Duchovno a věda říkají totéž

Autor: Lída Mandelová <limandom@gmail.com>, Téma: Sebepoznání, Vydáno dne: 17. 04. 2008

Před řadou let věda došla k tomu, co mudrcové znali už dávno: projevený svět je pole energie. Kvantovou teorie známe už vcelku dlouho, v principu jde o několik základních zákonitostí, podle kterých projevený svět vzniká a funguje. Říkají trochu jiným způsobem přesně totéž, co advaita. Jejich teoretická aplikace na to, co známe jako svou běžnou zkušenost s „hmotným zevním světem“, je ovšem logickému myšlení stejně nepochopitelná, jako moudrost starých Indů.
V posledních létech se objevuje kvantový přístup k tělu a psychice v praxi – coby klíč k zacházení s lidským psychosomatickým organismem – na příklad u ajurvédského lékaře, MUDr. Deepaka Chopry, který se zabývá léčením a inteligentním zacházením s tělem a psychikou v rámci prevence („Elixír života“, Knižní klub 2002).
A současní žijící učitelé advaity, žáci Nisargadatty Maharadže Raméš Balsekar a Stephen Wolinsky ve svých knihách osvětlují: kvantová teorie a advaita říkají přesně totéž.


Stručně ke knize Stephen Wolynsky: Kvantové vědomí (nakl. Paprsky 2007)
 

Wolinsky v této knize nabízí řadu praktických způsobů, jak zacházet s obsahy vlastní mysli ve světle prostého pochopení hlavního principu neduality, jednotného pole energie.

Hlavní princip kvantové teorie aplikovaný na psychiku člověka (kvantová psychologie) zní:

Existuje pouze pole energie, v němž dochází k dočasným přeměnám energie v částice (tzv. hmotu). Pozorovatel vstupuje do každého pozorování a účastní se na vytváření částic v podobě obsahů mysli, myšlenek a emocí. Řadou cvičení si lze prakticky zkusit, jak je vytváříme ve vědomí sami coby pozorovatelé a jak ony zase mizí, samy od sebe, je-li jim odňata pozornost – „jejich“ energie se opět změní v energii neomezeného pole. Tím, že po zprázdnění nějaké emoce můžeme dotyčnou emoci zkusmo znovuvytvořit a opět ji zprázdnit, člověk vlastní zkušeností zjistí, že emoce není něco stabilního, s čím by bylo nutné zápasit, co by bylo nutné potlačovat nebo tomu podléhat. Wolinsky nabízí možnost vnímat neduálně prostřednictvím vlastní praxe, kterou umožňují nejrůznější cvičení. Jsou to jeho vlastní přístupy k rozpouštění obsahů mysli, došel k nim intuitivně při své praxi. Výslovně uvádí, že cvičení je celá řada proto, jelikož každý jsme jiný a každý si tak může najít, co mu funguje. Vychází z Maharišiho „Kdo jsem já?“ a vede experimentujícího čtenáře dál tím, co vnímá (nebo co by spíš vnímat mohl při přesnější všímavosti). Při práci s emocemi učí všímat si, jak se cítíme „coby emoce“ – hustí, ohraničení, a jak se cítíme „coby pole“ – zprázdnění.

V podstatě jde o řadu návodů, jak si sebe uvědomit coby prázdnotu. Jako To, o němž je řečeno, že je plností Prázdnoty, ze které všechno vzniká a všechno se v ní opět rozpouští. Ve které nic nechybí a nic nepřebývá.

Kniha je napsaná velmi prakticky, řekla bych až lidsky srozumitelně – ocení ji i ti, kdo nemilují pouze teoretické výklady.

Ukázky z knihy

Kvantové cvičení č. 21: 

Pohlížejte na ohraničenou energii nebo domněnku zvanou „nikdo mě nemá rád“. Dívejte se, jak se energie zpevňuje, když prožitek označíte, jak vyvíjí částicovou a těžkou hmotnostní strukturu.

Krok 1.

Podívejte se na energii znovu, bez posuzování.

Krok 2:

Vnímejte část(ici), v níž věříte nebo kterou označujete jako „nikdo mě nemá rád“. Záměrně ji označte nebo jí věřte.

Krok 3.

Všímejte si, že když jí věříte, ztotožňujete se s ní nebo s ní splýváte, cítíte se méně rozměrní.

Krok 4.

Nyní vystupte z část(ice) a dívejte se, jak se vaše zkušenost stává prostornější, když na ni pohlížíte jako na energii.


Kvantové cvičení č. 85: (zavřené oči)

Krok1:

Hleďte na prázdnotu před sebou

Krok 2.

Všímejte si, jak se z prázdnoty stává něco (myšlenka, pocit, představa atd).

Krok 3.

Všimněte si, že jste učiněni ze stejné prázdnoty, která se uspořádala do vás neboli do odděleného já.