Hojnost a dostatek

Autor: Od čtenáře <@>, Téma: Duchovno, Vydáno dne: 04. 09. 2009

Dovolila jsem si hojnost a jsem moc překvapená. Dovolila jsem si dostatek a jsem spokojenější.


Je jasné, že oproti některým hodně chudým státům dostatek až přebytek máme. Jenže jsme spokojení? Stačí troška zamyšlení a sám v sobě zvážit, co je pro mě dostatek a kde je hranice spokojenosti. My ženy to máme třeba těžší pokud se týká vybavení našich skříní, o hodně těžší. Zkusili jste si prožít a procítit si slovo dostatek a co se za tím skrývá?
A přestat toužit po moři zbytečností? Nemyslím tím, stát se až poustevníkem, jen trochu ubrat na svých požadavcích, už to je podle mě pokrok.

S hojností je to ještě mnohem zapeklitější. Dlouhá léta jsem žila v hloupé iluzi, že čím víc budu pracovat, tím víc si vydělám a ty peníze mi zajistí, kromě určité svobody, která v nich je, i hojnost v životě.
Tak jsem se snažila, ale dost marně. Konečný výsledek nestál to za to moře vynaloženého času, námahy, stresu.
Jednou mi kamarádka dělala kinezku a řekla mi zajímavou věc: "když ty máš pocit, že se musíš na všechno strašně nadřít (nejen pokud se týká financí) a jinak si hojnost ve svém životě neumíš dovolit". Pomohla mi s tímto tématem a já se pomaloučku začala s hojností seznamovat a opatrně si ji dopřávat.
A čekala mě spousta dobrodružství a překvapení.

Zjistila jsem co všechno dává životu slovo hojnost. A vůbec nezáleží na penězích. Třeba hojnost zážitků - můžete si zaplatit exotickou dovču, můžete si koupit adrenalinové zážitky a přesto vám to nemusí dát to, co chcete, zahnat nudu vašeho života. Nuda je nenápadný, plíživý jed, který dokáže zahnat hodně lidí do chyb, které je můžou zničit (z nudy se pije, z nudy se dělá spousta pitomostí, extrémů).
Co všechno skutečná hojnost obnáší!
Hojnost přátelství - lidí, kteří vás opravdu rádi vidí. Ne že se s nimi potkáváte, protože máte firemní stmelování kolektivu nebo protože se s nimi scházíte ze setrvačnosti, každý první pátek v měsíci, pět let.
Hojnost ve formě darů hmotných i nehmotných, pozorností, služeb - někdo pro vás něco udělá, jen tak. Hojnost zážitků od těch zvláštních (cestou na jedno magické místo se nám zjevila duha - nikde nepršelo, byla nad naší hlavou a měla neobvyklý tvar), velkých (potkáte někoho, kdo vám úplně změní život nebo pohled na něj) až po ty obyčejné - neobyčejné (najednou vidíte cestu, po které každý den chodíte úplně jinak, třeba ta zajímavá květina na zastávce MHD). Hojnost darů - dostanete knížku, která vám udělá radost, ale taky dostanete pochvalu nebo vám někdo řekne, jak vás rád vidí, jak ho těší vaše společnost, dostanete radu, která vám pomůže vyřešit problém, ...

Mnoho z nás si prostě takové věci blokuje, nedovolí si je, omezuje, má pocit, že si to nezaslouží, cítí se zaskočen, divně. Pokud tohle znáte ze svého života, pak to chce trenink nebo i odbornou pomoc - odblokování.

Když se vám pak povede dovolit si užít hojnosti, bez výčitek a pocitů viny za všechny a všechno na světě, komu něco chybí (protože opravdu celý svět nemůžete zachránit i kdyby jste se rozkrájeli. Stačí když z vašeho dostatku bude mít prospěch vaše okolí. To OPRAVDU NENÍ MÁLO!!! Protože i spokojenost a radost se může šířit dál, stejně jako pravý opak.
Potom se vám může otevřít tolik nových možností a zážitků až budete překvapeni.

Pomaloučku, polehoučku otevřete vrátka nového, skoro pohádkového příběhu a existence vám s tím pomůže.

Javaho