Křemešník - poutní a silové místo

Autor: JiHo <jiho@jitrnizeme.cz>, Téma: Šamanismus, Vydáno dne: 19. 08. 2008

Malá pozvánka do míst, která byla posvátná pro naše předky již v dávné minulosti.



Jižně od silnice spojující Jihlavu s Pelhřimovem (přes Vyskytnou do Sázavy a tam odbočit vpravo) je jeden z trojice nejvyšších kopců této oblasti Českomoravské vysočiny (Strážník, Čeřínek, Křemešník). Každý z nich má svoje kouzlo, Křemešník je z nich nejsilnější (Loc: 49°24'13.713"N, 15°19'39.474"E). Jednak je to známé poutní místo, jednak je na něm několik velmi zajímavých silových míst.

Hned na vrcholku, kousek za poutním kostelem je skála s křížem - můžete zkusit pomeditovat. Za mého mládí z ní byl krásný výhled na Pelhřimov, dnes už zakrytý krásným lesem. Rozsáhlá část vrcholu tvoří rezervaci. Taky rozhledna stojí za návštěvu, za jasného počasí je z ní vidět na stovky kilometrů. Pokud se vydáte kolem rozhledny z kopce dolů po naučné stezce, projdete několika opravdu silnými místy až ke kapličce s periodickou studánkou se zázračnou léčivou vodou. Od kapličky vzhůru na kopec vede stará křížová cesta.

Půjdete-li od kapličky po značce dolů z kopce, dojdete přes Sluneční paseku ke Stříbrné studánce. Opět velmi silné místo, i když bývá dosti "turistifikované" (dá se přežít ). Voda ve studánce je velmi chutná, s obsahem stříbra a mírnou přirozenou radioaktivitou (stejně jako ve studánce u kapličky). Na Křemešníku se v dávné minulosti stříbro těžilo.

Podél hájovny Korce se můžete vrátit zpět ke kapličce a odtud po křížové cestě zpět na vrchol ke kostelu.

K návštěvě doporučuji všední den, nebo alespoň sobotu, protože v neděli tam bývá lidí víc. Pozdní jaro je na Křemešníku zvlášť nádherné.

forum.jitrnizeme.cz