Vnitřní úsměv, II. díl: Příprava na vnitřní úsměv

Autor: Jaroslav Holeček <jaroslav.holecek@seznam.cz>, Téma: Duchovno a zdraví, Zdroj: Mantak Chia: Taoist. metoda transformace stresu na vitalitu, Vydáno dne: 26. 01. 2008

Mantak Chia

Přinášíme další část druhé kapitoly Vnitřní úsměv knihy Mantak Chiy Taoistická metoda transformace stresu na vitalitu.
 
Díky svolení Jaroslava Holečka, který ji v roce 2007 přeložil, ji mohou číst jako první v češtině čtenáři Jitřní země.
 
Cyklus uzavře za týden III. část - Praxe.
 


 

II. Příprava na vnitřní úsměv

 

    A. Počkejte přinejmenším hodinu po jídle, než začnete s praxí.

    B. Vyberte si klidné místo. Ze začátku může pomoci vypnout telefon. Později budete schopni praktikovat téměř kdekoli s každým hlukem, ale nyní potřebujete vyloučit rozptýlení, aby jste snadněji rozvinuli vnitřní soustředění.

    C. Teple se oblecte, aby vám nebyla zima. Mějte uvolněné vhodné šaty a povolte si pásek. Sundejte si brýle a hodinky.

    D. Posaďte se pohodlně na okraji židle. Genitálie by měl být nepodepřené, protože jsou důležitým energetickým centrem. To znamená, jestliže jste muž, šourkový váček zavěsit volně přes okraj židle. Jestliže jste žena a cvičíte nahá, měla byste zakrýt své genitálie látkou, aby jste zabránila energetickým ztrátám jejich prostřednictvím.

2.5

 

    E. Nohy by měl být odtažené na šířku kyčlí a chodidla pevně na podlaze.

    F. Seďte pohodlně a vzpřímeně s rameny uvolněnými a mírným shybem.

    G. Ruce umístěte pohodlně v klíně, s pravou dlaní nahoře. Možná zjistíte, že je pro záda a ramena snadnější zvýšit polohu vašich rukou tak, že pod ně umístíte polštářek (obr. 2.6).

2.6

Obr. 2.6 Uzavřete okruhy v rukou, s levou rukou naspod a pravou navrch.

 

    H. Dýchejte normálně. Zavřete oči. Při soustředění by dech měl být mírný, dlouhý a jemný. Po chvíli můžete zapomenout na dech. Pozornost na dech jenom rozptyluje mysl, kterou musíme soustředit na vedení energie k požadovaným bodům. Existují tisíce esoterických dýchacích metod; možná, že byste mohli strávit celý svůj život jejich zvládáním a nezískat žádnou trvalou energii.

    I. Postavení jazyka: Jazyk je mostem mezi dvěma kanály. Jeho funkcí je řídit a propojovat energie ze žláz brzlíku a hypofýzy, a to může vyrovnávat levé a pravé mozkové energie. Jsou tři pozice pro jazyk. Na začátku umístěte jazyk kde to je nejpohodlnější. Je-li to nepohodlné umístit jazyk na patře, umístěte ho blízko zubů (obr. 2.7.).
 

2.7 a 2.8

 

 

pokračování