Úkazy na obloze v týdnu od 17. do 23. prosince 2007

Autor: Převzato <@>, Téma: Astronomie, Zdroj: www.obsupice.cz, Vydáno dne: 18. 12. 2007

Co můžeme uvidět na noční obloze v předposledním, 51. týdnu roku?


Slunce vstupuje 22.12. v 7 h 7 min do znamení Kozoroha. Nastává zimní slunovrat, začíná astronomická zima.

Měsíc je 17. prosince v první čtvrti, 22. prosince v odzemí (vzdálenost Země-Měsíc: 361 tisíc km). V tomto týdnu se postupně promítá do souhvězdí Ryb, Berana a Býka. V noci z 21. na 22.12. prochází těsně kolem hvězdokupy M 45 – Plejády v souhvězdí Býka.

Planety: Na večerní obloze svítí nízko nad jihozápadem planety Uran (jasnost 5,8 mag) a Neptun (7,9 mag), obě jsou viditelné jen dalekohledem. Uran se pohybuje ve Vodnáři, Neptun prochází souhvězdím Kozoroha. Kolem desáté hodiny večer vychází planeta Saturn (0,7 mag), promítá se do souhvězdí Lva. Ráno za svítání můžeme pozorovat jasnou Venuši (-4,1 mag). Prochází souhvězdím Vah, je nejjasnějším objektem ranní oblohy.

Po celou noc je nad obzorem Mars (-1,6 mag), najdeme ho v souhvězdí Blíženců. 19.12. se Mars nejvíce přiblíží k Zemi, a to na vzdálenost 0,58935 astronomické jednotky. Mezi planetami nemá v této době konkurenci. Nejlépe bude vidět o Vánocích. Naproti Slunci je právě na Štědrý den, 24. prosince – astronomové a astrologové říkají, že Mars je v opozici se Sluncem. Tehdy svítí celou noc. Na obloze je Slunce toho dne velmi nízko, proto je Mars naopak v noci velice vysoko a vrcholí nad jihem o půlnoci. Svítí v souhvězdí Blíženců, nad známým souhvězdím Orion.

Zajímavé úkazy: 23.12. nastává maximum meteorického roje Ursaminorid, pozorování však ruší Měsíc.

Až do 24. prosince jsou z našeho území dobře viditelné večerní přelety Mezinárodní vesmírné stanice ISS, další období ranní viditelnosti začíná 1. ledna 2008. Podrobné informace o průletech lze získat např. na stránkách www.heavens-above.com.