Práce s energií a bolesti hlavy

Autor: JiHo <jiho@jitrnizeme.cz>, Téma: Tantra, Vydáno dne: 09. 05. 2004

Asi se s tím už někdy potkal každý. Začneme pracovat s energií (v celku nezáleží na tom, jestli použijeme cvičení jogínská, tantrická či nějaká jiná) a najednou máme pocit, že nám někdo nafoukl hlavu. Nejprve si všimneme neurčitého "přetlaku" v hlavě a nakonec nás ta hlava začne doopravdy bolet.

Když se začne probouzet naše tvůrčí životní energie (sexuální síla), nazývaná také Kundalini Šakti, bývá to dosti často z počátku provázeno bouřlivějšími projevy. Obvyklé jsou pocity tepla, někdy až návaly horka, jindy si ničeho nevšimneme, ale po cvičení nám zůstane pocit "plné" hlavy, přerůstající až do bolesti. Nemusíme mít obavy, protože se nejedná se o nějaké "nepříznivé účinky" našich cvičení, ale o prostý důsledek toho, že na zvýšenou hladinu energie nejsme zvyklí a neumíme s ní pracovat. Pokud se nám po cvičení tato energie nahromadí v oblasti hlavy, dokáže nám způsobit třeba i migrénu.

Pomoc je přitom poměrně jednoduchá. Stačí energii zase z hlavy odvést jinam. Můžeme ji stáhnout zpět do oblasti pánevního dna, nebo energii poslat do místa, kde máme v těle nějaký zdravotní problém a využít tak její léčivý potenciál.

K rozvedení energie po těle můžeme použít například známé taoistické cvičení, při kterém energii vedeme po tak zvané mikrokosmické dráze. Po Zadní střední dráze (po páteři) ji vedeme z pánve vzhůru přes temeno hlavy až na patro a odtut přes špičku jazyka (který se patra dotýká) ji po Přední střední dráze vedeme zase dolů do pánevního dna. Tato technika se nazývá otevření mikrokosmického okruhu

Jiná technika spočívá ve vedení energie středem páteře (respektive sušumnou) vzhůru až nad temeno hlavy, odkud ji jako zlatý déšť necháme vrátit dolů a oživit při tom celé naše tělo.

Je tu ale ještě jedna příčina problémů, které nám probouzející se energie může způsobit. Každý z nás si v určitých zónách v těle střádá svoje napětí a bloky. Nejčastěji bývají tyto zóny v oblasti pánve, břicha, hrudníku, krku a hlavy, tedy vlastně v oblasti jednotlivých čaker. Každý blok, stres a napětí představuje překážku pro přirozené proudění energie. Pokud proudění energie v našem těle podstatně zesílí, začne na tyto bloky narážet, což může způsobovat různé nepříjemnosti. Proto je nutné vědomě se svými bloky pracovat, uvolňovat je a rozpouštět. Opět můžeme použít řadu technik ať už z jógy, nebo třeba z tantry. Mnoho skvělých cvičení je popsáno v tibetských naukách Jóga Velikého symbolu, nebo Drong - džugu. Ale o tom zase někdy příště.