Duševní porucha lidského rodu

Autor: Ukázka z knihy <@>, Téma: Víra, Vydáno dne: 13. 07. 2005

Zajímavý text Arthura C. Clarka, je to jeho komentář k jedné kapitole jeho knihy 3001: Poslední vesmírná odysea.

Doličný materiál pro Khanovo znepokojivé tvrzení, že totiž většina lidstva alespoň z části trpí touž duševní poruchou, poskytuje dvaadvacátý díl mého televizního seriálu Záhady světa, nazvaný Setkání s Marií. mějme při tom na paměti, že křesťané představují jen nevelkou skupinu lidského rodu; nesrovnatelně větší počet lidí, než jsou všichni někdejší i současní vyznavači mariánského kultu dohromady, se klaněl nebo dosud klaní se stejně slepou oddaností božstvům tak odlišným, jako jsou Ráma, Kálí, Šiva, Thor, Wotan, Jupiter, Osiris...

Snad nejmarkantnějším a zároveň nejtristnějším příkladem člověka, jinak obdařeného oslnivou inteligencí, kterého jeho víra dovedla až k nepříčetnosti, je Conan Doyle. Navzdory tomu, že bezpočet jeho oblíbených médií a mágů byl postupně usvědčován z podvodů, jeho důvěra v ně zůstávala neotřesena. Tvůrce Sherlocka Holmese se dokonce pokoušel přesvědčit i velkého eskamotéra Harryho Houdiniho, že se při realizaci svých kouzel se zmizením vlastně "odhmotňuje". Přitom se často jednalo o triky, jak často říkával dr. Watson, až "absurdně jednoduché". (Viz esej Nepatřičnosti Conana Doyla v knize Martina Gardnera The Night is Large).

Detaily činnosti inkvizice a inkvizitorů, vedle jejichž nábožných ukrutností i sám Pol Pot anebo nacisté vyhlížejí jako neškodní dobrodějové, naleznete v rázném odsudku těchto tmářů novověku Démonizovaný svět z pera Carla Sagana. Přál bych si, aby se tato kniha - stejně jako uvedené Martinovo dílo - stala na všech středních školách povinnou četbou.

Alespoň jeden státní orgán podnikl účinné kroky proti jednomu přetrvávajícímu nábožensky motivovanému barbarství, a to Imigrační úřad Spojených států. Jak uvedl magazín Time (v článku Milníky z 24. června 1996), děvčeti, jemuž v zemi původu hrozí mrzačící zásah na pohlavních orgánech, musí být napříště v USA poskytnuto právo azylu.

Měl jsem tuto kapitolu už dopsánu, když mi přišla do ruky knížka Anthonyho Storra Na hliněných nohou: moc a charisma guruů (The Free Press, 1996). Je to až neuvěřitelné, že jeden takový švindlíř stačil nashromáždit - ještě než ho se značným zpožděním sebrali příslušní šerifové - triadevadesát Rolls Royců! A co horšího: třiaosmdesát procent jeho amerických oveček mělo vyšší vzdělání! Potvrdili tak mou oblíbenou definici intelektuála: "Člověk, kterému se dostalo vzdělání nad jeho duševní poměry."

Arthur C. Clarke
komentář k 19. kapitole knihy
3001: Poslední vesmírná odysea.


Poznámka redakce:

Tak co vy na to? Například Oshovi příznivci se jistě ohradí, ale tady jde o mnohem víc. "Guruů", "učitelů", "proroků" i "kontaktérů" nám běhá po světě velká spousta. I na stránkách Jitřní země už proběhly mnohé vášnivé debaty. Jak dokazuje zcela nedávná debata k "Poselství", je to stále aktuální téma. Takže nezbývá než si přát, "Aby nám Pán Bůh zdravý rozum zachovati ráčil!"