Novinky okolo Bosenských pyramid

Autor: JiHo <jiho@jitrnizeme.cz>, Téma: Tajemno, Vydáno dne: 09. 06. 2006

Už delší dobu se diskutuje o pravosti pyramid nedaleko bosenského městečka Visoko. Nyní chce jejich pravost prověřit UNESCO.

Jedná se o skutečné pyramidy, nebo o podvod, případně o dovedný reklamní tah? Archeologové nevědí, ale podle obyvatel městečka Visoko nedaleko Sarajeva není o čem debatovat.

Jsou pevně přesvědčeni o tom, že kopec v blízkosti jejich města skrývá pyramidu, a hbitě na tom začali vydělávat, píše agentura Reuters.

Visoko prosperuje díky kontroverzním vykopávkám, které mají dokázat, že nedaleký vrch Visočica je vlastně pyramidou, kterou před 12 tisíci lety vybudovali Ilyrové. Ti obývali Balkán dlouho před tím, než ho dobyly kolem roku 600 našeho letopočtu slovanské kmeny.

Satelitní a infračervené záběry navíc odhalily, že ve stejném údolí stojí další dva menší pyramidové pahorky.

Mnozí archeologové jsou skeptičtí, ale jejich amatérský kolega Semir Osmanagič, podnikatel narozený v Bosně, který přišel s teorií pyramidy a zahájil výkopové práce, je pevně přesvědčen, že to může dokázat.

Tým složený z expertů UNESCO se zanedlouho vydá do Bosny, aby prověřil pravost údajné pyramidy, kterou před nedávnem odhalili archeologové na kopci Visočica nedaleko bosenské metropole Sarajeva. Amatérský objevitel pyramidy Semir Osmanagić sice tvrdí, že o podvrh nejde, ale evropští archeologové říkají, že pyramida v Bosně a Hercegovině je nesmysl.

Pravost objevu však potvrdil jeden z egyptských vědců, kteří se specializují na pyramidy. Podle něj jde o primitivní pyramidu z blíže neznámého období. Na jedné ze stran kopce Visočica se totiž údajně nacházejí kamenné bloky na nichž jsou patrné stopy po cementu, který se používal při stavbě egyptských pyramid.

Osmanagičův tým zatím pokračuje v dalších vykopávkách. Nyní se zajímá především o kopec Plješevica, který nazývá měsíční pyramidou. Poslední objev je navíc údajně protkán tunely, které spojují celkem tři starobylé pyramidy.

Zpracováno podle agenturních zpráv, další informace můžete najít zde:
- Bosanska piramida Sunca
- SME (03.06.2006, Tihič: K odhaľovaniu bosnianskych pyramíd sa pripojí aj UNESCO)
- WM magazín (04.06.2006, Bosenské pyramidy)
- iDNES (17.04.2006, Bosenské město doufá, že má za zády pyramidu)
- Bleskově.cz (19.04.2006, Vědci v Bosně objevili pyramidu)
- Český rozhlas (19.04.2006, V Evropě byla možná objevena pyramida podobných rozměrů...)
- Matrix-2001.cz (19.04.2006, Bosenská pyramida Slunce - aktuální reportáž)
- Druidova.mysteria.cz (První pyramidy v Evropě?)