Únorová noční obloha

Autor: JiHo <jiho@jitrnizeme.cz>, Téma: Astronomie, Vydáno dne: 03. 02. 2005

Co můžeme během února spatřit v noci nad svými hlavami? Pokud budeme mít štěstí na jasnou oblohu, zastavme se na chvíli a kochejme se.

V únoru je po setmění souhvězdí Orion na východě. Do pozdního večera se přesune na jih. Vlevo pod ním následuje souhvězdí Velký pes s jasně zářícím Siriem. Na západě večer ještě uvidíme souhvězdí Pegas, Andromeda a Trojúhelník. Pod obzor rychle zapadají Ryby a Velryba, následované Eridanem. Od zenitu klesá Perseus, vystupuje Vozka a Býk, následují Blíženci a později Rak.

Nad jižním obzorem je možné najít méně nápadná souhvězdí Jednorožce a Hydry, během noci jsou to potom Lev, Pohár a Havran. V zenitu je nejprve souhvězdí Žirafy a Rysa, o půlnoci zde najdeme Velkou medvědici.

V druhé polovině noci se na východě objeví Panna, nahoru vystoupí Pastýř, následuje Herkules a Severní koruna. Lehko najdeme i souhvězdí Honicí psi. Zrána jsou nad severovýchodním až jihovýchodním obzorem Labuť, Lyra, Hadonoš, Had a Váhy. Nad severním obzorem najdeme Kasiopeu.

Uprostřed února přejde Merkur horní konjunkcí se Sluncem a vynoří se spoza něho až koncem února, kdy se objeví těsně po západu slunce velmi nízko nad obzorem.

Venuše je Jitřenkou ale je na obloze velmi blízko Slunce, takže je téměř nepozorovatelná. Nenápadný Mars (magnituda +1.4) prochází souhvězdím Střelce v oblasti bohaté na mlhoviny, můžeme jej zahlédnout ráno nízko nad jihovýchodem.

O to nápadnější jsou Jupiter a Saturn. Pozdě večer vychází v Panně jasný Jupiter (magnituda -2.2) a až do rána můžeme sledovat také jeho čtyři jasné měsíce. V souhvězdí Blíženců svítí od večera vysoko nad jižním obzorem Saturn (magnituda -0.3).

Uran a Neptun jsou v konjunkci se Sluncem, takže nejsou pozorovatelné. Ráno vychází také Pluto, ale ten je pozorovatelný jen silnějším dalekohledem.