Kalendář sběrače léčivých rostlin - leden

Autor: Ivana Paukertová <ipaukertova@volny.cz>, Téma: Rukověť bylináře, Vydáno dne: 03. 01. 2008

Následující série článků bude zájemcům připomínat, pro které léčivé rostliny je vhodná doba ke sběru. V těchto článcích budu uvádět jen volně rostoucí léčivé rostliny v ČR, pěstované budou připomínány spíše jen velmi okrajově.V lednu sbíráme kůru černého bezu, dřevo jalovce a dřevo modřínu. Pokud nepotřebujeme jmelí na snížení krevního tlaku, ale na jiné potíže, můžeme sbírat jmelí bílé. Sbírá se penízovka sametonohá.
Mimo doporučenou dobu sběru, a tudíž se sníženou kvalitou se v případě potřeby dají sbírat listy netřesku střešního, pupeny kosodřeviny a stélky lišejníků pukléřka islandská a větvičník slívový. Pokud je mírná zima, můžeme sbírat i květy a listy sedmikrásky obecné a nať ptačince žabince.
 
V lednu opravdu mnoho práce není, tak zbývá dost času na přípravu na letní sezónu a studium. Můžeme ale využívat léčivých účinků koření, jako skořice, hřebíček, muškátový oříšek (třeba si na regeneraci po náročné přípravě vánoc můžeme upéct nervové sušenky), bazalka, dobromysl, anýz, fenykl, hořčice, koriandr, stejně jako léčivých účinků ovoce a zeleniny, které se dají koupit i v zimě.
 
Podle L. Thurzové, D. Pamukova a Ch. Achtardžieva, J. Korbeláře a Z. Endrise, J.A. Zentricha a J. Janči, Klíče ke květeně ČR