Přírodní kosmetika - ovocné pleťové masky

Autor: Ivana Paukertová <ipaukertova@volny.cz>, Téma: Přírodní kosmetika, Vydáno dne: 15. 07. 2007

Ovoce je nejen k jídlu.


Citronová stahující a čistící maska
Z mléka, citrónové dřeně a pšeničné mouky připravíme kaši. Pastu naneseme na tvář, necháme zaschnout. Po 20 minutách umyjeme.
Jiná citrónová stahující maska
Citrón nakrájíme na plátky a ve sklenici zalijeme 30% lihem. Po týdnu namočíme vatu, přiložíme jako masku a necháme působit 15 minut.
Jahodová maska
Základ tvoří ušlehaný bílek nebo lžíce sušeného mléka nebo dvě lžíce tvarohu s jednou lžící medu nebo rozmixované celé vejce. Do základu přidáme několik rozdrcených plodů nebo jen šťávu z nich.
Jahody působí proti dně, je známo, že otec všech botaniků Karel Linné si jahodami úspěšně léčil svou dnu. Dále působí při krevních, jaterních, a žlučníkových chorobách, proti revmatismu.
Jiná jahodová maska
Jahody rozmačkáme na kaši, přidáme mléko a směs zamícháme s rozmačkanými brambory. Přiložíme na 30 minut a smyjeme heřmánkem.
Třešňová maska
Vezmeme dvě lžíce tvarohu, lžíci medu a přidáme šťávu z třešní. Naneseme jako pleťovou masku.
Třešně působí proti dně a zácpě. Musíme je dobře omýt, aby se nám do žaludku nedostaly kvasinky, které způsobují známé nadýmání.
Broskvová nebo meruňková maska
Z broskví i meruněk můžeme připravit pleťovou masku. Rozdrcené plody přidáme do ušlehaného bílku nebo smícháme se lžicí sušeného mléka.
Broskve celkově posilují při stavech slabosti a podporují trávení. Účinkují při revmatických potížích a svalových chorobách.
Hroznová maska
Do základu přidáme dřeň z hroznů. Patří spolu s jahodovou, broskvovou, melounovou a ananasovou k nejúčinnějším ovocným maskám.
Vinné hrozny povzbuzují činnost ledvin, jater, krevní oběh. Dodávají tělu pružnost a tím že zbavují organismus zplodin výměny látkové jsou prospěšné i naší pokožce.
Hrušková maska
Rozmixujeme vejce spolu s menším oloupaným jablkem a půlkou hrušky.
Hrušky zvyšují soustředění, snižují vysoký krevní tlak, odstraňují potíže v přechodu.
Kdoulová maska na rozšířené póry
Kdoule nakrájíme na tenké plátky a zalejeme 50 % lihem, necháme týden macerovat a slijeme. Vatu nasáknutou přípravkem přikládáme na čtvrt hodiny.
Slizový výluh ze semen se používá na otoky, záněty, popraskané rty nebo prsní bradavky, opar a popáleniny. Připravíme jej zalitím 30 g semen čtvrt litrem studené vody a necháme vyluhovat 2-3 hodiny.
Výrobky z kdoulí, nejčastěji želé a rosoly působí proti průjmům.
Banánová maska
2 díly dřeně banánu smícháme s jedním dílem vaječného bílku a zahustíme pšeničnou moukou. Necháme působit 15-20 minut a umyjeme tvář vlažnou vodou. Stejným způsobem se připravuje i meruňková a jahodová maska.
 
Masky smýváme teplým nálevem z heřmánku nebo vlažným černým čajem. Pokud někdo trpí bolestmi hlavy po pleťové masce, může zkusit přidat do masky meduňku lékařskou, bolesti často ustupují.