Alergie - lze se uzdravit?

Autor: Ing. Vojtěch Lust <Vojtech.Lust@seznam.cz>, Téma: Zdraví, Vydáno dne: 20. 03. 2009

Alergie trápí čím dál více lidí. Zdá se, že se jí nelze zbavit, ale pouze mírnit její projevy. Je ale ještě jiná cesta - pochopit, co nám naše tělo svou alergickou reakcí chce vlastně říct.


Co je to vlastně alergie?

Je to alergická (podrážděná) reakce na určitý podnět.

Kdo se s alergií setkal, může potvrdit, že se její příznaky často objevují v přesně vymezeném ročním období, na určitém místě, nebo v konkrétní situaci.

Například můj kamarád po příjezdu ke svým rodičům do půl hodiny dostal takovou rýmu, že, jak sám říká, se mu nos změnil v okapovou rouru.

Sám jsem měl již v dětství jedinečnou příležitost sledovat svého otce v úporném boji s alergií. Byl alergický podle všech lékařských testů téměř na vše. Jakmile se dostal do vhodné situace, bleskově, během několika minut, mu otekly oční víčka, rty a jazyk. Téměř se dusil.
Největší překvapení pro mě bylo, když náhle veškeré projevy alergie navždy zmizely.

To mě přimělo věnovat projevům alergie zvýšenou pozornost a objevit, co se za tím skrývá. Protože všechno je symbol. A když ho pochopíme a poučíme se z něj, nemusíme se dál alergií trápit.

Například: spousta lidí je alergických na pyl. Kvetou stromy, trávy, příroda se chystá k opylování a vzniku nového života, nových plodů. Co by na tom mělo člověku vadit? Je to období dospívání, přechod z dětství do dospělosti. Přichází projevy sexuality. Stáváme se ženou či mužem a s tím už leckdy problém máme. U lidí říkáme období dospívání puberta a často rodiče říkají, že s jejich dětmi "mlátí puberta". Mnozí mají na toto období nepříjemné vzpomínky a často jím ani úspěšně neprošli do dospělosti. To však odmítají vnímat, a tak ani nechtějí, aby jim tuto skutečnost připomínala příroda svým "dospíváním" a přípravou na vytvoření plodů. Oni přece problém s dospíváním nemají.

Podnět, na který tělo alergicky (podrážděně) reaguje, je určitý symbol. Pochopení tohoto symbolu otvírá cestu k přijetí toho, co jsme kdysi vyloučili ze svého života, protože tehdy to pro nás bylo obtížné přijmout. K úplnému uzdravení někdy stačí prožít souvislost mezi odmítaným symbolem a naší osobní zkušeností z minulosti. Pak nám naopak může činit opravdovou radost vnímat kvetoucí přírodu se všemi jejími projevy sexuality bez podrážděné reakce.