Vaše děti se nudí?

Autor: Ivana Paukertová <ipaukertova@volny.cz>, Téma: Společnost a vztahy, Vydáno dne: 23. 07. 2008

Zaměstnejte je něčím tvořivým a zajímavým. Nabízím několik tipů.Barvení rostlinými barvivy
Připravte stará prostěradla nebo jakoukoliv bílou látku z přírodního vlákna. Barvit se dá i vlna. Návody na barvení najdeme tady:
Ábíčko
Ženy.cz
Seznamy rostlin se také dají najít na internetu, nejúplnější přehled mám na stránce ve článcích Barvířské rostliny 1., Barvířské rostliny 2., Barvířské rostliny 3.
 
Výroba papíru
Podrobné návody na výrobu domácího papíru najdeme například na těchto stránkách:
Botanická zahrada Praha
Creative
Seznam rostlin vhodných na výrobu papíru najdete zde.
 
Výroba papírových míčků, zvířátek nebo maňásků
Necháme rozmočit novinový papír natrhaný na kousky. Jakmile vznikne po několika hodinách rozmáčená hmota, modelujeme z ní kuličky. Starší děti mohou zkusit zvířátka nebo hlavu na maňáska - do koule z hmoty po uschnutí vložíme a přilepíme uříznutý kousek z duté tuby, na které je natočený alobal nebo potravinová fólie. Pro složitější a větší tvary je pro zpevnění možné přidat do hmoty uvařený škrob nebo se dají zpevňovat vhodným lepidlem. Najednou děláme menší kousky, větší výrobky se dělají po částech - až malá kulička trochu oschne, přidá se další vrstva. Na maňáska pak přilepíme vlasy z vlny, bavlny nebo provázků. Ze zbytků látek ušijeme oblečení a přilepíme. Hlava se dá omalovat barvičkami a přestříkat bezbarvým lakem, lakem na vlasy nebo přetřít lepidlem, aby se nerozpíjely.
 
Papírové modely květů
Tulipán
Sněženka
 
Ošatka z trávy
Slované