Migréna

Autor: Ivana Paukertová <ipaukertova@volny.cz>, Téma: Bylinné čaje a přípravky, Vydáno dne: 01. 08. 2007

Migréna je nepříjemné onemocnění spojené s bolestmi hlavy.



Migréna postihuje 10-15% populace, projevuje se opakujícími se bolestmi hlavy. Od ostatních bolestí hlavy se odlišuje zejména tím, že jde o bolest tepavou (permoníci) a nejčastěji jednostrannou. Má několik fází. Úvodní fáze se může projevit změnami chutě, únavou, citlivostí na světlo a pachy, zadržováním tekutin, pocity strachu, deprese, ztuhlým krkem. Druhá fáze zvaná aura se projevuje záblesky před očima, zdvojeným viděním, sníženou citlivostí, obtížným mluvením, slepými body ve zrakovém poli. Třetí fází je silná, pulsující bolest hlavy, obvykle na jedné straně hlavy, spojená s nucením na zvracení, ospalostí a citlivostí na světlo, pachy, zvuky a pohyb. Čtvrtou fází je zvracení, po kterém následuje spánek. V poslední fázi se mohou projevovat omezená chuť k jídlu, únava, žaludek „na vodě“. Člověk postižený migrénou rozhodně nemusí mít všechny příznaky, u někoho chybí první fáze a také aura je přítomna jen u některých nemocných.

Migrénu působí snížení prokrvení určitých částí mozku, které dále vyvolává rozšíření cév a uvolňování mnoha látek do krve. Podstata migrény nebyla dosud úplně vysvětlena, ale jsou známy spouštěcí faktory, které mohou mít za následek migrénu. Jsou to stres, únava, úzkost, prudké nebo blikající světlo, hluk, náhlé změny životosprávy nebo počasí, čokoláda, kofein, alkohol, aromatické sýry, některé přísady do jídla (nitrity, nitráty, glutamát sodný, aspartam), hormonální změny (antikoncepce, menstruace).

Migrénu pomohou zmírnit i bylinné přípravky.

1. Andělika lékařská - Archangelica officinalis

Prášek z mletého kořene, na špičku nože, před jídlem, 2-3krát denně. Andělikové víno, připravené macerací (postup přípravy viz článek Lékové formy 1.). Víno se podává v množství 75 ml, 2-3krát denně, před jídlem. Užívání anděliky se nedoporučuje při zánětech ledvin, vředových chorobách trávicího ústrojí, v těhotenství a při kojení. Při předávkování vzniká přecitlivělost na sluneční svit.

2. Artyčok zeleninový - Cynara scolymus

Bylinář Jan Veverka doporučuje koupele rukou a nohou v odvaru z celé rostliny. Provádějí se večer, každý druhý den, 15 minut.

3. Bazalka pravá - Ocimum basilicum

Nálev v běžných dávkách (viz článek Základní lékové formy), vyluhovat jen 10 minut. Dávky dodržovat, vyšší dávky mohou naopak bolest hlavy způsobit, jakož i nevolnost a předráždění. Bazalku není vhodné podávat dlouhodobě.

4. Paulínie nápojová, guarana - Paulinia cupana

Guarana se doporučuje i proti migréně. Mě osobně ale kofein při migrénách vůbec nedělal dobře a guarana obsahuje kofeinu velké množství.

5. Majoránka zahradní Majorana hortensis

30 g sušené nati majoránky naložíme na 7 dní do jednoho litru kvalitního bílého vína. Užívá se po lžících.

6. Kerblík třebule – Anthriscus cereifolium nebo kerblík lesní – Anthriscus silvestris

Kerblík třebule patří k méně známým pěstovaným zeleninám, kerblík lesní je hojnou součástí naší květeny. Používat kerblík lesní doporučuji pouze těm, kteří jej spolehlivě poznají, protože mrkvovité rostliny jsou na rozlišení náročné a čeleď obsahuje řadu jedovatých druhů (například známý bolehlav nebo méně známý plevel tetlucha kozí pysk). Ale třebule se již dá poměrně snadno sehnat. Doporučeny jsou částečné koupele v nálevu z nati. Jeden den koupeme ruce, další den nohy. Celkový počet v první fázi je 12 koupelí, tedy celkem na 24 dní. Poté zařadíme týdenní přestávku a kúru dokončíme čtyřmi koupelemi rukou a nohou, tedy celkem na osm dní. (24 dní střídavě ruce a nohy, 7 dní pauza, 8 dní střídavě ruce a nohy).

7. Levandule úzkolistá Lavandula angustifolia

Dvě polévkové lžíce květů levandule zalijeme 400 ml vroucí vody, necháme stát 20 minut. Užíváme 6kráít denně 80 ml před jídlem a 30 minut po jídle.

8. Kyprej vrbice - Lythrum salicaria

Kyprej vrbice působí dobře na některé typy migrén. Podává se odvar nebo tinktura z kořene nebo nati kypreje. Odvar 2-3krát denně, tinktura 30-35 kapek 2-3krát denně.

9. Prvosenka jarní, petrklíč - Primula veris

Pijeme jeden šálek denně nálevu z celé rostliny (tj. kořen, květy, listy). Dávka je 10 g na 1 litr vody, tj. 1,5 gramu na 150 ml vody (šálek). Nálev se nechává stát 10 minut.

10. Řimbaba obecná, kopretina řimbaba - Pyrethrum parthenium, Chrysanthemum parthenium, Tanacetum parthenium

Jeden z nejúčinnějších bylinných prostředků proti migréně. Používá se tinktura z kvetoucí nati, při záchvatu každou půlhodinu 5-10 kapek. Po záchvatu 3krát denně 10-15 kapek. Do půl roku v 75% případů migréna vymizí nebo se sníží frekvence a intenzita. Dá se použít i nálev, 4krát denně 125 ml anebo prášek 4krát denně na špičku nože.

11. Sedmikráska obecná Bellis perennis

Jednu polévkovou lžíci listů a květů sedmikrásky přelijeme 150 ml vroucí vody, necháme 10 minut stát a přecedíme. Pijeme 150 ml 2-3krát denně.

12. Aloisie trojlistá, sporýš aloiska Lippia citriodora

Málo známá rostlina, oblíbená v Německu. Pochází z Jižní Ameriky, u nás se dá pěstovat jako pokojová rostlina nebo na zahrádce.

Německý čaj proti migréně:

Stejným dílem květ heřmánku, listů sporýše aloisky, nati majoránky a květu lípy. Směs uchováváme v tmavé láhvi bez přístupu vzduchu. V případě potřeby přelijeme vrchovatou polévkovou lžíci směsi 150 ml vroucí vody. Pijeme 2-3 šálky denně.

13. Zemědým lékařský Fumaria officinalis

Na migrény způsobené dysfunkcí žlučníku působí zemědým. Odvar z půl lžíce kvetoucí nati zemědýmu na 200 ml vody, vaříme 3 minuty, 10 minut necháme stát. Tato dávka se využívá během dne po lžících. Dávku nelze překročit, při předávkování hrozí útlum dýchacího centra.

14. Heřmánek římský (rmen sličný) Chamaemelum nobile

Jako nálev z květů, připravený běžným způsobem, 4krát denně anebo 4krát denně prášku z květů na špičku nože. Obrázek u článku Léčivé rostliny – botanická poradna 3.

15. Kozlík lékařský Valeriana officinalis

Dvě lžíce rozdrceného kořene kozlíku dáme do 250 ml vody, 10 minut povaříme a necháme 15 minut stát. Pijeme vlažný, šálek ráno a šálek večer.

Z 10 g kořene kozlíku dáme do 200 ml vody, 1 minutu povaříme, 10 minut necháme stát. Pijeme 2krát denně v době potíží.

25 g kořene kozlíku přelijeme 500 ml 30% alkoholu, necháme 14 dní macerovat. Přecedíme a uschováme v chladnu. Při začínajících potížích užíváme 10 kapek tinktury, na kostce cukru.

16. Komonice lékařská Melilotus officinalis

Léčí bolesti hlavy a migrény spojené s vysokým krevním tlakem. Jednu polévkovou lžíci zalijeme 400 ml vroucí vody. Užíváme 3krát denně 120 ml 15 minut před jídlem.

17. Kopytník evropský - Asarum europaeum

Tinktura z listu nebo kořene kopytníku, 15-20 kapek, 2-4krát denně. Kopytník je ve větších dávkách jedovatý (tak jako řada dalších rostlin), proto musíme dávkování dodržet.

18. Meduňka lékařská Melissa officinalis

Dvě polévkové lžíce listů meduňky zalijeme 400 ml vroucí vody. Necháme stát 20 minut, užíváme 120 ml 3krát denně 15 minut před jídlem.

 

Podle J. A. Zentricha, D. Pamukova, Ch. Achtardžieva a dalších pramenů