Hydráty methanu podruhé

Autor: JiHo <jiho@jitrnizeme.cz>, Téma: Ekologie, Vydáno dne: 17. 04. 2005

Asi se budeme opět častěji setkávat s pojmem "hydrát methanu". Otázkou je, jestli se jedná o nadějné palivo, nebo jestli se jedná o vážnou hrozbu pro klima Země.

V článku Řežeme si pod sebou větev jsme se již jednou na Jitřní zemi zabývali problémem, které hydráty methanu mohou představovat. Jejich zásoby v mořských sedimentech jsou totiž tak obrovské, že se v současné době začíná uvažovat o jejich těžbě. Tuhý hydrát methanu připomíná led a obsahuje asi 20% methanu a 80% vody. Je stabilní poze při nízké teplotě a vysokých tlacích. Právě zde se ale skrývá pořádný "zakopaný pes". Postupný nárůst teploty mořské vody snižuje stabilitu těchto zásob vysoce účinného skleníkového plynu a hrozí nebezpečí rychlého uvolňování methanu do ovzduší.

Ložiska obsahující hydráty metanu byla objevena na různých místech planety, například v oceánech nedaleko Aljašky, Norska nebo Japonska. Nejvíc se teď diskutuje o ložiscích v Mexickém zálivu, nacházejících se v hloubkách kolem 1,5 km pod mořskou hladinou, jejichž těžbu do 10 let plánuje USA. O možnosti těžby mořských zásob hydrátu methanu se zajímají také další státy, především Japonsko, Indie a Jižní Korea.

Ekologičtí aktivisté většinou zdůrazňují to, že spalováním dalších zásob fosilních paliv se množství CO2 v ovzduší bude dále zvyšovat a klima na Zemi se bude i nadále oteplovat. Je to sice pravda, ale jedná se jen o jednu stráku problému. Prudké uvolňování methanu do ovzduší, způsobené oteplením mořské vody (mimochodem, teplejší voda má i menší schopnost pohlcovat kysličník uhličitý) by skleníkový efekt ještě více zesílilo. Podle nových modelů by mohlo dojít k dalšímu skokovému zvýšení průměrné teploty na Zemi o 5 - 10 °C, což už by byla opravdu katastrofa nevídaných rozměrů.

V celém procesu je spousta neznámých. V poslední době se mluví i o tom, jak znečištěný vzduch (saze) zrychlují tání ledovců v Arktidě. Tím se do oceánu dostávají kvanta studené vody s nízkým obsahem solí. Proces ovlivňuje mořské proudy, ale jak přesně, to je těžké říci. V každém případě by například oslabení, případně až zastavení Golfského proudu, drasticky změnilo podnebí v Evropě.

Odkazy:

Těžba hydrátů metanu - nová naděje nebo hrozba?
Britské listy
Chemservis
Geova
ABC
National Geographic ČR
Saze způsobují tání ledovců v Arktidě
ČRo2 - Meteor 9.4.2005