Co bude k vidění na noční obloze?

Autor: JiHo <jiho@jitrnizeme.cz>, Téma: Astronomie, Vydáno dne: 09. 08. 2004

V nejbližší době nás čeká meteorický roj Perseidy s maximem 11. až 12. srpna. Jsou nazvány podle souhvězdí Persea, ze kterého zdánlivě "vylétají".

Merkur (magnituda +0.2) je vidět večer velmi nízko nad západním obzorem. Venuše (magnituda -4.4) každý den stoupá výše na východě na ranní obloze jako Jitřenka. Mars (magnituda +1.8) je vidět večer nízko nad obzorem. Jupiter (magnituda -1.8) je nízko nad západním obzorem. Zapadá večer po soumraku. Saturn se zatím skrývá v záři Slunce, uvidíme jej až na podzim, kdy vystřídá zatím nejjasnější Jupiter. Uran (magnituda 6) a Neptun (magnituda 8) vycházejí po půlnoci nad jihovýchodním obzorem.

Nezapomeňte si vyjít někam do přírody v noci z 11. na 12. srpna a případně i z 12. na 13., kdy mají vrcholit Perseidy, které by měly dosahovat četnosti až několika desítek za hodinu. Protože Měsíc bude tou dobou těsně před novem (16.8.), pohlídejte si, aby vás nerušilo veřejné osvětlení a... "padá hvězda" - něco pěkného si přejte!

Další zajímavé úkazy nás budou čekat na podzim: 28. října v ranních hodinách to bude úplné zatmění Měsíce a 5. listopadu konjunkce Jupiteru a Venuše.