Mužská iniciace

Autor: Ivan O. Štampach <ivan@stampach.cz>, Téma: Společnost a vztahy, Zdroj: www.stampach.cz, Vydáno dne: 08. 12. 2005

Tentokrát zase upozorním na knihu, která se má v těchto dnech objevit na pultech, a kterou sám očekávám. Autorem je Richard Rohr a jmenuje se "Adamův návrat". Kniha má lákavý, i když trochu podezřelý podtitul "Mužská iniciace". O knize samotné nemohu zatím nic napsat. Teprve se těším na její četbu.

Mám už ale představu o autorovi, který mi připadá mimořádně zajímavý. Je to praktik duchovního života pro dnešek. Kromě knih znám od lidí, kteří se toho zúčastnili, i jeho praktické semináře věnované právě mužské iniciaci. Oč jde? Před několika dny mi jeden zajímavý diskusní partner s velkou vášní říkal, jak se snažil být pár let křesťanem, ale jak už nemůže. Je na křesťanství velmi rozzloben. MImo jiné i proto, že se cítí být mužem, lépe řečeno Mužem, a křesťanství mu připadá jako náboženství pro ženy a (dodal bych já) náboženství pro ženy vedené (většinou) muži. Tento můj host mínil křesťanský důraz na poslušnost, pokoru, odevzdanost Bohu, který je vnímán jako On. Tahle debata byla pro mne těžká, ale znovu mi připoměla chybějící mužskou spiritualitu. Co by dnes odpovídalo středověké rytířské spiritualitě?

Mluví-li se dnes zase o mužské iniciaci, vypadá to, že se vracíme ještě více zpět, než jen k rytířům. Připomíná to archaickou (prehistorickou, pravěkou) společnost, případně dnešní etnika, která zachovala tento typ kultury. Můžeme se ale reálně někam vracet? Jak znám Rohra, nechce návraty. Chce prožité, rozvinuté, integrované mužství v současném rámci. Ve svých seminářích nabízí křesťanskou, v plném smyslu mužskou spiritualitu.

Není to samozřejmě nic šovinisticky mužského. Tento "maskulinismus" není polemickým protipólem dnes významného feminismu. Za sebe bych dodal, že oba póly by měly plně rozvinout to své. Ve společnosti, která je dnes (svými směrodatnými hodnotami, svými stereotypy a mechanismy) extremisticky maskulinní, by se měly více uplatnit i feminní prvky. A přitom v ní muži mohou být muži a ženy ženami. Po tisíciletích matriarchátu a pak pattriarchátu může přijít zdravá sociální a kulturní syntéza. Plně rozvinuté mužství v sobě zahrnuje i cosi ženského (tmavá jinová tečka v jangové části tradičního taoistického diagramu), a naopak.

Tak toto vše očekávám od knihy tohoto provokativního, vzdělaného, odvážného, zbožného amerického františkána. (Základní informace o něm v heslu Richard Rohr na http://en.wikipedia.org/).