Léčivé rostliny - botanická poradna 18.

Autor: Ivana Paukertová <ipaukertova@volny.cz>, Téma: Poradna - léčivé rostliny, Vydáno dne: 26. 08. 2007

Durman, rostlina léčivá, jedovatá, šamanská, čarodějnická a travičská.

Otázka: Dobrý den, mohla byste mi prosím poradit, co nám to vyrostlo na kompostě? Listí to má jak dub, na fotce je to jen trochu zvadlé, výška více než metr. Děkuji za informaci, s pozdravem Jiří Nebřenský



Odpověď: Rostlina na fotografii, kterou jste poslal, je durman obecný, Datura stramonium L., rostlina léčivá, jedovatá, šamanská, čarodějnická a travičská.

durman obecný, Datura stramonium

Durman je jednoletá rostlina, vysoká 30 cm až 1,3 m. Listy jsou chobotnatě zubaté, na líci tmavé, na rubu světle zelené, řapíkaté. Květy má bílé, 5-10 cm dlouhé, nálevkovité se špičatými cípy, rozvíjejí se navečer a opylují je především lišaji, kvete od června do září. Plodem je 5-8 cm dlouhá tobolka, pukající čtyřmi chlopněmi, ostnitá, lidově zvaná „panenská okurka“. Rulík roste roztroušeně na polích, skládkách, rumištích, na Moravě častěji než v Čechách. Vyžaduje půdu bohatou dusíkem a proto se často vyskytuje blízko lidských sídlišť. 

Pochází z Ameriky, a to z východní části USA nebo ze střední Ameriky. Do Evropy se dostal ve druhé polovině 16. století, když ho do Španělska dovezl lékař Francisco Hernandez. Dále po Evropě se rozšířil pěstováním v zahradách jako okrasná rostlina.

Rostlina je prudce jedovatá, jedovaté jsou všechny části rostliny. Jako řada dalších léčivých rostlin je durman rostlinou léčivou i jedovatou, závisí to pouze na dávce. Za maximální léčebnou dávku se pokládá 0,2 g sušených listů 3 x denně, tj. celková denní dávka 0,6 g. Existují ale případy, kdy u dospělého působí toxicky již jednotlivá dávka 0,3 g. Otrava se projevuje zrychleným tepem, suchostí sliznic, zarudnutím pokožky, rozšířením zorniček, zvýšenou teplotou, chrapotem. Dalšími příznaky při otravě vysokými dávkami jsou motorické poruchy, halucinace, zvýšená aktivita a zvýšená agresivita. Při vážném předávkování nastávají křeče, bezvědomí a smrt.

Durman obsahuje 0,2-0,7 % alkaloidů v sušině, hlavní je hyoscyamin, ze kterého sušením vzniká a atropin (obě látky mají prakticky totožné účinky). Dále obsahuje skopolamin, apoatropin, belladonin, kuscohygrin. Kromě alkaloidů obsahuje durman flavonoidy, stopově i pryskyřice a silice.

Používají se listy, jako součást protiastmatických cigaret, kdy se do kouře uvolňuje atropin, který mírní křeče průdušek. Jinak se užívá izolovaný atropin proti průjmu, zvracení, jako protijed při otravě organofosfáty (postřiky proti hmyzu a bojové látky tohoto typu), na rozšíření zorniček při očním vyšetření, dříve se používal i před operacemi na uvolnění svalů. 

durman vonný, Datura suaveolens

Stejné působení mají i příbuzné druhy, například jihoasijský durman metelový Datura metel, pěstovaný durman neškodný Datura innoxia, další druhy durmanů i pěstované stromkovité durmany - dolní obrázek - (Brugmansia suaveolens, arborea, sanguinea a další).

Ve středověku byl durman obecný součástí čarodějnických létacích mastí, u šamanů je znám jako silný ale nebezpečný rostlinný pomocník zvaný ďáblova bylina. Úspěšně byl používán i v travičství.