Aktuálně na noční i denní obloze

Autor: JiHo <jiho@jitrnizeme.cz>, Téma: Astronomie, Zdroj: ČAS, Vydáno dne: 22. 05. 2004

Pomalu se nám blíží vzácný přechod Venuše přes sluneční disk. Budeme jej moci pozorovat 8 června, přechod potrvá 6 hodin a bude viditelný z téměř celé Evropy, Afriky a Asie.

Merkur je možné s obtížemi zahlédnout ráno za svítání. Venuše (-4.5) je jasnou Večernicí. V dalekohledu je vidět stále menší srpeček a 8. června se připravíme na pozorování vzácného přechodu Venuše před slunečním kotoučem. Mars (+1.7) září za soumraku na jihozápadě nad Venuší a je pod Saturnem. Od Země je vzdálen více jak 2 astronomické jednotky. Jupiter (-2.2) je po Venuši druhou nejjasnější planetou a září už zvečera na východě. Saturn (0.2) je v Blížencích nad Orionem. Uran (6) a Neptun (8) jsou vidět před svítáním nízko nad jihovýchodním obzorem.

Pokud budete chtít pozorovat přechod Venuše přes sluneční disk, připravte si buďto speciální sluneční brýle, nebo lépe filtr pro elektrické svařování. Zkrátka chraňte si zrak jako při pozorování zatmění slunce. Počáteční kontakt Venuše se slunečním diskem bude (podle místa pozorování) v cca 5:20 (h:m), vyvrcholení v 08:22 a úplný konec kontaktu v cca 11:23 hod.

Teď už zbývá jen doufat, že počasí bude pozorování přát.