Antibiotika v životním prostředí

Autor: JiHo <jiho@jitrnizeme.cz>, Téma: Ekologie, Zdroj: www.osel.cz, Vydáno dne: 28. 03. 2005

Na serveru www.osel.cz se objevil zajímavý článek. Před antibiotiky v odpadních vodách varují australští vědci. Zajímavé byly i komentáře k tomuto článku.

Odborník na mořskou biologii Dr Simon Costanzo z Queenslandské university se svým týmem spolupracovníků zjistil, že množství antibiotik v odpadních a splaškových vodách v okolí Brisbane roste a že obdobně rostou i počty resistentních bakterií, které se v těchto vodách vyskytují.

Koupání v okolí měst Brisbane a Logan může být v důsledku nárůstu přítomnosti bakterií odolných vůči antibiotikům nebezpečné.

Velké množství antibiotik, které lidé berou jako lék, jsou vyloučeny v moči a ve stolici. „Z množství antibiotik jich vylučujeme až 90%  v jejich v aktivní formě“, říká Costanzo.

Ve hře ale není jen o odpad produkovaný lidmi. Přibližně 60% antibiotik používaných v Austrálii jsou antibiotika používaná jako léčiva ve veterinární sféře a jako doplňky krmiv pro zvířata.

(Celý článek zde)

Jeden z komentářů pod článkem:

To že jsou antibiotika v odpadní vodě detekovatelná je jedna věc. Druhá věc je, zda taková koncentrace má vůbec nějaké biologické účinky, tj. škodi bakteriím a vytváří tak selekční tlak na vznik rezistence. Myslím, že ne. Tomu odpovida i to, že jak sami autoři uvádí, nalezené rezistentní E. coli pochází patrně z fekálií léčených lidí.

Myslím, že obava vyjádřená v článku je zbytečná. Nejenom, že se antibiotika používají v medicíně masivně už 50 let a mimo nemocnic a ambulancí není rezistence problém, ale sama antibiotika jsou produkována volně zijícími mikroorganismy a to zcela bez přispění člověka.

Tak snadno se ale problém smést pod stůl nedá. Zaprvé, problém s rezistencí tu je a to nejen v nemocnicích. Penicilin je už dávno prakticky nepoužitelný a lékaři musí předepisovat stále exotičtější antibiotika. Bakterie si bohužel dokážou odolnost proti antibiotikům navzájem předávat, do určité míry dokonce i mezidruhově. A pokud antibiotika ve svém prostředí mají, bude  stačit i velmi slabý selekční tlak, aby se rezistence šířila. Tím druhým problémem je, že ty užitečné mikroorganismy často bývají na nepříznivé vlivy citlivější. Do rovnováhy se potom dá negativně zasáhnout velmi snadno.

V žádném případě si tedy nemyslím, že by lidé měli tato fakta ignorovat. Používat antibiotika při každé rýmě, případně je cpát do krmení zvířatům je nesmysl a časem se nám to může pěkně vymstít. Vůbec tu nejde o "zbytečná a naprosto ničím nepodložená hysterie zakomplexovaných ekologických aktivistů", jak bylo v dalším komentáři ke zmíněnému článku.