Bosenská pyramida Slunce - aktuální reportáž

Autor: Převzato <@>, Téma: Tajemno, Zdroj: matrix-2001.cz, Vydáno dne: 22. 04. 2006

Archeologický tým pod vedením dr. Semira Osmanigiče a geloga Nadji Nukic včera obnovil výkopové práce v oblasti s nadějí, že se podaří prokázat existenci bosenské pyramidy v kopci Visočica nad městečkem Visoki. Vzhledem k tomu, že přesně jak bylo avízováno, byly skutečně výkopové práce včetně archeologických a geologických průzkumů obnoveny i my se na stránkách nezávislého internetového deníku Matrix-2001.cz vrátíme k rozpracovanému seriálu o této velice záhadné a přítažlivé kauze. Seriál o bosenské "Pyramidě Slunce" bude průběžně doplňován aktuálními reportážními vstupy z terénu, tak aby čtenáři našich stránek byli aktuálně informováni. Pan Jaroslav Chvátal, provozovatel těchto stránek, je v kontaktu s pravou rukou pana Osmanigiče paní Jagodou Hozo a díky tomu budeme schopni exkluzivně svým čtenářům zprostředkovat ty nejaktuálnější informace. Sledujte proto pravidelně náš internetový deník. Další informace v reportáži.

Jak již bylo několikrát zde uvedeno, výzkum je veden přimo na kopci Visočica, který se nachází v těsné blízkosti města Visoki. Před několika roky bylo zjištěno, že morfický profil tohoto kopce by mohl odpovídat profilu známých pyramid v Latinské Americe, které Osmanigič osobně studoval. Tento počáteční výzkum také potvrdil, že svahy tohoto kopce jsou dislokovány pod velmi důležitým úhlem 45 stupňů.

Pod vrstvami nánosů zeminy objevili pracovní výzkumného týmu dlážděnou vchodovou plošinu se vstupem do tunelu. To vše za asistence velkých bloků užitkového kamene. Tyto bloky se staly předmětem samostatného výzkumu, jelikož existuje teorie, že by mohly být prvními částmi vnější zdi samotné pyramidální stavby.

Mezitím satelitní fotografie odhalily další anomálie, které naznačují, že by se v blízkosti této potenciální "Pyramidy Slunce" mohly nacházet další dvě menší pyramidy a to pod povrchovou úrovní dalších dvou kopců, které morficky vykazují silné anomálie nasvědčující tomu, že nepůjde o přirozené terénní formace, nechává se slyšet geolog Nadja Nikic.

Průzkumný tým se snažil dostat co nejdále do nalezeného tunelu. Asi po 260 metrech však narazil na zával, takže další cesta byla nemožná. dle teoretických výpočtů by však měl být tunel dlouhý asi 2, 4 míle přičemž podle speciální sondáže vykazuje na jistém místě dvojnásobné křížení s dalšími možnými tunely.

Jiný pracovní tým začal s realizací celkem deseti průzkumných šachet s jejichž pomocí se snaží dostat blíž k velkých kvádrům z užitkového kamene. Aktivní výzkumná činnost bude v letošním roce trvat zhruba šest měsíců - tedy do řijna 2006. Během května se májí k týmu přidat dva experti z Egypta, čimž by se měla posílit především profesionalita a zkušenost. To by mělo druhotně přinést i kvalitnější výsledky přímo na místě výkopových prací.

Dr. Semir Osmanigič sdělil, že první surové výsledky právě začínající výzkumné činnosti by měly být k dispozici zhruba do tří týdnů. Jistě nebude bez zajímavosti, když uvedu, že v již v minulosti nedaleko města Visoko antropologové nalezli bohaté důkazy existence lidských sídlišť z období před 7000 lety !!! Toto město bylo ve středověku považováno za "hlavní město" Bosny přičemž němečtí archeologové před nedávném právě v této inkriminované lokalitě nalezly na 24000 neolitických artefaktů. Mimo to na vrcholu kopce Visočica - právě tam kde nyní probíhá výzkum, existovala po dvě staletí středověká pevnost, který byla bohatě využívána bosenskými králi.

Tato pevnost byla vlastně jakousi pozorovatelnou pomocí které byl monitorován případný pohyb římsých vojáků v této lokalitě. Pevnost byla vybudována v době Illyriánské kultůry, která pokrývala balkánský poloostrov dlouho před příchodem slovanských kmenů, kteří si tuto krajinu porobili kolem roku 600 n.l.

Jsem přesvědčen, že všichni budeme s napětím očekávat nové události kolem "Bosenské pyramidy Slunce", které by měly zákonitě přijít tak jak bude pokračovat letošní výzkum a průzkum dané lokality.

Asi snad jakýmsi "černým puntíkem", ale pochopitelným a očekávaným, je činodá aktivita místních obyvatel, kteří ve vidině přílivu zahraničních turistů připravují pytle laciných tretek oslavujících jejich "znavunalezenou pyramidu".

Jaroslav Chvátal
se souhlasem redakce
převzato z www.matrix-2001.cz