Bolesti zad

Autor: Ivana Paukertová <ipaukertova@volny.cz>, Téma: Bylinné čaje a přípravky, Vydáno dne: 20. 01. 2007

Na bolesti zad se také najdou některé recepty a doporučení, tento problém ale nelze řešit pouze jimi. Je nutné i cvičit (hodně), též podle zkušeností J. Janči a J. A. Zentricha pomáhá reflexní terapie a chiropraxe (prováděná člověkem, který tomu opravdu rozumí).



Bezchybnou funkci páteře  je nutno podporovat dobrým zásobováním těla jódem, vápníkem a hořčíkem. Jód obsahují velké mořské ryby (tedy ne sardinky), mořské řasy, karbinec evropský, třešně a višně ve všech podobách.

zavinutka podvojná Monarda didyma

Jako prevence bolestí zad, zejména vyhřeznutí plotének se doporučují masáže s třezalkovým olejem.

Indiáni používali monardový olej na masáže při bolestech zad. Monarda, aneb americká meduňka, správně botanicky zavinutka podvojná (Monarda didyma L.) je často pěstovaná na zahrádkách i u nás - viz obrázek, kliknutím se zvětší. Olej se připraví standardním způsobem (viz Lékové formy 1.). Bolesti zad  mírní i koupele z odvaru přesličky (odvar viz Základní lékové formy, koupele viz Lékové formy 2.). Jako analgetikum se může použít šťáva z bezinek nebo masáže olejem, do kterého nakapeme několik kapek silice z jalovce obecného. Na utišení bolesti je možno použít i kopytníkovou tinkturu, 2-3x denně 20 kapek, nepoužívat dlouhodobě (zde se musí dodržet dávky, i když předávkování vyvolává u většiny osob mohutné zvracení, těm  ostatním hrozí otrava). Chronické bolestivé stavy lze účinně potlačit obklady z 10 ml teplého ricinového oleje (v lékárně) na dvě hodiny. Na obklad položíme termofor nebo elektrickou zahřívací deku, zůstaneme úplně v klidu (bez knížky, televize, rozhovoru) a udržujeme celé tělo v teple. Maximální doba obkladu je 150 minut. Potíže někdy ustupují velmi rychle, již po dvou nebo třech aplikacích.

Šťáva z bezinek

Čerstvou šťávu převaříme (nepřevařená vyvolává u některých lidí nevolnost) a smícháme se 40% alkoholem v poměru 850 ml šťávy na 150 ml lihoviny, přidáme na špičku nože potravinářskou kyselinu citronovou (bez cukru). 15 minut sterilujeme jako okurky. Dávkování je 8-10 lžic denně. Předávkování může způsobit otravu, horší je záměna s plody bezu chebdí (bez chebdí je statná, ale nedřevnatějící bylina), které mají prudké působení.

Bolesti v kříži nebo pod lopatkami (Bylinář Karel, originální znění)

Kupte si za 1 Kč bezinkový ocet, svařte jej v 1 litru vody a přikládejte obklady pokud možno horké na postižené místo.

Podle J. Janči a J. A. Zentricha