Myši loví kočky

Autor: Převzato <@>, Téma: Ekologie, Vydáno dne: 01. 04. 2007

Na malém ostrově poblíž ostrova Upolu (Samoa, Plavecké ostrovy) v Polynésii se poslední dobou dějí pozoruhodné věci. Zoologové stojí nad nimi v rozpacích.Zdejší mohutné plemeno myši domácí Mus musculus ssp. robusta se začalo chovat poněkud proti přírodě. Myši této rasy se začaly shlukovat do velkých kolonií, které se účinně brání nájezdům zdejších koček a dokonce je i loví. Jedinci tohoto plemene myši dosahují velikosti potkana.

Tento případ je šokující, ale není jediný. Je znám případ, kdy stádo pakoňů přestalo před lovícím lvem utíkat a pod vedením vůdce stáda se obrátilo proti němu a zahnalo šelmu na útěk – tato událost byla natočena a je promítáma na různých televizních kanálech (u nás např. Discovery a Animal Planet).

Pozoruhodné je, že na ostrově se vyskytuje i nominátní (obyčejné) plemeno myši domácí, které se takto nechová. Původní myši ostrova jsou právě ony robustní, plemeno myši domácí normální velikosti bylo zavlečeno až v roce 1952 na lodích s obilím. Na rozdíl od podobných případů, kdy zavlečený druh potlačuje druhy původní (např. pes dingo v Austrálii), zde se zdá, že původní plemeno prosperuje lépe. Zoologové to přičítají právě jeho robustnímu vzrůstu. Populace zavlečených běžných myší se v poslední době prudce snižuje a to právě díky tomu, že pro kočky mohutné myši již nemohou sloužit jako zdroj potravy a tudíž se orientují na jejich menší příbuzné.

Myší komanda běžně loví koťata a ve vesnici Oarao byl popsán i případ ulovení dospělé kočky kolonií těchto robustních myší, která čítá 5000 jedinců. Očití svědkové prohlašují, že ta kočka prostě neměla šanci. Obyvatelům vesnice přítomnost velké myší kolonie nepřekáží. Svou úrodu chrání soustavou poměrně jednoduchých pastí, do kterých se jen zřídka chytne robustní myš. „Oni jsou chytré, vědí, že si nepřejeme, aby nám braly naši potravu“ říkají vesničané. Více jim vadí ty běžné, normální myši, které, jak se zdá, nebudou i s kočkami nikomu chybět.

Pokud tomu věříte, podívejte se prosím na datum vydání článku, promiňte, ale dnes je apríl. Případ s pakoni je ale pravdivý, je opravdu i natočený a vysílaný. Další pravdivá věc je, že vztahy mezi různými živočišnými druhy mohou být i takto složité. Mimochodem, takto se tvoří polopravdy: mezi pravdivé a ověřitelné skutečnosti se zamíchá pár nepravdivých a pokud možno neověřitelných.

Podle České agentury pro apríl.