Zatmění Měsíce a další úkazy na podzimní obloze

Autor: JiHo <jiho@jitrnizeme.cz>, Téma: Astronomie, Vydáno dne: 27. 10. 2004

Zítra v ranních hodinách nás čeká úplné zatmění Měsíce, až do roku 2007 poslední viditelné u nás. Pokud je chcete vidět, budete si muset přivstat a doufat, že vyjde počasí.

Postupné zeslabování jasu Měsíce začne po druhé hodině ranní. Stín Země se začne na měsíčním disku viditelně projevovat ve čtvrt na čtyři, úplné zatmění začne ve 4:23 hod., vyvrcholí v pět a končit bude 5:45 hod. V 6:54 hod. Měsíc zcela vystoupí ze stínu Země a pokud si ještě přibližně hodinku počkáme, tak v 7:43 hod. bychom mohli uvítat východ Slunce.

Zajímavostí a krása úplných zatmění Měsíce je v tom, že měsíční disk během zatmění zcela nezmizí, ale získá tmavou načervenalou barvu. To je způsobeno atmosférou Země, ve které se procházející sluneční paprsky ohýbají a částečně pohlcují.

Pokud se podíváme po planetách na podzimní noční obloze, neuvidíme Merkur Mars, protože se skrývají v záři za Sluncem. Zato Venuše (-4.1) září vysoko na ranní obloze jako Jitřenka ve Lvu pod hvězdou Regulus. Jupiter (-1.7) je v Panně a ráno se začíná nad obzorem vynořovat ze sluneční záře. Saturn (+0.2) je v souhvězdí Blíženců a vychází kolem půlnoci. Uran (6) ve Vodnářovi a Neptun (8) v Kozorohovi jsou vidět večer na jihu. (Čísla v závorkách udávají magnitudu)

A ještě něco: V neděli 31. 10. se ráno opět mění čas!