VÝSTAVA, KTERÁ TU JEŠTĚ NEBYLA

Autor: WSA reklama <@>, Téma: Inzerce WSA, Vydáno dne: 12. 11. 2009

MINULOST LÉKAŘSTVÍ A LÉČITELSTVÍ V ČESKÝCH ZEMÍCH
od středověku do počátku 20. století


Čím se v minulosti lišily postupy lékařů a lidových léčitelů?
Co má dnešní medicína společného s lékařstvím 18. století?
Jak tehdy léčili chřipku či zlomenou nohu?
Kdy se začalo používat slovo hygiena?
 
 
Z bohaté nabídky kulturních akcí předvánoční Prahy nás zaujala výstava s názvem MINULOST LÉKAŘSTVÍ A LÉČITELSTVÍ V ČESKÝCH ZEMÍCH
od středověku do počátku 20. století, která se bude konat od 27. listopadu do 28. ledna 2010 v krásných prostorách pražské Novoměstské radnice.
 

Minulost Lékařství a Léčitelství v českých zemích

O bližší informace jsme požádali autory výstavy, Mgr. Šimona Krýsla a PhDr. Danu Motyčkovou.
 
„Medicína a léčení lidí nebyly v minulosti vždy jen disciplínami univerzitně vyučovanými. Ve středověku byl naopak podíl univerzitně vzdělaných lékařů nepatrný a zvyšovat se začal až s rozvojem přírodních věd a vyšším počtem absolventů lékařských fakult,“ uvádí Šimon Krýsl a pokračuje „ vedle nich
a spolu s nimi pracovala široká škála lékařů bez univerzitního vzdělání, lékařů – empiriků, řemeslně vyučených chirurgů, ranhojičů, kýlořezců, okulistů, lázeňských či bradýřů. Zejména na venkově pak pracovali léčitelé, bylináři, mastičkáři, zaříkávači a napravovači, kteří si své umění předávali ústně.
 
„Výstava prostřednictvím zajímavých a široké veřejnosti málo známých exponátů představí poznatky o vývoji diagnostických metod a léčebných postupů. „ navazuje Dana Motyčková, „ Velmi zajímavé je také sledovat proces vzájemného střetávání a ovlivňování mezi léčiteli a lékaři. V novověku se institucionalizovaná medicína a léčitelství začaly oddělovat. Plně se oddělily
v 18. století – doba osvícenství a empirismu si dala za cíl boj proti pověrám a znamenala počátek rozvoje přírodních věd.“
V této době člověk přestal být vnímán jako celistvá bytost, jako součást přírody a kosmu. Vznikl tak největší rozpor v nazírání na nemoc a v metodách její diagnostiky a způsobech léčení, rozpor, který přetrvává do dnešních dnů.  V posledních letech naštěstí sílí poznatky z obou břehů opět spojovat a využít je pro blaho pacienta„.
Mgr. Krýsl dále popisuje, co všechno bude na výstavě k vidění: “Podařilo se nám shromáždit opravdu zajímavou a unikátní kolekci předmětů a tisků. Ujít byste si neměli nechat originály nejstarších českých herbářů ze 16. století, jedinečnou sbírku amuletů či ranhojičské nástroje. Zastoupeny budou i nástroje a přístroje, které znamenaly určitou slepou uličku – ale i takových slepých uliček je podle mého názoru třeba, i když dnes vyvolají jenom pousmání.“
Dále se na výstavě dozvíme, jak důležitou roli v lidovém léčitelství hrála voda. Nepřekvapí proto, že součástí výstavy je expozice, věnovaná zakladateli moderní vodoléčby Vincenzi Priessnitzovi.
Výstava je koncipována tak, aby zaujala lidi všech věkových kategorií, včetně dětí. V rámci doprovodného programu se uskuteční přednášky, dílny, projekce
a interaktivní programy.
Jsme přesvědčeni, že Minulost lékařství a léčitelství vás pobaví i obohatí o nové poznatky a že na Novoměstskou radnici budou směřovat kroky Pražanů i mimopražských návštěvníků.
 
 
Prezentační text výstavy:
 
MINULOST LÉKAŘSTVÍ A LÉČITELSTVÍ v českých zemích
od středověku do počátku 20. století
Jedinečná výstava o střetávání, ovlivňování a vzájemném prolínání myšlení a praxe lékařů a léčitelů od středověku do počátku 20. století.
Zachycuje vývoj léčitelských metod, snaží se ukázat pestrost léčebných přístupů a metod minulosti od klasické po lidovou medicínu.
Ve středověku byl podíl univerzitně vzdělaných lékařů nepatrný. Vedle nich s nimi pracovala široká škála lékařů bez univerzitního vzdělání, lékařů - empiriků, řemeslně vyučených chirurgů, ranhojičů, kýlořezů, okulistů, lázeňských či bradýřů. Zejména na venkově pak pracovali léčitelé, bylináři, mastičkáři, zaříkávači a napravovači, kteří své umění předávali ústně.
Výstava představí řadu zajímavých a široké veřejnosti neznámých exponátů ze sbírek českých muzeí i soukromých sběratelů. Vystaveny budou mimo jiné i originály nejstarších českých herbářů Jana Černého a  Pietra Andrea Mattioliho ze 16. století, unikátní kolekce amuletů, ranhojičské nástroje raného novověku a mnohé jiné. Součástí výstavy bude samostatná expozice o životě a díle lidového léčitele a zakladatele moderní vodoléčby Vincence Priessnitze.
V rámci doprovodného programu výstavy se uskuteční přednášky, dílny, projekce
a interaktivní programy
.
Výstava Minulost Lékařství a Léčitelství v českých zemích
27. 11. 2009 - 28. 1. 2010, Novoměstská radnice, Praha 2, Vodičkova ul. 1/3
otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin
 
Autoři výstavy: PhDr. Dana Motyčková, CSc., Mgr. Šimon Krýsl
 
Pořádají:                FELICIUS o.p.s. 
                               NOVOMĚSTSKÁ RADNICE PRAHA, p.o.
                               ETNOLOGICKÝ ÚSTAV AKADEMIE VĚD ČR, v.v.i.
                               ZDRAVOTNICKÉ MUZEUM NÁRODNÍ LÉKAŘSKÉ KNIHOVNY
 
Výstava se koná pod záštitou radního Magistrátu Hl. města Prahy pro oblast zdravotnictví PhDr. Milana Pešáka.
Generálním partnerem výstavy je Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR.
Hlavními partnery výstavy jsou společnosti Fenix, s.r.o. a Maitrea, a.s.
Výstava probíhá v rámci multikulturního festivalu PRAŽSKÉ BRÁNY.
 
 
Víc informací získáte na www.felicius.cz, www.prazskebrany.cz a www.nrpraha.cz