Lilith - První žena Adamova

Autor: Převzato <@>, Téma: Duchovno, Zdroj: www.arachne.cz/dir/www.rota.cz/, Vydáno dne: 09. 09. 2007

První žena Adamova i obávaný démon ...Luna, tak jak se o ní obvykle hovoří, je zrcadlem slunečního světla.  Lilit, Černá Luna, je žena, která místo aby se zhlížela v tomto zrcadle, jím prochází.

Sandro Lanza


Mýtus o stvoření

...a Bůh stvořil Lilit, první ženu, tak jak stvořil Adama. Místo prachu však použil pouze odpad a špínu. Z jejího spojení s Adamem vzešel Asmodeus a nespočet dalších démonů, kteří dodnes sužují lidstvo. Vypráví se však, že Adam s Lilit nedokázal žít v míru, protože Lilit odmítala zaujmout při souloži polohu, při níž byla nucena ležet pod Adamem. Na jeho naléhání mu zlostně odvětila: "Proč bych měla ležet pod tebou ? I já jsem byla stvořena z prachu a jsem ti rovnocenná."

Tak se stalo, že se jí Adam chtěl zmocnit násilím. Po nějaké době Lilit pochopila, že s ní Adam nikdy nebude zacházet jako s rovnocennou bytostí. V záchvatu zoufalství vyslovila nevyslovitelné jméno Boží, vznesla se do oblak a zmizela. Adam úpěnlivě prosil Boha, aby mu pomohl ji najít a přivést zpátky. Bůh proto vyslal tři anděly, kteří ji měli vypátrat. Objevili Lilit v blízkosti Rudého moře, kde se mezitím stala nevěstou démonů žijících v těchto končinách. Dopouštěla se s nimi necudností a denně počala nespočet démonických dětí (Lilim).

Andělé jí sdělili Boží varování, že pokud se nevrátí, denně zemře sto jejích dětí. Ona se však vzepřela. Řekla andělům: "Jak se mohu vrátit k Adamovi a žít s ním jako jeho řádná žena?" Rozhodla se, že se nevrátí, a v důsledku toho se z ní stal zlý démon. Tento mýtus o Lilit byl z Bible vyřazen. Snad proto, že až příliš připomíná sexuální povahu člověka. Navíc vytváří nežádoucí obraz ženy, která touží být muži rovnocenným partnerem. Pasáž o stvoření Evy z Adamova žebra je v Bibli zachována a poukazuje na ženinu spjatost a zároveň i podřízenost muži, ale pouze do určité míry. Je pravda, že Eva mu byla oddanou družkou, ale opět jen do té chvíle než vstoupila v pokušení. Legenda říká, že oním hadem, který svedl Evu k dědičnému hříchu, byla právě Lilit, aby se pomstila. Obě ženy se projevily jako individuality - obě se vzepřely Boží vůli, a obě byly za to potrestány vyhnáním z Ráje - což symbolizuje opuštění prapodstaty.


Důsledky vyhoštění

Podle pověstí se Lilit po svém útěku z Edenu a po trestu, který jí byl uložen, začala mstít. Brala si k sobě novorozence, či ve snech sváděla muže, a pak je připravila o rozum, nebo zabila. U novorozenců se tomuto úkazu říká "syndrom kočičího dechu". Dříve se věřilo, že nejrizikovější je u chlapců prvních osm dnů života a u děvčat dvanáct dnů. Dnes víme, že tato doba je o něco delší - asi sedm týdnů. Tento syndrom vede ke smrti dítěte bez jakékoliv zjevné příčiny. Můžeme se domnívat, že na počátku života nejsou ještě správně nastartovány důležité životní funkce, a ani duch či duše nejsou s fyzickým tělem tak pevně spjaty. Většinou se tak děje v noci, kdy v okolí dítěte nejsou žádné silné vnější podněty. Zpomalí se dechová frekvence, tělíčko začne chladnout a postupně selžou životně důležité funkce. Celkově to působí, jakoby dítě ztratilo vůli žít.

V židovském náboženství byla sice Lilit odstraněna, ale v pověrách žije nadále. V domech, kde byla rodička s dítětem se na dveře dával amulet s nápisem: "Adame, Evo, pryč s Lilit!". Tato slova sloužila jako exorcismus proti Lilit a měla ji od tohoto domu odradit. Jinde se psalo uhlem na zdi místnosti, kde šestinedělka ležela se svým dítětem. Ve středověku měli Židé ve zvyku zavírat domy na osm dnů, pakliže se jim narodil syn. Až po této době se rodina shromáždila u miminka a dlouze se mu předčítalo z bible.

Druhou zájmovou skupinou Lilit jsou muži. Zjevuje se jim ve snu jako krásná, smyslná a chlípná žena, které nejsou schopni odolat. Ona jim dá potěšení, oni jí odevzdají svou uvolněnou sexuální energii. Tento jev by se dal označit jako energetický vampyrismus. A kdo z nás neměl v životě erotický sen?

MISKA

Analogie

Za mužský protipól Lilit bychom mohli označit řeckého boha Pana. Tento smyslný faun navštěvoval ženy ve spánku (podobně jako Lilit muže), kdy s nimi sdílel erotické zážitky. Křesťanská tradice ho později proměnila v čerta.

Další analogií v řeckých mýtech je příběh o Pandoře. Tu na Diův příkaz zhotovil Hefaistos z kalu a vody. Svou krásou se vyrovnala olympským bohyním, a Hermés jí propůjčil sklon k nevěře a lhaní.

I Sirény jsou zpřízněny s Lilit. Svým zpěvem vábily plavce, a nakonec je buď zahubily nebo dohnaly k šílenství. Ve starších verzích byly tyto bytosti napůl ženy a napůl ptáci. V jediném dochovaném poloreliéfu asyrského původu je Lilit zpodobena podobným způsobem. Je to ženská bytost, která má ptačí drápy a křídla. V  severských mytologiích se objevují zákeřné Harpyje, které měly ptačí tělo, ale ženskou hlavu a poprsí. I tyto bytosti byly postrachem malý dětí.

Taktéž Lamie mají podobné rysy. Tyto démonické bytosti vnikaly lidem do snů jako noční můry, a pak se živily jejich krví a masem. Lamie byly znázorňovány jako nahé jezdkyně na mužích. Tato poloha při souloži byla připisována prostitutkám. Do jedné z Lamií se zamiloval i Zeus, jeho žena Héra tak žárlila, že nechala povraždi všechnyjejí děti. Lamie ze ztráty svých dětí zešílela a začala zabíjet novorozeňata jiných žen.

V Indických mýtech se setkáváme s obávanou bohyní Kálí, manželkou boha Šivy. Kálí je znázorňována v Šivově obětí nebo v sexuální poloze, jakožto jezdkyně na Šivovi.


Černá Luna Lilit

V astrologii mimo klasických planet nalezneme i několik dalších méně známých činitelů. Jedním z nich je i pomyslný bod Černé Luny Lilit. Tuto tematiku velice pěkně zpracovala Lianella Livaldi-Launová ve své knize Lilit - setkání s bolestí ( Sagitarius, Praha 1999 ). Černá Luna nás v astrologii konfrontuje s mezními situacemi a temnými stránkami naší existence a bez obalu nám ukazuje naši sexualitu v té nejryzejší podobě. Na řadě horoskopů slavných lidí nám autorka demonstruje přímé působení Lilit a odhaluje i její vliv psychologický.


Energetická entita

Vrátíme -li se k tomu, kdo se stává kořistí Lilit, zjistíme, že si Lilit své oběti vybírá velice pečlivě. Jak novorozenci, tak i spící dospělý člověk jsou snadnou kořistí. A připustíme-li, že druh Lilit je jakousi vampyrickou, energetickou entitou, o které téměř nic nevíme, jsou její útoky na nás pouze honbou za potravou. Jíst se prostě musí.

Sladké sny Vám přeje
Kassandr Kálí
 

Související články na Jitřní zemi:

Cesta k temné Bohyni
Lilith - bohyně, vražedkyně, děvka nebo první žena?
Lilith
Sova