Málo známé léčivé rostliny 6.

Autor: Ivana Paukertová <ipaukertova@volny.cz>, Téma: Rostlinné adaptogeny, Vydáno dne: 21. 11. 2006

Rozchodník velký (r. největší, rozchodníkovec)
Hylotelephium maximum (L.) Holub (syn. Sedum maximum (L.) Hoffm.



20-60 cm vysoká rostlina, listy vstřícné nebo v 3četných přeslenech, neojíněné, rovnovážně odstálé, často prohnuté do lžicovitého tvaru. Okvětní plátky 3-3,5 mm dlouhé, žlutobílé nebo zelenobílé, květenství chudší, zpravidla ploché. Kvete od července do srpna. Skály, světlé lesy, lesní lemy. Ve vyšších polohách pouze na skalách.

Patří mezi dužnaté rostliny do čeledi tlusticovitých Crassulaceae. Jako řada rostlin z této čeledi působí jako biostimulátor, což jej řadí mezi rostlinné adaptogeny.

Sbírá se list, používá se čerstvý, méně sušený. Na obklady se používá rozdrcená čerstvá nať nebo list, zabalený do gázy. Užívá se také čerstvá šťáva, její účinek se dá ještě zvýšit přípravou podle Filatova (Elixír života).

Obsahuje glykosidy flavonového typu, třísloviny, sacharidy, vitamín C, karoten, vápenaté soli, organické kyseliny. Některé prameny udávají v některých rostlinách i výskyt potenciálně kancerogenních alkaloidů. Z tohoto důvodu se doporučuje pouze zevní užití, ačkoliv jsou známy výborné výsledky při vnitřním užívání, zejména ve formě přípravku podle akademika Filatova a v Rusku i s výtažkem z nati, nazývaným Biosed, který je určený k injekcím. Při vnitřním podáváním se kromě působení biostimulačního udávají účinky kardiotonické a močopudné. Jeho zevní použití má ovšem také vynikající účinky, má silné hojivé působení na rány, hemoroidy, bércové vředy, fistule a další kožní problémy.

Nejasnosti ohledně obsahových látek mohou spočívat také v tom, že agregát se rozpadá na několik velmi podobných druhů a poddruhů. Příbuzný je také často pěstovaný rozchodník nádherný Hylotelephium spectabile (Bor.) Ohba, který má růžové květy a sivé, ojíněné listy v 3četných přeslenech. Rozchodník křovištní Hylotelephium julianum (Bor.) Grulich je rostlina vysoká 40-100 cm, s vystoupavými lodyhami, zpravidla hustě střechovitě olistěnými (listy jsou v zákrytu při pohledu shora). Ojíněné listy jsou většinou v 3četných přeslenech, nikdy se lžicovitě neprohýbají. Květní plátky 4-4,5 mm dlouhé, květenství velmi bohaté,  nahoře zpravidla velmi vypouklé. Květy žlutobílé nebo zelenobílé. Meze, křoviny, okraje lesů. Rozchodník nachový Hylotelephium telephium (L.) Ohba s.str. (syn. H. purpureum (L.) Schult., Sedum telephium L.)má růžová poupata, karmínové květy bez žlutého nádechu. Tvoří mohutné trsy s hustě olistěnými lodyhami, listy má drobně zubaté, v 3četných přeslenech, obvejčité až kosníkovité. Kvete od srpna do října, roste místy hojně na mezích, v křovinách, v příkopech. V Beskydech a na Slovensku roste rozchodník karpatský Hylotelephium argutum (Haw.) Holub se zubatými, neojíněnými listy a červenofialovými květy.

Použití a obsahové látky podle J. A. Zentricha