WWF varuje před následky tání ledovců v Himalájích

Autor: JiHo <jiho@jitrnizeme.cz>, Téma: Ekologie, Zdroj: http://www.ekolist.cz, Vydáno dne: 16. 03. 2005

Světový fondu na ochranu přírody (WWF) varuje před hrozící katastrofou, způsobenou rychlým zmenšováním ledovců v Himalájích. V nejbližších letech se dají očekávat obrovské záplavy, později katastrofální úbytek vody v největších asijských řekách.

Změny podnebí urychlují tání himalájských ledovců, které už nyní ustupují za rok o 10 až 15 metrů, uvádí se ve zprávě pro účastníky konference o klimatických změnách (14.3.2005), která probíhá tento týden v Londýně.

Území v okolí ledovců postihnou nejprve záplavy, ale v dlouhodobém horizontu hrozí období sucha. Podle expertky WWF Jennifer Morganové postihnou povodně Čínu, Indii a Nepál. Za několik desítek roků se ale situace změní, vody bude méně a lidi v západní Číně, Nepálu a v severní Indii "čekají velké ekonomické a ekologické problémy".

Podle WWF voda z himalájských ledovců odtéká do sedmi největších asijských řek, kterými jsou Ganga, Indus, Brahmaputra, Mekong, Thanlwin, Ťian-ce a Žlutá řeka. Díky tomu mají dostatek vody stamilióny lidí na indickém subkontinentu a v Číně. Když ale hladiny poklesnou, bude nedostatek vody na zavlažování polí a ani vodní elektrárny nebudou moci pracovat naplno. Stovky milionů obyvatel bude ohroženo následkem nedostatku pitné vody a potravin.

WWF upozorňuje, že první příznaky sa již projevují v Nepálu a na severozápadě Číny. V Indii se ledovec Gangotri zkracuje každý rok v průměru o 23 metrů.

Kolem současných celosvětových klimatických změn se vedou bouřlivé polemiky. "Ekonomové" většinou tvrdí, že se nic neděje, výkyvy počasí jsou přirozené a docházelo k nim i v minulosti. "Ekologové" zase bijí na poplach před globálním oteplováním, způsobovaným skleníkovými plyny. Někteří klimatologové zatím váhají, co je skutečnou příčinou vývoje klimatu na Zemi a jaký bude jeho další vývoj.

Fakta ovšem působí poměrně hrozivě. Zrychluje se tání ledovců v Alpách i v Himalájích, po celém světě je možné sledovat obrovské výkyvy v počasí. Tak například letošní únor bylo v Grónsku tepleji, než ve Španělsku a příliv teplého vzduchu do Grónska pokračuje i v březnu, v severní Africe se objevil sníh... (více zde). Konec konců, v pondělí máme první jarní den a stačí se podívat z okna. Sice se konečně otepluje, ale sněhu je tolik, že při rychlejším tání hrozí záplavy.