Šťovíkové polévky

Autor: Ivana Paukertová <ipaukertova@volny.cz>, Téma: Recepty z planých rostlin, Vydáno dne: 26. 07. 2007

Na přípravu se hodí šťovík luční (neboli kyseláč), jiné druhy jsou vhodné podstatně méně.



Čerstvý i vařený šťovík (stejně jako špenát) obsahuje šťavelany, které mohou při nadměrné konzumaci způsobit oxalátové močové kaménky. K neutralizaci šťavelanů slouží mléko anebo smetana, proto jsou anebo mají být součástí všech receptů. Při konzumaci rozumného množství špenátu nebo šťovíku připraveného s mlékem zdravotní komplikace nehrozí. Osobám se sklony k tvorbě oxalátových kamenů se ale konzumace špenátu ani šťovíku nedoporučuje, stejně jako při gastritidě, revmatismu a dně.

 

Polévka Germiny (francouzská)
250 g šťovíku
1,5 litru vývaru (hovězí nebo zeleninový)
0,75 l husté smetany
9 žloutků
cayenský pepř, černý pepř
sůl
Do vroucího vývaru dáme pokrájený šťovík a necháme 10 minut povařit. Vývar necháme vychladnout, mezitím ušleháme smetanu se žloutky a oběma pepři. Do ušlehané směsi přidáváme po troškách vychladlý vývar. Za stálého míchání zahříváme na malém plameni, směs se nesmí vařit, ale musí zhoustnout. Po zhoustnutí postavíme do chladna a podáváme studené.

Šťovíková polévka
250 g šťovíku
40 g másla
1,5 litru vody (nebo vývaru)
1 lžička hladké mouky
1 lžička škrobu
2 žloutky
1/8 litru smetany
šťáva z půlky citronu
sůl, pepř
Nakrájený šťovík osmahneme na másle a zaprášíme moukou. Po troškách zalijeme vodou nebo vývarem a 20 minut mírně vaříme. Pak přidáme škrob rozmíchaný ve vodě a po 10 minutách sejmeme z varu a rozmícháme rozkvedlané žloutky. Dochutíme solí a pepřem a podáváme.

Moje šťovíková polévka
Tři lžíce hladké mouky
Máslo nebo olej na jíšku
Dvě hrsti šťovíku
Asi čtvrt litru mléka
Asi půl litru vývaru z receptu brambory se zeleninou (ale stačí jakýkoliv zeleninový vývar)
Jedna předem uvařená brambora nakrájená na malé kostičky
Sůl
Připravíme jíšku, zředíme mlékem a rozmícháme dohladka. Dále zředíme vývarem, povaříme do zhoustnutí a přidáme uvařené brambory. Přidáme nasekaný šťovík a v případě potřeby dosolíme. Po přidání šťovíku již nevaříme nebo jen velmi krátce.