Podběl jako léčivá rostlina

Autor: Ivana Paukertová <ipaukertova@volny.cz>, Téma: Léčivé rostliny - druhy, Vydáno dne: 08. 03. 2007

Patří mezi nejčasnější jarní rostliny, má charakteristickou šupinatou lodyhu s jedním květem.



podběl léčivý Tussilago farfara

Podběl lékařský Tussilago farfara L.

Kvete před vyrašením listů, většinou květy a listy moc společně nebývají.

Květ je natolik charakteristický, že se snad ani zaměnit nedá, listy jsou velmi podobné devětsilu. Podběl má listy 20-30 cm v průměru, listy devětsilu zvrhlého i bílého bývají o hodně větší, mohou mít až 60 cm v průměru a mohou sahat dospělému člověku až po ramena. Devětsily vyhledávají vlhká místa, najdeme je proto většinou podél potoků, na nenarušených místech v horských nebo podhorských oblastech, v nížinách se vyskytují vzácně. Zatímco podběl roste nejčastěji na narušených půdách jako plevel v blízkosti lidských sídlišť, často na hlinitých náspech, na úhorech atd. Rozlišení je možné ještě podle průřezu řapíku a v případě pochybností se většinou dají najít zbytky kvetoucích nebo plodících lodyh, což celou záležitost vyjasní. 

podběl léčivý Tussilago farfara

V březnu se sbírají květy, v květnu a červnu listy.

Květy obsahují flavonoidy, xanthofyl, silici, sliz, glykosidické hořčiny, třísloviny. List obsahuje sliz, glykosidické hořčiny, třísloviny, kyselinu gallovou, mléčnou, jablečnou, vinnou, kávovou, polysacharid inulin, cholin, silici, cukry a minerální látky, zejména zinek a draslík. Květ i list obsahuje necidy (pyrolizidinové alkaloidy) a z toho důvodu se nedoporučuje podběl dlouhodobě, také překračování dávek není neškodné a nehodí se pro děti, těhotné a kojící. Sušením se obsah necidů snižuje, proto podběl používáme přednostně sušený.

Chrání zanícené sliznice, list je proti astmatu. Tlumí kašel, podporuje vykašlávání, podpůrně působí při cukrovce, protože zinek má vliv na využití inzulínu. Květ je proti křečím a na kašel.

Připravuje se jako nálev, na zevní užití jsou vhodnější čerstvé listy nebo odvar. Hodinový zábal do čerstvých listů pomáhá při bolestech kloubů a při revmatismu. Na křečové žíly se používá obklad z drcených listů a sladké smetany, dává se na noc. Zevně se dále připravuje z podbělu odvar na kloktadlo a omývání ekzémů. Na neuralgie se připravuje obklad z naklepaných listů, přes 1 cm tlustá vrstva. Na pásový opar se přikládají listy spařené. 

Recepty: Podbělový sirup proti kašli

Použití a obsahové látky podle J. A.Zentricha