Jak připravit lektvar

Autor: Ukázka z knihy <@>, Téma: Rukověť bylináře, Vydáno dne: 14. 01. 2007

Když se řekne lektvar, většina lidí si toto slovo dosadí do spojení „čarodějnický lektvar“. Slovo balzám zase nejčastěji užíváme ve spojení „hojivý balzám“ nebo „balzám na duši“. Přesto obě slova, lektvar i balzám, označují starou lékovou formu pro bylinný přípravek.



Bylinné balzámy, nebo také lektvary (electuaria), jsou vlastně směsi bylin s ředěným lihem a medem. Takovouto úpravou se dosahuje mimořádně dobrého vstřebávání látek, a tím i urychleného nástupu účinku. Přednostně přitom užíváme čerstvé byliny, případně byliny upravené podle Filatova (příprava podle Filatova viz článek Elixír života) Při použití suchých drog ale základní hmotnost vsázky neměníme a postup zbytečně nekomplikujeme. Připravujeme prostě vždy najednou stejné množství, což je většinou 420 g balzámu.

Balzám v sobě spojuje výhody různých lékových forem. Je to jakési kompromisní řešení účinku čaje, tinktury, sirupu i léčivého vína. Při výrobě se postupuje tak, že se vezme 70 g čerstvé byliny (doporučuje se úprava podle Filatova), nebo i stejné množství sušené drogy a přelije se 150 g (asi 175 ml) lihu 40% nebo jiného alkoholu, například vodky, a dobře se protřepe.

Po třech dnech se do výluhu vmíchá 200 g medu a vše se znovu dobře protřepe. Již další den je balzám připraven k použití. Není-li určeno jinak, podáváme 4krát denně 1 čajovou lžičku směsi. Tu dáme na sítko z nerezu nebo umělé hmoty a směs propasírujeme (vymačkáme) lžičkou z umělé hmoty. Nakonec přes sítko přelijeme asi 125 ml převařené vody, dobře promícháme a vypijeme.

Z knihy J. Janča, J. A. Zentirch: Herbář léčivých rostlin, I. díl.