Drogy? Legalizujme je už konečně

Autor: Převzato <@>, Téma: Společnost a vztahy, Zdroj: idnes, neviditelnypes, Vydáno dne: 15. 12. 2009

Na Jitřní zemi už vyšla celá řada článků o drogách (např. Globalizace ayahuasky: Omezení škod nebo maximalizace prospěchu? (1.)Drogy na duchovní cestěDrogy na duchovní cestě II., Kanabinoidy tlumí imunitní obranu, Hledání nadpřirozena 1., Šamanský slabikář - Ayahuaska není rekreační droga a další).
V souvislosti se změnami zákona o drogách, které nás čekají od ledna, chceme čtenáře upozornit na několik zajímavých článků na internetu.


Drogy? Legalizujme je už konečně

Milá vláda nám povoluje pěstovat pět rostlinek konopí, aniž by nás za to zavřeli. Za čtrnáct dnů nám asi tatáž vláda řekne, kolik u sebe můžeme mít sušeného konopí, kterému se říká ganja, marihuana, maruška či špek, aniž bychom byli vystaveni policejnímu násilí.

Je to hezké. Velmi podobné celním předpisům, když ještě byly hranice. Mohli jste převážet třeba litr a půl tvrdého alkoholu a karton cigaret. Když jste měli něco navíc, vyházeli vám financové auto a všelijak vás otravovali. Zdálo se nám všem, že je to nutné, jinak by se národní hospodářství zhroutilo. "Nebetyčné" rozdíly v cenách alkoholu a cigaret by způsobily děsivou paseku.

Čas oponou trhnul (železnou) a zaveden Schengen. Rozdíly v cenách tramvají, lidé vesele jezdí přes hranice napakovaní chlastem a kuřivem a nic se nehroutí. Člověk názorně vidí, že celní kontroly byly dobré jen k ukájení sadistických choutek celníků, případně k obohacení těch úplatnějších.

Jestliže nyní řeknu, že stejné je to s drogami, laskavý čtenář si pomyslí, že jsem buď šílený liberál, nebo hlupák. Laskavý čtenář se však bude mýlit. Tabu, jímž jsou obestřeny halucinogenní látky, není ničím racionálním vysvětlitelné. Povolený alkohol mění taktéž vědomí, je taktéž návykový a alkoholismus prokazatelně působí miliony tragédií po celém světě, v Rusku obzvláště.

Přesto nikdo neobviní Gérarda Depardieua nebo jiného gurmeta, který si libuje v sběratelském syslení vlastních odrůd a lahviček, že kazí mládež, natož aby ho zavřel. Každý totiž ví, že normální člověk dokáže pít tak, aby byl jeho život obohacen a žádná škoda nevznikla.

Opak si myslí jen lidé jako pan doktor Nešpor. Většině jsou k lehkému úsměšku, byť mají v mnohém pravdu. Většina dospělých život s alkoholem s přehledem zvládá. Menšina prožívá utrpení.

 

Neexistuje žádný důvod myslet si, že by to s drogami bylo jiné než s alkoholem, kdyby byly legálně v prodeji. Drtivá většina lidí by je kupovala pro relax a pro zábavu. Nikdo by si dobrovolně nehuntoval žíly, kdyby mohl vesele kouřit opium nebo se vydat na trip s houbičkami či s LSD. Stejně jako se nikdo, kdo nechce přijít o práci, v zaměstnání nezpije, většina by si dala dobrý pozor, aby jim drogy neohrozily kariéru a soukromý život.

Martin Komárek
Celý článek...

 

DROGY: Mýty o legalizaci drog

Legalizace či kriminalizace drog jsou horká témata, která byla mnohokrát veřejně diskutována a vždy se opět vynoří a znovu se kolem nich strhne neméně živá debata, naposledy k mému článku Proč jsou drogy nebezpečné. Přesto - nebo právě proto - se v každé diskuzi opakují ty samé obecně rozšířené mýty. Následující přehled oblíbených pověr a jejich vyvrácení je sestaven na základě mých vlastních zkušeností s debatami o drogách.

Legalizaci drog prosazují jen feťáci a drogoví dealeři.
Změnu protidrogové politiky nebo přímo legalizaci drog podporují i docela obyčejní spořádaní občané a seriozní instituce. Z našich známých organizací jim poskytuje fórum
Liberální institut, ze zahraničních třeba Institut Ludwiga von Misese a další. Legalizaci drog podporuje dokonce i třetí nejsilnější politická strana v USA, tradiční baště prohibice.

Propagátoři legalizace drog propagují užívání drog.
Podporovat legalizaci drog a podporovat užívání drog jsou dvě různé věci. V celém článku nenajdete ani jedno slovo ve prospěch užívání drog.

Propagátoři legalizace drog podporují drogové mafie.
Nejhorším, co by mohlo narkomafie potkat, je legalizace drog. Rázem by cena drog razantně poklesla a rychle by se vynořila legální konkurence počínaje tisíci drobných trafikantů a konče obrovskými nadnárodními koncerny s rychloobrátkovým zbožím, které umí vyrobit a dodat zboží do obchodů mnohem efektivněji. Proti takové přesile by narkomafie neměly moc šancí. Buď by své podniky úplně restrukturalizovaly a staly se řadovými podnikateli nebo by vyklidily pole.

Po legalizaci by narkomafie násilím zabránily konkurenci v podnikání a nic by se tak nezměnilo.
Ovládla snad mafie celosvětovou výrobu alkoholu? Podařilo se jí to jen tam, kde zavedli prohibici. Když proti nim bude stát celý globalizovaný trh, nebudou mít šanci.

Legalizace drog by zvýšila příjmy narkomafií.
Naopak! Po finanční stránce by si narkomafie výrazně pohoršily. Cenu drog šroubuje nahoru jejich kriminalizace. Při legální průmyslové velkovýrobě a distribuci drog by jejich cena mnohonásobně poklesla.
Případný nárůst konzumentů by prudké snížení cen nenahradil. Ekonom by Vám řekl, že poptávka po drogách je cenově neelastická. To zjednodušeně řečeno znamená, že odbyt drog se mění méně než jejich prodejní ceny. Proto je také zvyšování spotřební daně z legálních drog oblíbeným nástrojem záplatování státního rozpočtu.
Navíc i kdyby bylo tvrzení o zvýšení příjmů narkomafií pravdivé, nebyl by to argument proti legalizaci drog. Pokud by se ze zločinců stali obyčejnými obchodníky, stejně jako trafikanti, výčepní a majitelé obchodů s lihovinami, není důvod jim vydělané peníze nijak závidět. Nejsem závistivý člověk a kdyby ulice byly bezpečnější a daně nižší, byl bych jenom rád a nestaral bych se vůbec o to, jestli na tom někdo poctivě vydělá.

Legalizace drog by podpořila zločince a teroristy, neboť obchod s drogami financuje tyto skupiny.
Ano, kriminalizovaný obchod s drogami podporuje zločin a terorizmus. To je nejlepší argument, proč obchod s drogami legalizovat.
Podporuje snad Prazdroj al-Kaidu? A jdou zisky Budvaru na budování nevěstinců a únosy? Proč drogoví dealeři po sobě za bílého dne střílejí ze samopalu a vyhazují se do povětří, zatímco mezi výčepními a trafikanty jsou podobné praktiky v podstatě neznámé? Zamyslete se nad tím, proč existuje takový dramatický rozdíl.
Uvažujte:
1. Před zavedením prohibice nebyla distribuce alkoholu spojena s organizovaným zločinem.
2. Po zavedení prohibice to okamžitě nastalo a začaly se páchat zločiny, které by jinak vůbec nenastaly.
3. Po zrušení prohibice kriminalita poklesla a napojení na zločince se přetrhalo.

A teď analogicky:
1. Před kriminalizací drog nebyla distribuce drog spojena s organizovaným zločinem.
2. Po kriminalizaci drog to okamžitě nastalo a začaly se páchat zločiny, které by jinak vůbec nenastaly.
3. (... inteligentní čtenář si učiní závěr sám ...)

Protože tohle je důležitý argument, vysvětlím ho raději ještě jednou naproto polopaticky:
Trafikanti páchají mnohem méně zločinů než dealeři. A to i tehdy, když samotný prodej drog za zločin pokládat nebudeme. V prostředí narkomafií jsou běžné vraždy, únosy, vydírání a další zločiny, které trafikanti, výčepní a majitelé obchodů s lihovinami v podstatě neznají. A mnohé z těchto zločinů zasáhnou zcela nevinné oběti, které s tím nic společného nemají. Proč tomu tak je? Jediný rozdíl mezi těmito dvěma skupinami distributorů je právě v tom, že jedna komodita je legální a druhá ilegální. Jedině tak se dá vysvětlit radikálně odlišné chování obou skupin. Takže problém je v kriminalizaci. A jestliže je problém v kriminalizaci, legalizací drog se tento problém odstraní.

Představa, že kokain je "něco úplně jiného" než tabák, a proto po sobě dealeři kokainu na rozdíl od trafikantů střílejí, je nesmyslná. Principiálně je obojí totéž: návyková droga. Názorně se to ukázalo za americké prohibice. Všichni víme, že alkohol je "něco úplně jiného" než nelegální drogy. Víme to ze své každodenní zkušenosti, protože výčepní po sobě nestřílejí. Ale jakmile se alkohol v USA zakázal, okamžitě kvůli němu po sobě taky začali střílet a vyhazovat se do povětří. Kokain byl údajně v prvotní receptuře coca-coly a není známo nic o tom, že by tehdejší prodavači limonád po sobě stříleli samopaly Thompson ze stupátek automobilů.

Takže za problémy související s drogami si můžeme sami jejich zakazováním. Legalizujme drogy a jejich dealeři budou mít zrovna tolik důvodů páchat zločiny jako obyčejní trafikanti.

Jan Vučka
Celý článek...

 

Další články s podobnou tématikou:

DROGY: Mýty o kriminalizaci drog
DROGY: Mýty o morálce, společnosti atd.
Odsouzená „Konopná paní“ má diplom od vlády
Vláda povolila pět rostlin konopí a 40 houbiček, za víc bude vězení
Objevili jsme tropický ostrov, odkud se tajně létá na Měsíc