Léčivé rostliny - botanická poradna 27.

Autor: Ivana Paukertová <ipaukertova@volny.cz>, Téma: Poradna - léčivé rostliny, Vydáno dne: 28. 08. 2008

Léčivé rostliny na CD

Ještě bych měl jednu otázku, je k dostání nějaký herbář s popisem, účinky atd. na CD či DVD? Luboš BejčekNa internetu se dá najít například Encyklopedie léčivých rostlin. Jde o rozsáhlý databázový program, u většiny léčivých bylin jsou kreslené barevné obrázky. Tentýž program se dá objednat i na stránkách dědka kořenáře Břetislava Nového. Dále je k dispozici Fotografický herbář na CD, který ale není zaměřen na léčivé rostliny. Dále jsem našla program HERBA, herbář s popisem a kresbou. Ještě jsem našla THERAPEUTIC GUIDE to herbal medicine (Databáze léčivých rostlin s klasifikací a léčivými účinky) na stránkách Státního zdravotního ústavu, tady si ale nejsem jistá, o co se přesně jedná, nejspíše jde pouze o položku v knihovně.

Já sama v současné době připravuji sérii CD o léčivých rostlinách. První řada bude zahrnovat všechny léčivé rostliny u nás rostoucí včetně pěstovaných. Ve druhé řadě budou výběry, například Nejznámější léčivé rostliny, Pěstované léčivé rostliny, Nejhojnější léčivé rostliny, Léčivé dřeviny, Lesní léčivé rostliny, Málo známé léčivé rostliny a další, nejspíše též podle toho, o co bude zájem. Uvažuji i o třetí řadě CD, která by byla seřazena podle publikace J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin díly 1-7, Eminent 1994-1999.

CD budou koncipována jako prezentace, většinou s několika fotografiemi každé rostliny, s údaji o jejím výskytem a s možností záměny s příbuznými druhy včetně rozlišovacích znaků a fotografií příbuzných rostlin. K první a druhé řadě pravděpodobně ještě doplním obsahové látky a léčivé účinky podle nějaké všeobecně uznávané publikace, například knih autorů Kresánek, Krejča, to bude záležet na tom, jaký bude o tyto údaje zájem. Konečná podoba takto zpracovaných materiálů by se měla blížit podobě některých článků zde na Jitřní zemi, například Ptačinec žabinec jako léčivá rostlina nebo Bršlice kozí noha jako léčivá rostlina. Některé rostliny takto zpracované již mám, pokud mi upřesníte, o co máte zájem, dám Vám vědět, kdy bude Vámi žádané CD připraveno nebo do kdy pro Vás CD podle Vašeho přání mohu připravit. Cena CD by se měla pohybovat zhruba od 250.- do 400.- Kč.

Pokud by se našli další zájemci, prosím napište mi, ať již do komentářů pod tento článek nebo mailem, o co máte zájem. Téma o které bude největší zájem připravím přednostně.

Mgr. Ivana Paukertová