Začne letos horká etapa, nebo ochlazování?

Autor: Převzato <@>, Téma: Ekologie, Vydáno dne: 08. 08. 2009

Je až neuvěřitelné, jak rozdílné závěry se dají vyvodit ze stejných naměřených údajů. Podle ekonomů zmrzneme, podle ekologů se uvaříme...


Minulý rok byl posledním, kdy se Slunce nacházelo ve svém zhruba desetiletém cyklu, v takzvané studené fázi. Meteorologové tím vysvětlují to, proč nebyly změny klimatu v teplotách tolik patrné. Rokem 2009 by měla pomalu začít "horká" fáze a v ní se podle vědců teprve uvidí, jak na tom Země opravdu je.

Podrobná studie bude vydána v magazínu Geophysical Research Letters. Za celou prací stojí Goddard Institute for Space Studies, který zaštiťuje NASA.

Další informace: http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/175005-chladneji-uz-zrejme-nikdy-nebude-rok-2009-je-zacatkem-horke-etapy.html

Oteplování klimatu nad oceánem je v bludném kruhu - mraky nad Tichým oceánem v jeho severovýchodních oblastech se ztrácejí s tím, jak se oceán zahřívá. Vyplývá to ze studie amerických vědců, kteří úkaz nazvali bludným kruhem vzhledem k tomu, že řídká oblaka dovolují průnik více slunečním paprskům a ty Zemi dál zahřívají.

Další informace: http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/174724-oteplovani-klimatu-nad-oceanem-je-v-bludnem-kruhu.html

Něco nám může napovědět vývoj zalednění v Arktidě. Je sice poměrně hluboce pod dlouhodobým průměrem, ale drží se dosti vysoko nad loňským stavem. 

extent map time series