Jarní recepty pro zdraví - kopřiva

Autor: Ivana Paukertová <ipaukertova@volny.cz>, Téma: Recepty z planých rostlin, Vydáno dne: 23. 03. 2007

Na jaře se provádí jarní očistné kúry. Patří k nim i změna na zdravý jídelníček, ke které přinášíme inspiraci.

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je na jaře nenahraditelná.



Obsahuje velmi mnoho nerostných látek, zejména draslík, vápník a železo, vitamín C, provitamín A, vitamíny skupiny B a další biologicky aktivní látky jako například glukokininy, fytoncidy, velmi mnoho chlorofylu, organické kyseliny. Působí diureticky, snižuje hladinu krevního cukru, užívá se při jaterních a žlučníkových chorobách, avitaminózách, chudokrevnosti, k přeladění střevní činnosti a všeobecně k povzbuzení metabolismu. Používáme mladé listy, sbírané asi do 20. května, po natrhání dobře spaříme.

Špenát

Nasekáme asi dvě látkové tašky (při spaření hodně ubude) mladých výhonků kopřivy, spaříme, nahrubo pokrájíme a asi 15 minut podusíme. Pak rozmixujeme (ztratí „chlupatou“ chuť) a dále zpracujeme podle svého zvyku jako obvyklý špenát s česnekem, vajíčkem, zahustíme a podáváme. Rozmixovaný polotovar můžeme zmrazit a uchovávat v mrazáku.

Kopřivové lečo

Připravíme lečo běžným způsobem a asi 10 minut před dokončením přidáme 2-4 hrsti dobře spařených a nadrobno nakrájených kopřiv. Popravdě nemusí být spařené, ale nakrájené ano. Může jich být i stejné množství co leča.

Kopřivové nudle

Připravíme těsto na omelety, přidáme do něj kari a drobně nasekané spařené kopřivy. Na másle upečeme omelety, stočíme a po vychladnutí nakrájíme na tenké proužky. Proužky vložíme jako nudle do vývaru.

Nádivka

Nakrájené žemle zalijeme horkým vývarem a necháme změknout. Přidáme na malé kostičky nakrájenou předvařenou zeleninu (mrkev, celer, petržel), masožravci ještě nakrájená drůbeží játra, vejce a nadrobno nakrájené spařené kopřivy. Okořeníme spoustou majoránky a trochou pepře, máme-li, přidáme i petrželku, pažitku nebo libeček. Upečeme v troubě.

Kopřivový nákyp

Listy uvaříme ve slané vodě do měkka, necháme okapat a jemně nasekáme. Na jednu osobu pokrájíme jednu žemli, přidáme trochu oleje a zalijeme vařícím netučným mlékem. Necháme změknout pod pokličkou a nakrájíme najemno cibuli, libeček a kopr. Uděláme sníh z bílků. Smícháme žemle, sníh i kopřivy, osolíme a asi půl hodiny pečeme.

Kopřivák

Připravíme běžným způsobem bramborákové těsto a přidáme několik hrstí spařených kopřiv.

Gratinovaná kopřiva

Na oleji osmahneme cibulku, přidáme spařené a nahrubo nakrájené kopřivy. Směs vložíme do vymazaného pekáčku, osolíme, případně opepříme. Poklademe plátky měkkého sýra (nejlepší je blaťácké zlato) a zapečeme. Podáváme s bramborem.

Zapečené brambory s kopřivou

250 g cibulky, 1 kg pórku, 1 kg brambor, půl kg spařených, nakrájených kopřiv, půl litru mléka, 3 žervé, sůl, případně pepř.

Cibuli nakrájíme na kroužky, brambory na nudličky, pórek na kolečka. Do vymazané formy vrstvíme brambory, pórek, kopřivy, prokládáme cibulí, průběžně solíme nebo i pepříme. Poslední vrstva má být bramborová. Žervé rozšleháme v mléce a směs zalijeme. Nahoru dáme několik kousků másla. Pečeme v předem vyhřáté troubě, až jsou brambory měkké a povrch zlatavý.

Další recepty s kopřivou (i jinými planými rostlinami) najdete též na fóru Biozahrada.