Málo známé léčivé rostliny 9.

Autor: Ivana Paukertová <ipaukertova@volny.cz>, Téma: Léčivé rostliny - druhy, Vydáno dne: 12. 12. 2006

Turan kanadský (turanka)
Conyza canadensis (L.) Cronquist (syn. Erigeron canadensis)

Pochází ze severní Ameriky, kde je tradiční indiánskou léčivou rostlinou. U nás je zdomácnělá, vyskytuje se jako ruderální rostlina zejména v blízkosti lidských sídel – podél cest, na železničních náspech, na úhorech, ve městech. Roztroušeně chlupatá bylina s čárkovitě kopinatými listy a s latou drobných (3mm) bílých nebo nažloutlých úborů. Kvete od května do června, dorůstá výšky od 10 cm do 1,5 metru, výška se liší podle podmínek stanoviště. Patří mezi rostliny hvězdnicovité Asteraceae.

turan kanadský Conyza canadensis

Sbírá se kvetoucí nať.

Obsahuje silici s limonenem, flavonoidy, třísloviny, cholin, kyselinu gallovou, pryskyřice, vosky.

Rostlina se používá jako močopudný prostředek, podporuje vylučování kyseliny močové, takže působí protirevmaticky a proti dně. Tlumí vnitřní krvácení a průjmy, podporuje látkovou výměnu, takže má příznivý vliv na kožní choroby. Podporuje tvorbu bílých krvinek a je účinná proti bronchitidě. Používá se ve formě odvaru, nedoporučuje se pro malé děti, pro seniory je naopak velmi vhodná.

Obklad kmene Siouxů na pohmožděné, zanícené nebo bolestivé koleno: čerstvou nať rozdrtíme nebo pomeleme, smícháme s trochou měsíčkové masti, ohnivé vody, vaječným bílkem a moukou. Zpracujeme v těsto, které dáme na obvaz a přiložíme na noc. Aplikujeme první tři dny každý den a poté čtyřikrát obden.

Zhouba blech kmene Siouxů: čerstvou nať naložíme asi na týden do oleje, nejlépe olivového. Olejem potíráme pokožku.

Použití a obsahové látky podle J. A. Zentricha