Vlaštovičník větší jako léčivá rostlina

Autor: Ivana Paukertová <ipaukertova@volny.cz>, Téma: Léčivé rostliny - druhy, Vydáno dne: 21. 10. 2008

Jak působí vlaštovičník větší Chelidonium majus L. neboli dar nebes.



Vytrvalá rostlina s tenkými, dělenými listy, čtyřčetnými žlutými květy a dlouhými šešulkami. Kvete v květnu. Rostlina po utržení roní žlutooranžové mléko. Roste velmi hojně na rumištích, v akátinách a všude tam, kde je dostatek dusíku v půdě.

vlaštovičník větší vlaštovičník větší

Používá se kvetoucí nať, někdy oddenek, někdy celá rostlina a někdy i mléko. Nať se sbírá v květnu, na začátku rozkvětu a rychle se suší, nejlépe umělým teplem (70-75 stupňů C). Oddenek se sbírá na podzim.

Vlaštovičník obsahuje 21 alkaloidů, větší obsah je v kořeni. Chelidonin, berberin, chelerytrin, protopin a další alkaloidy jsou příbuzné alkaloidům opiovým. Z dalších obsahových látek to jsou flavonoidy, silice, aminy a enzymy. Alkaloidy působí baktericidně a cytostaticky.

Vlaštovičník má sedativní působení, tiší křečovité bolesti. vlaštovičník větší, Chelidonium majus vlaštovičník větší, Chelidonium majus Prohlubuje srdeční činnost a rozšiřuje cévy, tiší bušení srdce. Tonizuje dělohu, snižuje krevní tlak, zvyšuje tvorbu žluči. Působí jako antibiotikum na bakterie i některé prvoky (Trichomonas vaginalis, poševní záněty). Působí preventivně proti astmatickým záchvatům, reguluje menstruaci. Zevně se používá na ekzémy způsobené mikroby, hnisající rány, bércové vředy a nožní plísně. Podává se tinktura, 10 až 30 kapek 2 až 4x denně. Nálev se připravuje z 1-1,5 g sušené nati, 2-3x denně. Čerstvá šťáva se užívá 2-3 gramy, maximálně 5 gramů denně. Vlaštovičník působí prudce, dávkování je proto potřeba vždy dodržet. Vyšší dávky působí bolesti žaludku a krvácení, silné předávkování pak centrální otravu. Zevně se používá silnější odvar pro koupele nohou při kožní plísni nebo pro koupele rukou (10-15 minut), které působí protialergicky. Mast se připraví ze 100 gramů masťového základu a 12-15 gramů čerstvé šťávy. Další způsoby zpracování viz článek Opěvování daru nebes.

Použití a obsahové látky podle J. A. Zentricha