Trapné čecháčkovství tvář v tvář americkému drábovi

Autor: Ivan O. Štampach <ivan@stampach.cz>, Téma: Společnost a vztahy, Vydáno dne: 23. 05. 2006

Dodatek k americkému imigračnímu zákonu, o kterém v sobotu referovala média a který čeští diplomati a diplomati z "nových zemí" Evropské unie pochválili, je v tom bodu, který se ve zprávách cituje, skandální.

Udělení víz se podmiňuje podporou argresivní, dobrodružné, imperiální politiky současné vlády USA, která je i v této zemi samotné předmětem ostré kritiky. Čeští občané se mají stát rukojmími bushovské dynastie.

Pokládám za projev čecháčkovské zbabělosti, že český stát nedokáže zavést recipročně vízovou povinnost pro Američany.

Protizákonné víceleté věznění lidí neobviněných z trestných činů na základně Quantanamo na Kubě, mučení politických vězňů Američany v iráckých věznicích, to je něco, co podkopává zájem o cestu do Ameriky. Co by v takové zemi občan staré dobré Evropy pohledával? Mrzí mne, že se tím vzdám možného bližšího kontaktu s Američany, kteří nejsou politickými a náboženskými fanatiky ve stylu současné washingtonské administrativy, ale s tím se musím smířit, máme-li si zachovat čest.

Dokud budeme politicky vydíráni, budeme se muset také bohužel vzdát potěšení z kontaktů s rozumnými Američany na návštěvě u nás. Budou-li potřebovat víza, a to je v tuto chvíli nutné, budou bohužel jezdit méně. Mrzelo by mne to, ale pokládám toto protiopatření za nutné.

Neprojeví-li česká vláda dost odvahy k hájení zájmů občanů své země, budu její představitele pokládat za trapné slouhy a budu velmi uvažovat, koho volit.