Náboženská panoptika

Autor: Ivan O. Štampach <ivan@stampach.cz>, Téma: Víra, Vydáno dne: 07. 04. 2006

Takzvaná duchovně orientovaná literatura se podle nakladatelů a knihkupců šplhá až na třetinu knižního trhu. Podíváme-li se na náboženská a tomu podobná témata na veřejných diskusních klubech, zjistíte, že tam denně přibývají desítky i stovky příspěvků. Občas se tato témata procpou i do zdejší Konference. Úplně vedle byli ti, kdo předpovídali zánik zájmu.

Statisticky vyhodnocovaná šetření na celé čáře selhala. Zřejmě se otázky kladou nevhodně. Vyjadřují postupný zánik zavedených náboženských organizací

Je-li člověk sám orientován, dejme tomu, nábožensky, mělo by ho to těšit. Ale když vidím, o čem se diskutuje, začínám chápat radikální kritiky náboženství z křesťanských pozic, jako jsou Hejdánek, Balabán a zejména Funda.

Prakticky vše, co se tam děje, jsou nenávistné útoky na jinak smýšlející. Nejde jen o proslulá patologická individua, která zamořují prřostor webových diskusí. jde o téma samé. V Česku by to nepřipustila státní moc. Ale tito lidé, kdyby byli puštěni z řetězu, tak tu máme Severní Irsko, Balkán a Blízký Východ dohromady. Začíná mi docházet islámské, katolické a protestantské talibany nejsou zase až tak vzácnou výjimkou.

A tam, kde není krvežíznivý fanatismus, je cynický kšeft s lidským strachem. Na pražském esoterickém veletrhu jsem se v těchto dnech přesvědčil, že se prodávají nesmyslné, ale vehementně odůvodňované recepty na duševní a tělesné zdraví a rozvoj vyšších sil a schopností. Podívám-li se na náklady, jeví se mi to tak, že v tomto druhu obchodu činí přidaná hodnota nějakých 99%.