Psychedelika jako lék? (3.)

Autor: Převzato <@>, Téma: Zdraví, Zdroj: NEW SCIENTIST, Vydáno dne: 05. 06. 2005

Teď to bude krátký pohled na nejznámnější z psychedelik, včetně jejich rizik.

Extáze

Podobně se zkoumají účinky extáze - MDMA. Budí pocity sounáležitosti, proto se jí občas říká empatogenní droga, a odstraňuje úzkostné stavy. Kdysi bývala užívána souběžně se skupinovými terapiemi. Problémy vznikají, je-li extáze kombinována s alkoholem, nikotinem nebo dalšími drogami. Pro výzkum proto byli vybráni dobrovolníci, kteří prokazatelně jiné drogy neužívají a neužívali. Byli rozděleni do dvou skupin podle toho, jak často extázi užívají. Umírnění, kteří užili extázi maximálně padesátkrát, byli v první skupině, druhou tvořili lidé, kteří extázi užili více než padesátkrát. Výsledky výzkumu se v tomto případě podstatně liší od účinků meskalinu a jsou alarmující. Halpern je zveřejnil v časopise Drug and Alcohol Dependence (Drogová a alkoholová závislost). Vyplývá z nich, že časté užívání extáze poškozuje výrazně mentální schopnosti - a to rychlost myšlení, reakce i schopnost uvažování. Umírnění uživatelé výrazné problémy nemají. Halpern z toho vyvozuje, že u těžkých pacientů například v závěrečném stadiu rakoviny při umírněném užívání může léčebný efekt převážit nebezpečí, které užívání extáze přináší. Americká FDA s tímto názorem zřejmě souhlasí, protože Halpern dostal povolení testovat účinky extáze na několika pacientech s posledním stadiem rakoviny, kterým by tato terapie nevyléčila rakovinu, ale měla by odstranit úzkostné stavy a pomoci jim vyrovnat se s nadcházející smrtí.

LSD a psilocybin

Souběžně s výzkumem účinku extáze a meskalinu probíhá výzkum využití LSD, psilocybinu a ibogainu k léčebným účelům. V současné době se nejreálnější zdá využití LSD a psilocybinu k léčení krutých bolestí hlavy vyvolaných otékáním cév v mozku. Jsou daleko ničivější než klasické migrény. Tvrdí se, že jsou dokonce horší než ledvinové kameny, které bývají pokládány za nejnesnesitelnější bolest. Tyto kruté bolesti hlavy postihují občas asi 3 lidi z tisíce a chronicky jednoho člověka z deseti tisíc. Podle Halperna LSD a psilocybin nabízejí v tomto směru velké možnosti. Postižení uvádějí, že prostředky proti bolesti jim většinou vůbec nezabírají, ale i malé množství LSD nebo psilocybinu prý přináší okamžitou úlevu a záchvaty bolesti se dostavují méně často. Je to dáno tím, že látka obsažená v LSD podobně jako námel stahuje krevní cévy.

Ayahuaska

Charles Grob, psychiatr z lékařského centra v Los Angeles a spoluzakladatel Heffterova institutu, zkoumá už léta účinky psilocybinu při léčení depresí a úzkostných stavů v posledním stadiu rakoviny, ale také účinky ayahuasky, slavného nápoje amazonských šamanů. Jeho psychedelické účinky jsou velmi silné, ale může způsobit žaludeční nevolnosti a průjmy. Od roku 1987 je ayahuaska legálně používána jako obřadní nápoj některými církvemi v Brazílii, z nichž největší je Uni~ao Do Vegetal. Tato církev kombinuje křesťanské prvky s přírodním domorodým náboženstvím a má asi 8000 členů. Výzkumy ukázaly, že členové této církve, kteří užívají pravidelně ayahuasku, nemají žádné škodlivé následky, naopak psychicky i fyzicky jsou zdravější než srovnatelný vzorek populace. Bylo prokázáno, že mají více receptorů neurotransmiteru serotoninu, což likviduje deprese a další psychické potíže. Podle vědců lze pomocí ayahuasky likvidovat závislost na alkoholu i jiných drogách i autodestruktivní tendence.