Den Země

Autor: Ivana Paukertová <ipaukertova@volny.cz>, Téma: Ekologie, Vydáno dne: 21. 04. 2007

22. dubna se slaví na celém světě Den Země.V roce 1969 si americký senátor Gaylord Nelson (na obrázku) udělal výlet do Santa Barbary, kde uviděl velkou ropnou skvrnu. po návratu do Washingtonu navrhl zavést národní svátek oslavující zemi. Se dnem Země je spojován i John McConnell, který představil stejnou myšlenku na jednání UNESCO o životním prostředí. Ve stejném roce navrhl vlajku Země (viz obrázek).

První oslava v USA se konala v roce 1970 a získala širokou odezvu: zúčastnilo se jí asi 20 miliónů lidí, zejména studentů. Ve svém počátku zahrnovala i opozici vůči válce ve Vietnamu.

OSN slaví svátek od roku 1971, v roce 1990 se připojili i další státy a 22. duben se stal mezinárodním Dnem Země.

Na mezinárodní úrovni se informačním servisem a koordinací aktivit ke Dni Země zabývá mezinárodní organizace Earth Day Network se sídlem v americkém Seattlu. Na stránkách Earth Day Networkj sou zveřejňovány i konkrétní akce, které se pořádají při příležitosti oslav Dne Země 2000 v nejrůznějších zemích celého světa (včetně České republiky) a zajímavosti týkajících se Dne Země.V letošním roce se k mezinárodní kampani ke Dni Země připojilo již více než 4500 skupin ze 181 zemí světa. Letošní motto kampaně zní: Chraňme naše děti a naši budoucnost (Protect Our Children and Our Future). Oslavy svátku životního prostředí se obyčejně neomezují pouze na jediný den, ale trvají téměř celý měsíc.

Kontakt: Earth Day Network, 91 Marion Street, Seattle, WA 98 104, USA

www.earthday.org