Kontraindikace léčivých rostlin a některá další rizika

Autor: Ivana Paukertová <ipaukertova@volny.cz>, Téma: Rukověť bylináře, Vydáno dne: 03. 02. 2007

Může léčivá bylina uškodit? Může. Je potřeba znát všechna rizika a omezení a brát je v úvahu.

Tabulka ke stažení, která měla chybu, již funguje bez problémů.



Je potřeba vědět, na kterou potíž či chorobu rostlina působí a také kterou její část použít. U některých rostlin se různé její části používají na něco jiného, u některých i léčivých rostlin jsou některé části jedovaté a používat se nesmí. Příkladem je obyčejný brambor, který obsahuje solanin a je proto jedovatý. Pouze v hlízách se ho vyskytuje mizivé množství a tudíž jsou hlízy jedlé. Ricinový olej je neškodný (je detoxikovaný při výrobě), semena skočce, rostliny, ze které se vyrábí obsahují smrtelné toxiny, dítěti stačí 5-6 semen.

Pro různé potíže může být příprava různá, např. vnitřně nálev a na obklady odvar. Tady nehrozí nic jiného, než že výsledný přípravek bude neúčinný nebo méně účinný.

Předepsané dávkování je nutno dodržovat, zejména u silněji působících rostlin, kde hrozí otravy. Také je potřeba znát závažnost případné otravy a je třeba vědět, co dělat. To jsou ovšem témata na samostatné články.

Dalším okruhem jsou kontraindikace, tj. nemoci a potíže, kdy je užívání určité rostliny pro tuto nemoc zakázáno. Toto téma je málo známé, stále ještě existuje řada lidí, kteří se domnívají, že léčivé rostliny nemohou uškodit za žádných okolností.

Z tohoto důvodu jsem připravila tabulku kontraindikací některých léčivých rostlin, kterou si můžete stáhnout v sekci pro stažení. Pokud v tabulce nějakou rostlinu nenajdete, neznamená to, že je neškodná, ale to, že jsem ji zatím nezpracovala. Nejsou zde zahrnuty rostliny vyloučené při těhotenství a kojení a rostliny nevhodné pro děti. Co se týká menstruace, problém je trochu širší a zde uvedené údaje nepokládejte za konečné. Chybí zde jedovatost rostlin, příznaky otravy, její závažnost a postup při otravě. Tabulku budu průběžně doplňovat.


Poznámky k tabulce:

Indikace – na jaké potíže se rostlina používá, např. při nachlazení, v tabulce zahrnuty nejsou

Kontraindikace – choroby, při kterých je užívání rostliny vyloučeno, protože může způsobit zhoršení stavu a poškození 

Předávkování – příjem dávky vyšší než léčebné či obvyklé, myslí se celková denní dávka

Dlouhodobé užívání – pokud je v kolonce nedoporučuje se, smí se rostlina užívat jen krátkodobě (asi 14 dní, u některých ještě kratší dobu, např. kostival). Pokud je v kolonce je možné, smí se rostlina užívat i několik měsíců. Žádná rostlina není doporučena k trvalému užívání. V případě dlouhodobých potíží se doporučuje léčivé rostliny střídat.

Individuální potíže – některé rostliny způsobují problémy jen u některých citlivých jedinců, zbytku populace se to netýká (ale většinou to poprvé dotyčný neví).



Tabulka je zpracována podle knih:

J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin 1-7 díl, Eminent 1994-1998.

Viktor Sekyt: Nebezpečné bylinkářství. Gemma89, 1994.