Návod jak být příkladným partnerem

Autor: Ukázka z knihy <@>, Téma: Sebepoznání, Vydáno dne: 02. 02. 2009

Malá ukázka toho, co umí typologie MBTI - rady pro všech 16 typů osobností. Více o typologii najdete v článku Chcete lépe poznat sami sebe i druhé? MBTI.Nevíte-li kdo jste, udělejte si test a vraťte se.

 ESTP  Zklidněte se  Milujete vzrušení, překvapení, změnu, což nebývá pro partnera vždy příjemné. Zklidněte se. Zlepšete dochvilnost, oživte situaci, respektujte rodinné zvyklosti a tradice.
 ESFP  Nerozptylujte se  Velmi dobře vyhovujete různým lidem, ale tak nevycházíte vstříc potřebám partnera. Příkladem je rodič, který slíbí vzít jedno dítě na hokej v šest, druhé na cvičení v sedm a partner čeká doma s večeří na šestou.
 ISTP  Buďte nepraktičtí  Vaší hlavou probíhá mnoho myšlenek, jako zda sestavit stolek pod televizi nebo poslat vzkaz Miluji tě na mobil. Tyto nápady zavrhnete jako směšné nebo nepodstatné. Škoda, zkuste někdy jednat impulsivně.
 ISFP  Vyjadřujte se slovně  Slova považujete za ztrátu času, raději dáváte lásku najevo pečením koláčů (nic neukazuje lásku více) nebo koupí květin. Někdy však mluvte nebo pište. Přiložte ke koláčům nebo květinám lísteček Miluji tě.
 ESTJ  Nepopírejte své reakce  Projevujete se drsně včetně mluvy. Neprokazujte náklonnost s tím, že ji za chvíli popřete. Pouze řekněte Miluji tě.
 ESFJ Projevte vztek  Vaše touha po harmonii způsobuje, že problémy zametáte pod koberec. Máte-li hlad dříve než je jídlo hotové, projevte svou nespokojenost, nebojte se.
 ISTJ  Oceňte dobré chování  Nechválíte správné chování, neboť je očekáváte. Měli byste se naučit oceňovat drobné i významější věci. Řekněte Miluji tě alespoň jednou týdně, je to vaše povinnost k partnerovi.
 ISFJ Buďte více asertivní  Partner by vám rád řekl: Oceňuji tvou věrnost, ale zkus se někdy naštvat. Hádat se s vámi je jako jíst cukrovou vatu - kousnete do ní a zmizí. To není konstruktivní, buďte asertivnější a méně odpovědní.
 ENTJ  Sdílejte svou jemnost  Máte podobné sklony jako ESTJ, v jednu chvíli něco řeknete a za chvíli to popřete, ale spíše sarkasticky. Važte si své jemnosti bez ironie.
 ENTP Udělejte to!  Všimnete si věcí, které je v bytě třeba změnit, ale pak problém odložíte. Jste-li kritizováni za nedodělanou práci, tak svou chybu napravte. Pro dobro manželství se nebojte zásahů do systému. To, co je třeba, udělejte hned.
 INTJ Nabídněte pomoc  Jste nezávislí, ale nevyžadujte stejnou věc od partnera. Naopak ho/ji podpořte.Neházejte je do vody, pokud ještě neumí plavat.
 INTP Mluvte ze srdce  Lásku vyjadřujete vzhledem k převaze myšlení příliš komplikovaně. Dejte najevo city, nikoliv rozum.
 ENFJ Připusťte nesouhlas  Předpokládáte, že partner ve všem souhlasí, a při běžných otázkách se cítíte dotčeni. Umožněte druhé straně nesouhlasit.
 INFP Čelte současnému problému  Než byste si připustili určité problémové stránky vztahu, raději se jim vyhnete. Neutíkejte do svých představ bezproblémové budoucnosti. Řešte současné problémy.
  INFJ  Projevte se  Dovedete se vcítit do jiných lidí, chápete mezilidské vztahy, ale často nic nepodniknete.Víte, že partner potřebuje povzbuzení nebo slyšet Miluji tě, ale zrovna dnes mlčíte. Podpořte viditelně svého partnera když to potřebuje, nikoliv až budete chtít.
 INFP Nabídněte radu  Máte dar rozumět pocitům jiných a schopnost povzbudit je, ale nedůvěřujete si. Nebojte se ocenit partnera.

 

Ukázka z knihy Otto Kroeger, Janet M. Thuesen: Typologie. 16 typů osobnosti, které ovlivňují život, lásku, výchovu dětí a úspěch v práci. Triton 2004, ISBN 80-7254-577-9