Zemřela Monica Sjöö

Autor: Zahrada <wiccan.zahrada@centrum.cz>, Téma: Witchcraft, Vydáno dne: 06. 11. 2005

Trochu se zpožděním (ale možná že Samhain je k tomu ideální čas) oznamuji, že Monica Sjöö zemřela letos na konci léta (8. srpna) po dlouhé nemoci ve věku 66 let.

Nechť její duše v klidu odpočívá v zemi věčného mládí či v zámku Caer Arianrhod kdesi na severu, kam živí nemohou.


© Monica Sjöö (Earth Lights / Zemská světla)

Monica Sjöö byla jednou z nejznámějších postav hnutí ženské spirituality a návrtu uctvání Velké Bohyně našeho věku. Je známá především svými obrazy, které mají nezaměnitelný styl a také nezaměnitelnou tématiku. Monika Sjöö je také spoluautirkou knihy The Great Cosmic Mother: Rediscovering the Religion of the Earth.


Původem pochází ze Švédska, kde se narodila 31. prosince 1938. V šedesátých letech se angažovala v anarchistických a protiválečných hnutích a aktivitách. Později se v Anglii od samého začátku věnovala feminismu a ženské spiritualitě. Většina jejích děl se zabývá tématy jako je ženské tělo, narození, příroda, porod... a jsou to jakési starověké pohanské a symbolické malby oděné do hávu moderního přístupu k výtvarnému umění. Monica Sjöö rovněž proslula velmi radikálními nenásilnými akcemi, které upozorňovaly na nepřirozené potlačení ženské spirituality ve společnosti.

Monica Sjöö navštívila také Českou republiku u příležitosti Festivalu Bohyně v roce 2004. Tenkrát jsem měl tu čest setkat se s touto zajímavou dámou setkat osobně, což byl naprosto neobyčejný zážitek. Sice se již pohybovala na kolečkovém křesle, nicméně energií jenom sršela. Bohužel... nenapadlo mě tenkrát ani ve snu, jak brzy tato pozoruhodná žena odejde. Její duše působila vskutku neobyčejně energicky a mladě. Tímto bych ji chtěl poděkovat za všechno, co udělala pro znovuzrození kultu Velké Matky v Evropě....

Nechť odpočívá v radostia štěstí v zemi předků a je navždy požehnána.

Článek o Monice Sjöö v češtině:
http://zeme.mysteria.cz/view.php?cisloclanku=2004100602

Článek o Monice Sjöö v angličtině:
http://www.guardian.co.uk/obituaries/story/0,3604,1576349,00.html

Zajímavá fotka z Festivalu Bohyně:
http://zeme.mysteria.cz/gallery.php?akce=obrazek_ukaz&media_id=332

Umění Monicy Sjöö:
http://www.monicasjoo.com/
http://www.artesian-arts.org/monicasjoo.htm

Článek o Festivalu Bohyně v angličtině:
http://artbyhanna.tripod.com/id16.html
poslal zahrada 4.11.2005, 8:32:00