoval i proti kožním plísním, včetně kandidóz. Ukázalo se také, že olej snadno proniká do zanícených tkání, na rozdíl od tkání zdravých.

Objevem sulfonamidů a antibiotik se zájem o Tea Tree Oil utlumil, ale později, když se začaly ukazovat i nevýhody těchto látek, nastala opětovná renesance zájmu.

Praktické použití Tea Tree Oil (TTO):

Tea Tree olej nesmí přijít do očí!