Popencový sirup a jiné bylinné sirupy

Autor: Ivana Paukertová <ipaukertova@volny.cz>, Téma: Bylinné čaje a přípravky, Vydáno dne: 28. 04. 2007

Popenec už rozkvetl, je vhodná doba k přípravě sirupu.popenec břečťanovitý Glechoma hederacea

Obecná příprava bylinných sirupů je tato: Natrháme květy rostliny. Na dno dostatečně velké, dobře umyté láhve se širokým dnem dáme vrstvu cukru, na ní nasypeme čerstvé květy, pak opět vrstvu cukru. Tak pokračujeme, až spotřebujeme všechny květy, vrchní vrstvu tvoří cukr. Láhev dobře uzavřeme a dáme na teplé místo, nejlépe i slunečné a počkáme, až se cukr rozpustí. V případě, že se cukr rozpouští nesnadno, můžeme proces podpořit teplou vodní lázní (ale nevařit). Na přípravu sirupů se dají použít i další recepty, najdete je v článku Lékové formy 1. Ze všech uvedených rostlin se dá připravit i bylinný balzám, recept je uveden v článku Jak připravit lektvar.

Popencový sirup

Popenec břečťanovitý (viz obrázek vlevo, kliknutím zvětšíte) zlepšuje trávení, tlumí průjmy, je protizánětlivý, chrání játra. Účinkuje proti bronchitidě a i proti lehčím formám bronchiálního astmatu.

Sedmikráskový sirup

Podporuje vykašlávání, působí protizánětlivě, má vliv na močové cesty a ledviny. Působí mírně.

Jiný recept na sedmikráskový sirup najdete v článku Jarní recepty pro zdraví - sedmikráska.

Pampeliškový sirup

Pampeliška podporuje trávení a látkovou výměnu, je močopudná, podporuje funkci žlučníku a jater, částečně rozpouští ledvinové i močové kameny. Mírně povzbuzuje, má výrazné účinky protirevmatické, snižuje hladinu krevního cukru.

Akátový sirup

Květ akátu zlepšuje látkovou výměnu, zlepšuje trávení, působí na ledviny a je proto vhodný při revmatismu, je žlučopudný, spasmolytický (zmírňuje křeče). Působí mírně.