Královna květin jako magická rostlina

Autor: Ukázka z knihy <@>, Téma: Witchcraft, Vydáno dne: 10. 04. 2007

Růže je bylinou proo keltské svátky jarní rovnodennosti MEÁN EARRAIGH, BELTAINE, letního slunovratu MEÁN SAMHRAIDH a podzimní rovnodennosti MEÁN FÓMHAIR.



RŮŽE, Rosa spp. L.

Použité části: květ a šípky

Bylinná léčba: Růžový plátkový sirup se získá vyluhováním cukru a dvojnásobného množství okvětních plátků v horké vodě. Jinou možností je semlít čerstvé plátky s trochou vařící vody, přecedit a získanou tekutinu smí­chat s medem. Tento sirup je pří­rodním laxativem a upravuje čin­nost žaludku. Šípky by se měly sbírat po prvním mrazu. Budou pak červe­né a vhodné k sušení a k výrobě dže­mu. Ten se užívá na kašel. Usušené šípky se rozloupnou, odstraní se­mínka a vlákna, a z očištěných slu­pek uvaří skvělý čaj na bolení v kr­ku. 10 minut se lehce povaří dvě kávové lžičky na 250 ml vody. Infúze (nálev připravený zalitím horkou vodou) z okvětních plátků (30 g na 500 ml vody) uklidňuje po­drážděné oči. Před použitím se přecedí přes plátno.

Homeopatie: Homeopati užívají růži damašskou (Rosa damas­cena Miller) na sennou rýmu, spojenou se zánětem Eustacho­vy trubice, na hluchotu a zvonění v uších.

Magická užití: Šípky se přidávají do koupelí k přičarování mi­lence (milenky). Postačí uložit pár do červeného plátěného sáčku a ten přišpendlit pod oblečení. Šípkové korále přivolá­vají lásku. Červené okvětní plátky se přidávají do léčivých a kouzelných bylinných směsí. Růže je bylina ženského bož­stva, náleží do sféry Venuše a elementu vody.


Ellen Evert Hopmanová: Druidský herbář