Modlení nepomáhá nebo je na škodu

Autor: Převzato <@>, Téma: Víra, Zdroj: www.osel.cz, Vydáno dne: 12. 04. 2006

Polemické výsledky jednoho výzkumu - zatím co některé výzkumy tvrdí, že modlitba za nemocného přispívá k jeho rychlejšímu uzdravení, tento výzkum ukazuje pravý opak. Takže je to stále "slovo do pranice".

 

 
Modlení za nemocné nepomáhá.

Nadace John Templeton Foundation, jež si podle svých vlastních proklamací klade za cíl objasnit vztahy mezi vědou a náboženstvím, sponzorovala rozsáhlou studii, v které byl zkoumán vliv modlení za nemocné na jejich zdravotní stav. V šesti velkých amerických nemocnicích bylo získáno pro studii bezmála 2000 lidí, kteří se měli podrobit operaci srdce (bypass – čili „přemostění“ místa, kde jsou narušeny koronární tepny zásah´bující srdeční sval krví ). Třetině pacientů bylo oznámeno, že byli zahrnuti do studie a možná se za ně někdo modlí. Ve skutečnosti se za ně nemodlil nikdo. Druhé třetině řekli autoři experimentu totéž, ale nechali za ně modlit najaté „modliče“. Za poslední třetinu pacientů se někdo modlil a pacienti o tom věděli.

 


Každý večer dostávaly tři skupiny křesťanských modličů faxem seznam osob, pro které mají orodovat u boha za úspěšnou operaci a rychlé uzdravení. Každý z vybraných pacientů byl na seznamu pro modlení po dobu dvou týdnů.  Lékaři sledovali výskyt komplikací po dobu 1 měsíce po operaci.

 

Modlitby neměly vliv na zdraví pacientů, kteří netušili, jestli se za ně někdo modlí či nikoli. U lidí, kteří věděli, že se za ně někdo modlí, stoupl počet zdravotních komplikací o 14%. Autoři studie předpokládají, že se na jejich zdraví podepsala zvýšená úzkost. Výsledky uveřejnil American Heart Journal.

 

Zvětšit obrázek
Při operacích srdce na tom nebyli lépe ti, za něž se někdo modlil. Naopak, pokud pacienti o modlitbách za své uzdravení věděli, měli o 14% vyšší četnost zdravotních komplikací.

Celá studie vyšla na 2,4 milionu dolarů a mnozí považují tuto sumu za vyhozenou z okna. Vedou je k tomu velmi zvláštní důvody.
„Nic takového nepotřebujeme,“ hlásá expert na otázky modlení v medicíně Richard Sloan z newyorské Columbia University. „Mnozí lidé si velice váží toho, že se za ně někdo modlí a není zapotřebí, aby vědci experimentálně dokazovali, jestli to funguje nebo ne. Zlehčuje to náboženský prožitek.“

 

Na ochranu autorů studie vystoupil Jeffrey Dusek z Harvard Medical School v Bostonu.
„Cítíme, že je to příležitost vnést solidní vědecký náhled do této oblasti,“ řekl Dusek. „Teď je studie hotová a je možné diskutovat o tom, jestli v podobném výzkumu pokračovat.“
Psychiatr Jon Streltzer z University of Hawaii v Honolulu považuje za mnohem důležitější otázky, nakolik se promítne pacientova víra do jeho zdraví, zda mu psychicky pomáhají modlitby a starost jeho blízkých.
„Nemyslím si, že by věda měla zkoumat nadpřirozené jevy,“ řekl Streltzer.
Dusek souhlasí, že psychologické aspekty bezesporu zaslouží další výzkum.

 

 

Se souhlasem redakce
převzato z www.osel.cz

Pár úryvků z diskuse:

Podle mne ten systém studie je totiž úplně špatně založený. Připomíná to tak trochu maturitu. Někteří kolabovali i když uměli a neměli žádný důvod k nervozitě a obavám.

A to s tím jak se Kohn utopil znáte?
Khon spadl do močálu i počal se topit. Začal volat: "Pane Bože, prosím Tě, zachraň mne!" Jeli kolem hasiči a chtěli ho vytáhnout. On jim řekl: "Nemusíte mi pomáhat, mne zachrání Bůh!" Hasiči tedy odjeli. To se opakovalo ještě dvakrát, až se milý Khon utopil. Přišel před Boha a ptal se ho: "Pane Bože, prosil jsem Tě o pomoc a ty jsi mne nechal utopit. Proč?" "A kdo si myslíš, že tam 3× poslal ty hasiče?" odpověděl Bůh.


Náhodou jsem četl o docela jiné studii, která dopadla přesně opačně.
www.socioweb.cz/upl/editorial/download/113_SOCIOweb_11-12_2003.pdf strana 3

Tam se modlili za otěhotnění při umělém oplodnění a nevěděli o tom pacienti ani lékaři. Polovina, za kterou se nemodlili, otěhotněla v 26%, druhá polovina v 50%.
Je to vysvětleno jako náhoda... pravděpodobnost že se to stane byla vypočtena na 0,13%.


Pokud mate na mysli studii : K.Y. Cha, D.P. Wirth, and R.A. Lobo, "Does prayer influence the success of in vitro fertilization-embryo transfer?"
tak ta je jednou z nejvetsich kontroverzi a dost malo vedcu ji bere vazne. Prof.Lobo sve jmeno z teto studie stahl , pry se na ni dostalo omylem. Wirth byl odsouzen na hezkych par let do vezeni za tusim mnohamilionove podvody pachane v dobe vzniku teto studie. Nejpodivnejsi na tom je , ze Journal of Reproductive Medicine nikdy nezverejnil kriticke pripominky a dokonce popira , ze takoveto dostal. Jedine co se da rict , ze je velmi pravdepodobne , ze studie byla podvod. Coz vzhledem k tomu , ze Wirth je parapsycholog a podvodnik moc neprekvapuje.