Nespavost

Autor: Ukázka z knihy <@>, Téma: Léčivé rostliny, Vydáno dne: 12. 02. 2010

Na přání přinášíme ukázku z knihy známého bylináře J. A. Zentricha.



Nespavost je v současné době velice častým jevem a má několik různých příčin. Především to bývá dnešní způsob života, plný stresů a neklidu, a také značná životní nejistota.
V druhé řadě to je pak porucha hormonálního systému, hlavně nadledvinek. To má příčinu jednak v dysfunkci pohlavního systému a jednak ve sféře působnosti tzv. antistresového hormonu. V každém případě jde o poruchu ve výrobě a funkci steroidních horrmonů, čili evidentní poruchu funkce nadledvinek. Je tedy třeba především léčit hormonální oblast a uklidňovat následky tohoto stavu, to znamená vlastní nespavost.
Obvyklým „lékem" bývají hypnotika, která sice víceméně působí, ale mají nepříjemné následky, kterými je návyk. V praxi to znamená, že po čase bez těchto prostředků nelze vůbec usnout a spát a ze se jen velmi těžko tento stav dá upravit na normální spánkový režim. Proto také alternativní léky a postupy jsou jediným, sice zdlouhavějším, ale jistým způsobem boje s nespavostí.
komonice lékařská Prostředků je celá řada, a opět platí, že každý musí najít ten svůj spolehlivý a nejlépe dosažitelný:
1 polévkovou lžíci komonice lékařské (na obrázku) přelijeme šálkem vařící vody a necháme 5-10 minut vyluhovat. Pijeme 1 šálek slazený medem odpoledne a 1 večer před spaním.
Pro děti je nejlepším prostředkem horké mléko s 1 polévkovou lžící medu. 1 velkou sklenici podáváme půl hodiny přes spaním. Nejen léčí nespavost, ale i nervy uklidňuje směs bylin: Po 1 čajové lžičce lipového květu, majoránky a meduňky přelijeme 1 velkým šálkem vařící vody, 5-10 minut necháme přikryté vyluhovat a přecedíme, Pijeme šálek po obědě a po večeři.
Stejně na nespavost a na nervy působí nálev z bazalky: 1 polévkovou lžíci natě bazalky přelijeme šálkem vařící vody, 5 minut necháme vyluhovat a přecedíme. Pijeme podle potřeby nebo šálek po jídle a před spaním,
Před nespavostí způsobenou pozdním nebo nadměrným jídlem nás uchrání čaj z lipového květu a sporýše: Po 1 čajové lžičce obou bylin přelijeme vařící vodou, 5 minut necháme přikryté vyluhovat a přecedíme. Pijeme po doušcích oslazené mlékem bezprostředně po jídle.
Půlhodinu před spaním vezmeme 1 čajovou lžičku kozlíkové tinktury, těsně před spaním druhou. Zapíjíme čajem z meduňky. Připravujeme nálev z: květu levandule 50 g, květu petrklíče 25 g, natě třezalky 12 g, oddenku puškvorce 8 g, kořene kozlíku 5g. Sklenici nálevu osladíme medem a pomalu, po doušcích vypijeme těsně před spaním.
Podobných receptů je veliká řada, k ním ovšem doporučujeme provádět koupele:
Aspoň 2krát týdně provádět koupele v ovesné slámě: Asi 300 až 500 g ovesné slámy (nejlépe zelené, trhané před zralostí) vaříme asi 15 minut v 5 litrech vody a vlijeme do vany s vodou. Ve vaně ležíme 15 minut, později i 2krát 15 minut (s přestávkou). Neutíráme se! Pozor na případnou nevolnost při první koupeli!
Příjemně unaveni můžeme být po koupeli s meduňkou: 2-4 hrsti meduňky dáme do 3 litrů studené vody a dobře přikryté 10-15 minut mírně vaříme. Krátce necháme vyluhovat, přecedíme a vlijeme do připravené vany s vodou o teplotě asi 37 °C. Ve vaně zůstaneme 15 minut a jdeme hned spát.
Koupel s lipovým květem pomáhá spánku, zejména nervózním dětem: 200-400 g lipových květů, ale i květů a listů, dáme do 2-41 studené vody, pomalu přivedeme k varu a krátce povaříme. Poté vlijeme do připravené vany s vodou teplou asi 38 'C a dítě necháme 10 minut ve vaně ležet. Neutíráme je, pouze osušíme a okamžitě dáme spát.
Takřka stejný účinek mají HOM přípravky, které ovšem musíme pečlivě odzkoušet a citlivě zvolit potenci i dávky podle individuálních měřítek.
Doporučujeme souběžně provádět RT na ploškách nadledvinky, ale hlavně bodů „Br" a „C". Večer je dobré body jen hladit a ráno silně mačkat.
Odkaz: Americká meduňka VI-8, Bazalka I-124, Bukvice I-180, Celer I-184, Dangšen VI-40, Chmel II-88, Jirnice II-156, Kontryhel II-228, Kozlík II-256, Lilie VI-148, Majoránka III-60, Mařinka vonná III-72, Meduňka III-108, Mučenka III-164, Oves III-224, Pilát III-280, Pšenice IV-56, Vrba V-92, Vrbka V-100, Vřes V-108, Všedobr V-112.

Ukázka z knihy J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin Receptář, díl 7., str. 171-172, doplněno fotografií Ivany Paukertové